Neden böyleyiz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Üretim olmadığını kim söyledi bu arada?
Üretim olmadığını kim söyledi?
Üretimin olduğunu iddia edene çok gülerim. Üretim yok. Aylık 3000TL kazanıyorsun diyelim, ödemen gereken para da 3500TL olsun. Senin bu ay para kazanman için 3501TL kazanman gerek. Bravoo artık cebinde 1TL var. Soğuk suyunu içip rahatlarsın. Tüketim üretimden fazlaysa, üretim yapıyor olmazsın.

Amerika o fındığa senden daha fazla para veriyorsa zaten alamazsın adam 1. derece fındığı sana 30 TL'ye satacağına Amerika'ya 30 Dolar'a satabiliyorsa Türkiye pazarına sokmaz o ürünü direk yurt dışına yollar.

Çünkü 9 kât daha karlı.

Ülkede para yok, halkın parasını "vergi" adı altında sülük gibi emiyorlar. Bu parayı da cahil insanları çekmek için kullanıyorlar ya da ceplerine atıyorlar. Herkes tutturmuş iktidar da iktidar. Muhalefet ne dese hepsine yalan söylüyorlar, muhalefet kötülük istiyor vb. gibi şeylerle geçiştiriyorlar.

Kimse üretim tamamen yok demedi. Üretim var ama az. 2. olarak galiba İnce'nin tweet ini görmediniz "sınavdan sonra Last of Us atın" diyen biri. Çok samimiyetsiz geldi bana. Bizi anlayan birisi lazım derken bundan kastettim. Biz sadece oyuna odaklanmıyoruz. Ben fazla oyun oynayan birisi değilim mesela. Ama yöneticilerin Z kuşağını sadece oyundan ibaret görmesi saçma.
Konuyı başka yere çekmeyin. Konu üretim.

Ne son 3 yılı? Ülke 2014'den beri berbat.
Üretim yerine tüketime önem verdik. Halkın gözünü boyasın diye savunma sanayiye önem verdik. O da Baykar sayesinde. İyi ki varlar.
Ben İngilizce kitap almak istediğim de bile vergi var. Normal de teşvik olması lazım.
Kitaplarda vergi yok hocam.

Benim büyüyünce 2 şeyden birini seçmem lazım:
Ya yerli video oyunu yapıp Steam'de satacağım,
Ya da belediye başkanı olacağım

Merhaba hocalarım. Hep merak ettiğim bir şey var. Neden biz böyleyiz? Neden hep tüketim yapıyoruz? Diğer ülkeler gibi neden üretmiyoruz?
Bize lazım olanlar:

1-Üretim
2-Üretim
3-Üretim

Bizim yaptığımız:

1-Tüketim
2-Tüketim
3-Tüketim

Ben bu yaşta ne üretsemde ülkeme katkı sağlasam diye düşünüp çalışırken. Bu ülkenin başına gelen yöneticiler neden Türkiye'nin iyiliğini istemiyor? Neden adalet yok? Hayır tabii bizde bir şeyler yapmalıyız ama hangimizin elinde imkan var? Biriniz çıkıp ben zenginim istediğim her şeye kavuşuyorum diyebilir mi? Bunu amcalara dayılara söyleyince "şükredin" diyorlar. Ben şöyle düşünüyorum. Bu dayılar, amcalar bence "biz yaşımızı doldurduk ne de olsa. Öleceğiz, bize ne?" deyip mi geçiniyor acaba? Mesela bilimle uğraşan çok az bir kesimimiz var. Hayır dinden kaynaklanıyor desem ulan kitapta da yazıyor bilimle ilgilenin diye. Şu an ben bu ülkeyi kimsenin yönetebileceğini sanmıyorum. Yönetelibilmesi için bizden biri "Z" kuşağından birinin olması lazım. Ya da 30'lu yaşlarda üniversite bitirmiş ve bizi anlayabilen birisi lazım. Bizim isteklerimizi bilebilecek birisi. Siz ne düşünüyorsunuz?
Kahvehanelerde oturup "Amerika bizi kıskanıyor yigen halinize şükredin" diyen dayıları hiç anlamıyorum enflasyon zaten belli her şeyin fiyatı sürekli değişiyor ülkenin çoğu ithalat dışa bağımlıyız tüm devlet adamları kendini düşünüyor halkı değil asgari ücret ile geçinmek artık imkansız hal aldı uzaya yatırım desen ayrılan bütçe belli halimiz vahim araba alsak 3 tane devlete 1 kendimize alıyoruz anlayacağın hala Ak Parti'ye oy verirsek bu ülkeden bir halt olmaz CHP ye oy verin falan demiyorum ulkenin durumunu anlayan gençleri önemseyen geleceğe yatırım yapan birisinin başa gelmesi gerek.

Üretim yapıyoruz. Bakın ABD belki bizden bile fazla tüketim yapıyordur ama ülkenin başındakiler 5 tane müteahhite senin bütün gelirini peşkeş çekmiyor, arabalarında pudra şekeri gibi çekmiyor vergilerini burnuna. Sen istediğin kadar üret, seni yönetenler yiyici olduktan sonra hiçbir zaman alım gücüne kavuşamazsın. Benim fikrim budur.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı