Neden böyleyiz?

Neşeli Enginar

Kilopat
Makaleler
23
Güzel sorular bunlar :)
  1. Neden bozulan otobüsün yolcuları bizim otobüsümüze aktarıldığında onlara mültecilermiş gibi bakarız?
  2. Neden her gördüğümüz haritada hemen Türkiye`yi bulmaya çalışırız? Millet olarak dünyada kaybolma kompleksimiz mi vardır?
  3. Neden birbirimize sarılınca sağa sola sallanırız?
  4. Neden öğrenciler ilkokul 5. sınıfa kadar öğretmene 'öğretmenim' diye seslenirken 6. sınıfta bir anda 'hocam' diye seslenmeye başlar?
  5. Neden sınavlarda '3 yanlış bir doğruyu götürür' şeklinde bir uygulama ile cezalandırılır da; '3 doğruyu bil, bir doğru da bizden' gibi bir kampanya başlatılıp zekaya ve riske girme cesaretine ödül verilmez?
  6. Neden insanlar kapalı bir alandan yağmur yağan alana çıktığında kafalarını eğerler? Yağmura duyulan saygıdan mıdır, yoksa ondan tırstığımız için midir?
  7. Neden dükkanı kapatıp giden esnaf, kapıya '10 dakika sonra dönücem' yazar? Esnafın ne zaman gittiğini nasıl anlarız?
  8. Televizyona çıkan insanlar neden kendilerini Türkiye`deki herkesin izlediğini zanneder? Örneğin; 70 milyon bizi izliyor( 5 milyon eksik anketimize göre )
  9. Düğünlerde neden 'Dom dom kurşunu' ile göbek atılmaktadır? 'Bir avcı vurdur beni, bin avcı yedi beni' gibi sözlerle kendinden geçen başka bir millet var mıdır?
  10. Cumartesi ve pazartesinin neden kendi isimleri yoktur? (Cuma-ertesi, pazar-ertesi)
  11. Dolmuşlardaki fiyat tarifesinde en kısa mesafe neden 'indi-bindi' olarak tabir edilmektedir? Önce inilip, sonra mı binilir? Bir terslik yok mudur?
  12. Bir programı bilgisayarımıza kurarken neden 'kabul ediyorum' ya da 'kabul etmiyorum' seçenekleri vardır? O kadar parayı bayılıp programı aldıktan sonra 'kabul etmiyorum' seçeneğini işaretleyen saf kişiler mevcut mudur?
  13. Bulmacalarda neden boru sesinin karşılığı hep 'ti' dir? Bulmacaları hazırlayan arkadaşlar hiç 'ti' diye ses çıkaran boru görmüşler midir?
  14. Neden ilanlarda 'doktordan temiz araba' şeklinde yazılır? Hipokrat yemininde 'arabamı temiz kullanacağım' diye bir madde mi vardır?
Neden?

Edit: Alintidir sanirim Gürse Birsel'in sorulariydi bunlar :)

1- Çünkü öylelerdir. Onların otobüsü bozuldu bizimki sağlam. Otobüsteki yer bizim hakkımız.:sinsi:
2- Yerini unutmamak için. Sürekli pratik yapıyoruz yani.
3- Yapmıyorum o nedenle cevap veremem.
4- Çevreleri değişir.
5- Doğru yapmak yanlış yapmaktan daha kolay çünkü.
6- Yüzümüze gözümüze damlamasın diye.
7- Empati yapmak için.
8- Özgüveni artırmak için.
9- Ölüme hazırlık.;)
10- Ona harcayacağımız beyin gücünü Domdom Kurşunu eşliğinde dans etmeye harcıyoruz.
11- Hayır sadece kısa bir zaman için o kargaşaya katlamak zorunda olduğunu görünce kişiye inme iner, sonra dolmuşa biner.
12- Belki de sözleşme çok ağırdır. 3 yıl boyunca her gün dans edeceksin gibi bir madde koymuş olabilirler.
13- Aslında evet ti doğru. Ama anlatılmaz, dinlenir.
14- Affedersin şey yıldızından olmadığını peşin söylemek için.:ıslık:

1. Çünkü ayrı otobüslerin insanlarıyız bizler. Dağlar, denizler bir araya gelse de biz bir araya gelmemeliyiz. Budur işin özü. :kararsız:
  2. Almanya'nın başbakanı daha kendi memleketini haritada bulamıyor. Eğer bizler haritada kendi memleketimizi bulabiliyorsak, bu hükümetimizin bir başarısıdır! :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
    Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

3. Arkamızdan kimse bizi izliyor mu diye kontrol ediyoruz biz orda. Tedbir amaçlı yani. :izliyorum:
  4. Öğretmen eski öğretmen değildir çünkü.
  5. Eğitim sistemimizin aptallığı. :ciplakayak:
  6. Rahmet yapıyor abi sonuçta. Hürmet etmek gerek. :p
  7. Çünkü çıkarken yandaki esnafa da söylenir o söz. Yandaki esnaf aslında kronometredir. "Gidiyom" dendiğinden itibaren kronometreyi açar. Kaç dakika geciktiğini de kronometre 10 dakikayı aştığından itibaren hesaplar o esnaf.
  8. Optimist bir milletiz biz. Ondan yani... :melek:
  9. Mahzuni Şerif'in hatasıdır o. Millet söyleniş tarzına odaklandığından göbek atılır. Oysa gerçek hikaye oldukça da hazindir gerçekten de. :kararsız:
  10. Aslında Osmanlıca'da bunun farklı adlandırmaları vardır. Ama gelin görün ki Türkçe'de öyle değildir. (Eskiden de her şey şenbe imiş ama ha. :D)
    • Eski Türkçe'de Farsça gün isimlerinin yazımı aşağıdaki gibidir:
      • يكشنبه (yekşenbe): Pazar
      • دوشنبه (düşenbe): Pazartesi
      • سه شنبه (seşenbe): Salı
      • چهارشنبه (çehârşenbe): Çarşamba
      • پنجشنبه (pençşenbe): Perşembe
      • جمعه (cum'a): Cuma
      • شنبه (şenbe): Cumartesi
  11. Bak o konuya benim de cevabım yok. :sansür:
  12. Çünkü programlar da internet siteleri gibi reklam alıyorlar. Toolbar, ekstra program falan kurmak için, programın hangi dizine kurulmasını seçebilmek için ve senin sorduğuna gelecek olursak güvenlik için vardır o seçenekler. Kişi aldıktan sonra iade etme hakkına sahiptir zaten. Yasal yollardan aldıysa tabii...

Ayrıca her sözleşme de kabul edilmez. :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
    Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

13. Ti sesi gerçekten de çıkıyor ki ama. Demir boruya bi vur anlarsın hacım. (y)
  14. Cem Yılmaz'ın esprisi aklıma geldi ha. :D Hipokrat yemini 2. maddedir o. :p

Son düzenleme:
Bazı sorulara soruyla cevap vereceğim.
  1. Bizim millet ne zaman kardeşlik duygusuyla hareket etti ki? (15 Temmuz'u saymıyorum.)
  2. Herhalde pratik yapıyoruz. :D Malum insanımız navigasyon(yolbul) gibidir.
  3. Hareket bizim kanımızda var. :)
  4. Herhalde hepsine öğretmenim diye seslenmek saçma olurdu. Sonuçta bir sınıfın bir öğretmeni olur.
  5. Çocukları strese dayatmak için. Öyle yapsalardı çoğu kişi hayalperest olurdu ve ülkeyi daha ileriye götürecek girişimci insanlar yetişirdi. Aklıma bir söz geldi. "Cesaret korkunun ettiği duadır." -The Space Between Us
  6. Ben genelde başımı eğmem. Eğenler nedenini bilecektir. Yağmur yağarken gözlüğü çıkarır rahat rahat önüme bakarım.
  7. Bu esnafın zekasından kaynaklanıyor. Genelde bir esnaf gittikten sonra bir insanın orada bekleme veya hemen 10 dakika sonra geleceğini ummaz. Yarım saat sonra tekrar döndüklerinde dükkan açık olacaktır ve esnaf sözünde durmuş olacaktır.
  8. Yani beni herkes izliyor izlemezseniz çok şey kaçırırsınız tarzı bir şey diyor. 1 aydır televizyon izlemediğim için sorun yok.
  9. Herhalde geleneklerde var. :D Ya da sonradan ortaya çıkan geleneklerde.
  10. Okulun tatil olduğu ve başladığı günleri belirtmek için. (y)
  11. Orada gönderme var. Bırakınca önce insanlar insin sonra binin demek istiyor.
  12. Bu bizi ilgilendirmiyor ama bir şirket için önemli olabilir. Örneğin sen bir program yazacaksın ve logo tasarım programı kullanacaksın. Logo tasarım programı senin yazdığın programı oradaki maddelerdeki koşullarla sabote edebilir. Bill Gates ne diyor? "Setup'a bas sonra Next, Next, Next..."
  13. O konuda bilgim yok.:dikkatli:
  14. Doktor araba satıyorsa almamak lazım. Her gün her türlü hastalarla uğraşıyor. Adamın halini düşünün.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı