Neden felsefeyle uğraşanların çoğu ateist, deist, agnostik?

yüzlerce filozofun, araştırmacının, yazarın binlerce ciltlik eserleri, akıl yürütmeleri boşunadır.
Bir yaratıcının olduğuna dair en ufak bir kanıt yok maalesef. Ayrıca filozof, araştırmacı ve yazarın bir şeylere inanıyor olması onu gerçek yapmıyor maalesef.

Bir yaratıcının olduğuna dair en ufak bir kanıt yok maalesef. Ayrıca filozof, araştırmacı ve yazarın bir şeylere inanıyor olması onu gerçek yapmıyor maalesef.
Zaten tanrının varlığınının kanıtı diye indirgediğiniz şey bir elmayı masada görmek, koklamak, yemek ve sonucunda elmanın varlığını kabul etmek kadar basit seviyeye indirgenebilseydi din dediğimiz şey bir inanç olmazdı.

Arkadaşlar tanrıya inanmadan ahlaka inanan bir insan görürseniz sırtınızı çevirin, cezalandırılmayacak ahlaksızlıkları yapmak siyah bir boşlukta size zarar vermez.

Çünkü her şeyi sorguluyorlar. Aslında sizde biraz sorgularsanız anlarsınız onların bakış açısını. Birçoğunun düşünceleriyle uyuşmuyor dinler.

Son düzenleme:
Ayrıca tekrardan diyorum yeterli bilgi birikime sahip birinin dinlere inanması mümkün değil.

Yeterli bilgi birikimi diye bir şey yok. Her tartışmada dönen zırva.

Tanrı'nın varlığı somut şekilde kanıtlanamaz elbette. Buradan sonrası inanç meselesi. Ben bunun tesadüf olamayacağına inanıyorum. Bu yüzden tanrı vardır diyorum.

Dine inanma sebebim ise tanrının varlığının tek başına bir şey ifade etmiyor oluşu zira yaratıp bırakan bir tanrının var olmasıyla olmaması arasında fark yok.

Konuyu İslam özeline çekmeyeceğim, Kur'an dinin ilk ve tek kaynağıdır. İslam'ın ne olduğunu merak eden Kur'an'ı okusun yeterli.

Bulundukları konum, yetişme şekilleri, dine bakış açıları vs birçok konu örnek verilebilir buna. Ayrıca "Muhammed'in bunu 1400 yıl önceden bilmesi imkansız" diyerek müslüman olan tonla Avrupa kökenli düşünür var günümüzde.

Arkadaşlar tanrıya inanmadan ahlaka inanan bir insan görürseniz sırtınızı çevirin, cezalandırılmayacak ahlaksızlıkları yapmak siyah bir boşlukta size zarar vermez.
Allah'a inanmayanın ahlakının olması çok saçma zaten. Ahlak, İslam öğretisidir.

Son düzenleme:
Yeterli bilgi birikimi diye bir şey yok. Her tartışmada dönen zırva.

Tanrı'nın varlığı somut şekilde kanıtlanamaz elbette. Buradan sonrası inanç meselesi. Ben bunun tesadüf olamayacağına inanıyorum. Bu yüzden tanrı vardır diyorum.

Dine inanma sebebim ise tanrının varlığının tek başına bir şey ifade etmiyor oluşu zira yaratıp bırakan bir tanrının var olmasıyla olmaması arasında fark yok.

Konuyu İslam özeline çekmeyeceğim, Kur'an dinin ilk ve tek kaynağıdır. İslam'ın ne olduğunu merak eden Kur'an'ı okusun yeterli.
Dinin ilk ve tek kaynağı mı? Senin dünyada kaç din olduğundan ve islamın zaman olarak ilklere yakın bile olmadığından haberin yok galiba. 😂

Geri
Yukarı