Neden felsefeyle uğraşanların çoğu ateist, deist, agnostik?

Çünkü her şeyi sorguluyorlar. Aslında sizde biraz sorgularsanız anlarsınız.
Reddit'te daha 10 yaşında eli cips yiyip bir yerlerini kaşımaktan yağ tabakası ile kaplanmış, kelime dağarcığı 300 kelimeyi geçmeyen çocuklar bile "Tanrı diye bir şey yok kanzi, Sümer masalı" diyor. İşin komik yanı - bu kümeye girmeyen kimseleri kastetmiyorum - tanrı yok diyen kesimin hatrı sayılır bir kısmı da üstte betimlediğim tiplemenin sunduğu argümandan daha akılcı veya üzerine yoğunlaşılmış bir argüman çıkaramıyor. Şimdi bu kesim mi sorguluyor? Eğer bu kesimin sorgulayıcı ve aydın insanlardan oluştuğuna yönelik bir iddianız varsa; ben sorgulamayan bir kişi olarak etiketlenmeyi kabul ediyorum.
Daha ömründe 1 felsefe kitabını değil baştan sona, yayınevinin sunuş bölümünü bile okumamış ama ateist olduğunu iddia eden cahil cühela kesimin ortaya attığı, en son 2010 yılında güncellenmiş ateist forumlardan kopyala yapıştır sığlığındaki argümanlardan öteye geçemeyen karşı çıkışları ile artık tipikleşmiş olan kesim sorgulayıcı ve akılcı oluyor ama biz lanet olası cahil, yobaz insanlar oluyoruz. İlginç.

Reddit'te daha 10 yaşında eli cips yiyip bir yerlerini kaşımaktan yağ tabakası ile kaplanmış, kelime dağarcığı 300 kelimeyi geçmeyen çocuklar bile "Tanrı diye bir şey yok kanzi, sümer masalı" diyor. İşin komik yanı - bu kümeye girmeyen kimseleri kastetmiyorum - Tanrı yok diyen kesimin hatrı sayılır bir kısmı da üstte betimlediğim tiplemenin sunduğu argümandan daha akılcı veya üzerine yoğunlaşılmış bir argüman çıkaramıyor. Şimdi bu kesim mi sorguluyor? Eğer bu kesimin sorgulayıcı ve aydın insanlardan oluştuğuna yönelik bir iddianız varsa; ben sorgulamayan bir kişi olarak etiketlenmeyi kabul ediyorum.

Üstte belirttiğiniz kesmin sorgulayıcı olduğunu sanmıyorum😀yanlış anlamadıysam kendinizi o kesme dahil ettiniz galiba yazınızın sonunda😃

Dinin ilk ve tek kaynağı mı? Senin dünyada kaç din olduğundan ve İslam'ın zaman olarak ilklere yakın bile olmadığından haberin yok galiba. 😂

Oradaki "ilk ve tek kaynak" sözü İslam içindi.

Anlamanız için düzelteyim, İslam'ın ilk ve tek kaynağı Kur'an'dır.

@er2grul Din inanç çünkü bölgeden ve kişiden kişiye göre değişiyor. Sen bugün farklı bir coğrafyada olsaydın müslüman olmayacaktın bile. Koskoca tanrının kendine hizmet etmek için insan yarattığına inanmak, kendisine cennette huri verileceğini düşünmek ancak ve ancak ölümü kabullenemeyenlerin, sıradan bir canlı olduklarını kabul edemeyenlerin, ölümden sonra yaşam vaatlerinde bulunanların sözleri, kendilerini kandırmaktan başka bir şey değil. Trilyonlarca galaksi, gezegen vb. gök cismi yaratan birinin kendine kulluk etmek için canlıya ihtiyacı var mı sence? Dizi mi çekiyoruz? Tanrının eline ne geçecek böyle yaparak. Asıl dindarlar tanrı kavramın basitleşmesine sebebiyet veriyorlar bunun farkında değilsiniz.

Yeterli bilgi birikimi diye bir şey yok. Her tartışmada dönen zırva.
Sizin bilgi yeterliliğiniz zırva değil.

İslam'ın ne olduğunu merak eden Kur'an'ı okusun yeterli.
Keşke sen okusaydın önce.

Okumadığınız şeyleri millete okuyun demeyin.

Bugün farklı coğrafyalarda doğsaydın o dinleri ölümüne savunacaktınız, bugün de bu coğrafyada doğduğunuz için kendi dininizi tüm dinlerden üstün görüyorsunuz olay bu kadar basit.

Bir tanrı olduğuna inanmak, ölümden sonra yaşam olduğuna inanmak insana rahatlık veriyor ama gerçekler acıdır.

Ben bunun tesadüf olamayacağına inanıyorum.
Ne kadar inkar etsen de evrim gerçektir maalesef.

Üstte belirttiğiniz kesmin sorgulayıcı olduğunu sanmıyorum😀yanlış anlamadıysam kendinizi o kesme dahil ettiniz galiba yazınızın sonunda😃
O halde kısa bir "mantık önermeleri" tekrarı.
Eğer o kesim sorgulayıcı "ise" ben sorgulayıcı değilim. Önermesinin olumsuzu,
Eğer o kesim sorgulayıcı değil ise ben sorgulayıcıyım. Bence küçük şeylere takılarak vakit kaybetmeye ve çemberin dışına çıkmaya gerek yok.

Ne kadar inkar etsen de evrim gerçektir maalesef.

İnkar ettiğim falan yok, evrim hakkında forumda konu açmışlığım da var.

Keşke sen okusaydın önce.

Okumadığınız şeyleri millete okuyun demeyin.

Kimin ne yaptığını bilmeden yargılamak kolay olsa gerek. Bu ön yargı niye onu anlamadım açıkçası. Sizin gibi düşünmüyor diye tanımadığınız insanları küçümsemek mantıklı mı?

Tamamdır, cümleyi şimdi doğru kurdun. 🙂 Benim anlamamla ilgisi yok eksik anlatım yapmışsın. 🙃

İslam'ı merak eden Kur'an'ı okusun yazıyordu aslında, konuyu diğer dinlere çeken sizdiniz. Orada söylenen açık. Yine de bir cümle için burada tartışmaya gerek yok. Anladıysanız yeterli.

@er2grul Din inanç çünkü bölgeden ve kişiden kişiye göre değişiyor. Sen bugün farklı bir coğrafyada olsaydın müslüman olmayacaktın bile. Koskoca tanrının kendine hizmet etmek için insan yarattığına inanmak, kendisine cennette huri verileceğini düşünmek ancak ve ancak ölümü kabullenemeyenlerin, sıradan bir canlı olduklarını kabul edemeyenlerin, ölümden sonra yaşam vaatlerinde bulunanların sözleri, kendilerini kandırmaktan başka bir şey değil. Trilyonlarca galaksi, gezegen vb. gök cismi yaratan birinin kendine kulluk etmek için canlıya ihtiyacı var mı sence? Dizi mi çekiyoruz? Tanrının eline ne geçecek böyle yaparak. Asıl dindarlar tanrı kavramın basitleşmesine sebebiyet veriyorlar bunun farkında değilsiniz.
Aslında bu karşı çıkışınız da bir takım ön kabullere dayanıyor. Şu önyargılarınınzdan bir kurtulsanız, bu argümanların yarısını kendiniz rafa kaldıracaksınız.
Sırayla konuşalım. Dünyada binlerce farklı din olması, tanrının varlığına ters düşen bir argüman değildir.
Tanrının vaatlerinin insan nezdinde anlamlı olması da tanrının varlığının veya yokluğunun kanıtı olamaz. Tanrı isterse kendi kurallarına uyanlara öldükten sonra mezarında sıcak bir yatakta sonsuza dek uyumayı da vaadedebilir. İsterse hiçbir şey vaadetmeye de bilir. Bu tamamen tanrının kendi isteğine bağlı bir durumdur.
ölümden sonra yaşam vaatlerinde bulunanların sözleri, kendilerini kandırmaktan başka bir şey değil.
Bu yine sizin şahsi görüşünüz. Öznel ifadeler akıl yürütmede bize dayanak sağlamaz. Mesela bir insan sadece gece rahat uyumak için tanrıya inanıyor olabilir. Veya kolundaki ağrıyı hafiflettiğine inandığı için tanrının varlığına inanıyordur. Böyle basit varsayımlara indiremeyiz.
Trilyonlarca galaksi, gezegen vb. gök cismi yaratan birinin kendine kulluk etmek için canlıya ihtiyacı var mı sence?
En önemlisi bu. Canlının tanrıya duyduğu inancın tek taraflı olduğunu kabul etmiyorsunuz. Bunu iki taraflı bir çıkar ilişkisinden öte düşünemiyorsunuz. Canlının tanrıya tapınmasının, tanrı tarafından emrolunmasını da tanrının bir ihtiyacı olduğu seviyesine indirdiğiniz için zaten böyle bir çelişki içindesiniz. Tanrının böyle bir ihtiyacı yok. Tanrı ve canlı arasındaki ilişkiyi biyolojik bir ortamdaki mutualist ilişkiden öteye çıkarmadığın için zaten böyle yanılgılara düşüyorsun.

İnkar ettiğim falan yok, evrim hakkında forumda konu açmışlığım da var.

Kimin ne yaptığını bilmeden yargılamak kolay olsa gerek. Bu ön yargı niye onu anlamadım açıkçası. Sizin gibi düşünmüyor diye tanımadığınız insanları küçümsemek mantıklı mı?

İslam'ı merak eden Kur'an'ı okusun yazıyordu aslında, konuyu diğer dinlere çeken sizdiniz. Orada söylenen açık. Yine de bir cümle için burada tartışmaya gerek yok. Anladıysanız yeterli.
Dostum yanlış/eksik yazıp millete anlamamış muamelesi yapma. Ayrıca islamın nesini merak edip okumak gereksin ki? Mesela benim için kendiyle çeliştiği durumlarda zaten bitmişti.

Dostum yanlış/eksik yazıp millete anlamamış muamelesi yapma.
Ayrıca İslam'ın nesini merak edip okumak gereksin ki?

Ben anlamamış muamelesi yapmıyorum, siz gerçekten anlamıyorsunuz.

Bakın, yazılan cümle şu:

İslam'ın ne olduğunu merak eden Kur'an'ı okusun yeterli.

Nesini merak edip okuyacağınız size kalmış. Siz merak etmiyor olabilirsiniz, lafım yok. Siz ortada çelişkiler olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, ona da lafım yok.

Ama söylemek istediğim gayet açık, İslam'ı öğrenmek isteyen Kur'an'a baksın diyorum. Kalan binlerce dini merak eden -varsa- onların kitabını okusun.

Tek cümle için bunu tartışmaya bile gerek yoktu. Biri de hatalıyım dese şaşarım zaten. :)

Geri
Yukarı