Neden felsefeyle uğraşanların çoğu ateist, deist, agnostik?

Ben öyle gördüm hatta dindar diyor. Yanlışsa bilemem.
Değil. Dinlere karşı aydınlatmanın öncülerindendir kendisi.

1701116012952.png

Ne alaka Kur'an-ı Kerim'in ilk ayeti oku yani ikra. Müslüman olmasan bile okumalısın araştırmalısın. Felsefecilerin pek çoğu ateist değildir. Felsefe tarihine şöyle kısaca bir bakınca tek Tanrı'lı dinlerin ortaya çıkmadığı antik Yunan'da bile bir Tanrı fikrinin olduğunu, tek Tanrı'lı dinler ortaya çıktıktan sonra ise pek çok filozofun Tanrı'yı pek çok farklı yollar kanıtlamaya çalıştığını görürsünüz zaten.

Basit aslında.
Türkiye'de çoğu çocuk müslüman geleneklerine bağlı olarak büyüyor ancak ilerleyen zaman içerisinde ilim ve bilim sayesinde gördükleri doğru ve yanlışlardan yola çıkarak kendi yolunu çiziyorlar.

Şahsen dinler çok umurumda değil, dinlere karşı bir bağlılığım yok ancak ölen kişi tanıdığım ise son yolculuğunda kendisine eşlik etmeyi vazifem olarak görüyorum.

Yüzlerce defa "Hiç düşünmez misiniz" , "Hiç akletmez misiniz" geçen bir kitaptan sorgulayarak çelişeceğini sanmak uğraş gerektirmektedir.

Değildir. Aslında orana vurulduğunda eminim ki felsefe ile uğraşanların çoğu da Müslünmandır. Sen onları sosyal medya'da görmüyorsundur.

Eminim ki binlerce senedir bu dünyadan geçen yüzlerce filozofun, araştırmacının, yazarın binlerce ciltlik eserleri, akıl yürütmeleri boşunadır ve senin gibi bunu bir cümleye indirgemek akıllarına gelmemiştir.

Ayrıca dinsiz olduğunu neye dayandırarak söylüyorsunuz?
Az bir şey Ömer Hayyam'ı bilseydin anlardın.

Dinlere inansaydı akıllı olmayacak mıydı ?
O manada demiyorum. Çok akıllı biri olduğunu belirttim sadece. Ayrıca tekrardan diyorum yeterli bilgi birikime sahip birinin dinlere inanması mümkün değil. Öyle gülücük atarak bu işler olmuyor. Kendini kandırman gerçekleri değiştirmiyor.

Geri
Yukarı