Biz neden böyleyiz?

Çünkü Orta Doğu ülkesiyiz.

Orta Doğu'nun böyle olmasının sebebi kültürlerinin leş olması, inançlarının getirdiği dogma bin yıldır aynı yaşamalarına vesile olmuş.

Dünyada nerede bir savaş yada karmaşa varsa, orada petrol, maden yada başka zenginlikler vardır.

Anlamak için okuman yeterli:

İster kabul edin ister etmeyin, Orta Doğu dünyanın bataklığıdır, biz de nasibimizi alıyoruz, eğitimle mi değiştireceksin asırlardır inanç haline gelmiş gelenekleri de eğitim eksikliği diyorsun, kendini kandırmak isteyene hava hoş...

Bugün değiştirilemez ama yarın kurtarılabilir. İyi yetiştirilmiş nesiller zaten bu saçma geleneklere inanmaz.

İster kabul edin ister etmeyin, Ortadoğu dünyanın bataklığıdır, biz de nasibimizi alıyoruz, eğitimle mi değiştireceksin asırlardır inanç haline gelmiş gelenekleri de eğitim eksikliği diyorsun, kendini kandırmak isteyene hava hoş...
Haritaya bakman yeterli.

DUNYA-PETROL-REZERVLERI-2021.jpg

Çok affedersin ama Atatürk bile yapamadıysa kimse yapamaz o kurtarma işini, benim düşüncem bu.

Atatürk ne yazık ki çok erken öldü. Daha uzun yaşasa ülkeyi bu cehaletten kurtarabilirdi ancak o öldükten yıllar sonra insanlar birbirlerini saçma sapan gelenekler ile kandırmaya başlayıp din ile halkı sömürmeye başladılar. Mezhep kavgaları ve köken e bağlı ayrılıkçı fikirlerden bahsetmiyorum bile.

Cevap ne eğitim ne cahillik ne de orta doğulu olmak, sorun birey olamamak. Ki bu bahsedilen şeyler bundan uzaklaştırıyor hatta ve sorunu daha da büyütüyor(eğitim vermek vs.). Bireysel farkındalığı olan insan kendi sınırlarını korur başkalarını da ihlal etmez. Ama eğitim falan denilince ya da kategori yapılınca bu sınır genişliyor. Ve artık ihlal edilmemesi gereken bireylerin sınırı olmaktan çikıyor. Her kategorizasyon sizi bireysellikten uzaklaştırıyor.

Geri
Yukarı