Neden Android'ler iOS kadar ileriye dönük ve güçlü olamıyor?

apple uzun vadede telefonlarını yavaşlatarak yeni çıkan telefon satışlarını arttırıyor.

3 sene önce iphone 7 parasına android almış olsaydın şu an o dediğin iphone 7'den daha iyi durumda olacaktı. Iphone'un max kullanım ömrü 3-4 yıl; sonrasında zaten aşırı yavaşlama, bi ton sıkıntı çıkarması söz konusu oluyor.

fiyat olarak elma ile armut'u karşılaştırarak iphone'u iyi görüyorsun. Saçma. Android'in tek sıkıntısı çok fazla cihaza çıktığı için optimizasyonu kötü oluyor; ama yinede iphone'dan fazla kullanım ömrüne sahip.

Telefonla uğraşmayayım, sadece sosyal medya kullanayım, bide ortamlara girdiğimde hava atayım diyorsan iphone tercih edebilirsin. (sadece bu 2 neden için 3 yılda eskiyecek telefona o kadar para verilir mi orası ayrı bi konu :) )

Mesut Çevik'in bu durumu çok iyi anlattığını düşünüyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

apple uzun vadede telefonlarını yavaşlatarak yeni çıkan telefon satışlarını arttırıyor.

3 sene önce iphone 7 parasına android almış olsaydın şu an o dediğin iphone 7'den daha iyi durumda olacaktı. Iphone'un max kullanım ömrü 3-4 yıl; sonrasında zaten aşırı yavaşlama, bi ton sıkıntı çıkarması söz konusu oluyor.

fiyat olarak elma ile armut'u karşılaştırarak iphone'u iyi görüyorsun. Saçma. Android'in tek sıkıntısı çok fazla cihaza çıktığı için optimizasyonu kötü oluyor; ama yinede iphone'dan fazla kullanım ömrüne sahip.

Telefonla uğraşmayayım, sadece sosyal medya kullanayım, bide ortamlara girdiğimde hava atayım diyorsan iphone tercih edebilirsin. (sadece bu 2 neden için 3 yılda eskiyecek telefona o kadar para verilir mi orası ayrı bi konu :) )
O kadar para ekosisteme veriliyor telefonda bir sekme açarsın macbook una gelir veyahut pages de ipad pro da yazı yazmaya başlarsın anında iPhone a gelir iPad de çizim yaparsın anında Macbook a aktarırsın ben grafik tasarımla ugraşıyorum ve apple ürünleri bana büyük kolaylık sağlıyor aralarındaki etkileşim muazzam. Bu arada ben şahsen 3 senede yavaşlayan apple cihaz görmedim.

O kadar para ekosisteme veriliyor telefonda bir sekme açarsın MacBook'una gelir veyahut pages de iPad Pro'da yazı yazmaya başlarsın anında IPhone'a gelir IPad'de çizim yaparsın anında MacBook'a aktarırsın ben grafik tasarımla ugraşıyorum ve Apple ürünleri bana büyük kolaylık sağlıyor aralarındaki etkileşim muazzam. Bu arada ben şahsen 3 senede yavaşlayan Apple cihaz görmedim.

Komşu 5S kullanıyor. Taş gibi.

O yüzden mi hala 5s ya da iPhone 6 kullanan var? Tüm markalar bunu yapıyor. Apple'a özel bir durum değil.

@166770 iPhone fiyatına aldığın Android telefonlar da performans olarak kesinlikle üzmez, imzamı atarım altına ama yazılım kısmında herkesin de dediği gibi Apple 3-5 modele özel geliştiriyor Android 300-500 modele.

Gidip da iPhone fiyatının çeyreği fiyata satılan Android telefon alıp da "Android'ler niye iOS gibi değil yha" demek sence de saçma değil mi?

Ben işin uzmanı değilim ama sanırım bunun esas sebebi optimizasyon. Android çok fazla cihaz için optimize ediliyor. iOS ise sadece Apple ürünleri için optimize ediliyor. Bunu konsol ve bilgisayar farkını düşünerek daha da somutlastirabiliriz. PS4'un içinde 750 Ti civarı bir GPU var. PS4 şu anda halen daha güncel oyunları oynatabiliyor ama 750 Ti içeren bir PC şu anda çöp oldu. Aynı şey içindeki işlemci vs. için de geçerli.

Apple kendi makinesi olduğu için onu tanıyor ve her şeyi tek tip yapıyor ama Android işletim sistemi sürümleri genel bir optimizasyon yapılıp entegre ediliyor. Bu yüzden zayıf kalıyor.

Kamerada ise teknik özellikten ziyade teknoloji daha önemli. Ekran kartlarında da mesela GPU'nun kendisi önemli. Frekans hızı gibi teknik özellikler pek bir şey ifade etmiyor.

Tabii burada şirketlerin mali durumları da önemli olabilir. Apple'ın bütçesi çok büyük. Dolayısıyla cihazlarının teknolojisine yatırım konusunda daha rahat.

Yeni konular

Geri
Yukarı