Neden iPhone savunuluyor?

7 sene S3 mini 5 yıl Galaxy Note 4 kullandı ailem.
Note 4'ü hala kullanıyorlar S3 mini ise 5.senesinden sonra çok kasmaya başladı (2.el almıştık)

Tam olarak hatırlamasamda 2-3 yıl iPhone 4S kullandı babam.
Gerçekten çok kaliteliydi ve uzun ömürlü olduğunu belli ediyordu ancak sorun şu ki bu dediklerim Galaxy Note 4 ve S3 mini içinde geçerli.

Amiral gemisi bir Android telefonun 3 yıldan fazla gideceğine adım gibi eminim.
Bir de hala sizin söylediklerinize katılmıyorum.
SE 2020 çoğu kullanıcı için kullanılmayacak bir cihaz.
SE 2020'nin ekranı ve bataryası çoğu kullanıcının gözünü korkutuyor.
Aynı fiyat bandındaki birçok telefon çok daha iyi bir batarya ve ekran sunabiliyor.
Siz sürekli dizi-film izleyen birine "bak bunda iOS var, daha iyi performans var" dersen sence güzel olur mu?

Sadece SE 2020'de yok bu arada bu. Bir çok cihazda batarya ve ekran kötü olabiliyor.
Yani her Samsung telefon her kullanıcıya uygun olmadığı gibi her Apple telefon her kullanıcıya uygun değil.
Ben markaya değil modele bakılması taraftarıyım.
Uzun ömürlü cihaz isteniliyorsa mesela sırf Samsung diye A21s alınmamalı bence ya da sırf iPhone diye eski,2.el bir cihaz alınmamalı bence.
Bende markalara bakıyorum ama markanın ara yüzü ve servisi dışında genelde pek başka şeylere bakmıyorum.

M11 olacağına TCL 10l daha iyi olur mesela.

Bir de hocam adamın telefonu bozulmuş. Acil telefon alması gerekiyor ve 3000'den (veya 2500 den) 200 TL daha fazla arttıramam diyor.
Siz o adama "uzun ömürlü olsun bu yüzden 2K bütçe arttırıp SE 2020" alın derseniz sizce nasıl olur?

Uzun ömürlü cihaz için önemli olanları @BERWAR hocam benden daha iyi bilir.
Benim bildiğim cihazın performansı başta olmak üzere yazılımı ve güncelleme desteği çok önemli. Fark ettiğiniz gibi iPhone cihazlarda genelde bu 3 şeyde çok iyi oluyor.
Kaç yıllık cihazları yepyeni cihazlara performans açısından kafa tutabiliyor.
IOS'u anlatmama gerek bile yok ve güncelleme desteği gerçektende söylediğiniz gibi çok uzun süre cihaz destekleniyor.

Peki bunları bir Android cihaz yapamaz mı?

Çok rahat yapabilir.
Mesela A52'yi ele alalım.

SE 2020'den daha iyi bir ekran deneyimi ve batarya performansı sunuyor.
Uzun yıllar güncelleme alacak, performansı yeterli ve One UI gibi kaliteli bir ara yüze sahip.

SE 2020'den 1000 TL daha ucuz.
Performansı düşük olabilir ama dediğim gibi ekran ve batarya da çok daha iyi.
720G ile de çok rahat 4 yılı çıkartabilir diye düşünüyorum.
4 yıl sonra sizce Google'a girerken veya Instagram'da gezinirken sorun çıkartır mı?
Ben Note 4'ü kendim tecrübe ettim hocam. O kadar yeni bir telefon daha üç yılını doldurmadan Snapchat gibi en basit uygulamaların birinde kasıyordu, donuyordu. Telefonun kronik çekmeme sorununu da çözememişlerdi. İphone'unda kronik sorunları olabiliyor ancak en basit işlevini bile yerine getiremiyordu telefon. En son elimden çıkardım.
Sıradan bir kullanıcı için İphone biçilmiş kaftan. Note 4 cihazımda ne yapıyorsam İphone 7 cihazımda da aynısı yapıyorum. Sosyal medyayı kullanıyorum, Youtube'dan video izliyorum, uzun yolda Netflix de dizi ve film izliyorum. Tüm ihtiyaçlarımı karşılıyor. Donma, kasma veya uygulamanın çökmesi durumlarıyla karşılaşmıyorum. Tüm bu sorunlara rağmen Note 4 kullanabilirsiniz tabi ama amiral telefon diye alıp 3. yılı gelmeden uygulamalarda kasmalar başlıyorsa yemişim öyle amiral telefonu. Ufak tefekde değildi yani. SE 2020, bilgisayarı kullanmayan ve dizi, film ihtiyaçlarını telefondan giderenler için batarya konusunda sorun yaşatabilir. Bunu ben de söylüyorum zaten tek dezavantajı batarya ama avantajları bu dezavantajını yok ediyor benim için.
Babam zamanında a52 tarzı bir Samsung telefon aldı. 3 yıl ya olmuştur ya olmamıştır. İphone pil değişimi için servisi gidince bir günlüğüne o telefonu kullandım. Telefonun klavyesinde resmen gecikme var. Telefon benim yazma hızıma yetişemiyordu. Ben basıp parmağımı yeni bir harfe geçirdiğimde basma animasyonunun başlayıp bittiğini görebiliyordum. Uygulama arası geçişlerde olan gecikmeye gene girmek istemiyorum.
Yani ben bunları sallamıyorum, kendi yaşadığım bir çok tecrübeden söylüyorum. İphone amiralleri fiyatına bir android alsan bile İphone'da yaşamadığın problemleri yaşama şansın var. Zaten daha ucuza kayınca her türlü problem yaşıyorsun kaçarı yok. Standart kullanıcı için içindeki işlemcinin, gpunun bir önemi yok. Ben uzun yıllar kullanabileceğim, beni yarı yolda bırakmayacak, masraf çıkarmayacak ve gündelik işlerimi layıkıyla yerine getirebilecek bir telefon istiyorum. Akıllı telefon kullananların çoğu da bunu istiyor zaten.
Geçen gün yeni bir iphone mu alsam diye geziyordum. Fiyatların 8-9k olduğunu görünce vazgeçtim çünkü geçrekten ihtiyacım yok sadece şımarıklıktan baktım. Muhtemelen hiç bir sorun olmadan İphone 7'nin güncellemesi kesilene kadar kullanmaya devam edeceğim. Bir arkadaşım da İphone 6'nın güncellemesi kesilene kadar 5-6 yıl kullandı diye biliyorum. Sonra SE 2020'ye geçti gayet memnun.

iPhone telefonlar dayanıklı, kaliteli, hızlı, stabil, yazılımı uzun süre güncel kalan telefonlardır. Her sene telefonlarda kullanılan en iyi işlemciyi üretiyorlar. Pahalı olduğu için havası da var.

Ben Note 4'ü kendim tecrübe ettim hocam. O kadar yeni bir telefon daha üç yılını doldurmadan Snapchat gibi en basit uygulamaların birinde kasıyordu, donuyordu. Telefonun kronik çekmeme sorununu da çözememişlerdi. IPhone'unda kronik sorunları olabiliyor ancak en basit işlevini bile yerine getiremiyordu telefon. En son elimden çıkardım.
Sıradan bir kullanıcı için iPhone biçilmiş kaftan. Note 4 cihazımda ne yapıyorsam iPhone 7 cihazımda da aynısı yapıyorum. Sosyal medyayı kullanıyorum, YouTube'dan video izliyorum, uzun yolda Netflix de dizi ve film izliyorum. Tüm ihtiyaçlarımı karşılıyor. Donma, kasma veya uygulamanın çökmesi durumlarıyla karşılaşmıyorum. Tüm bu sorunlara rağmen Note 4 kullanabilirsiniz tabii ama amiral telefon diye alıp 3. yılı gelmeden uygulamalarda kasmalar başlıyorsa yemişim öyle amiral telefonu. Ufak tefekde değildi yani. SE 2020, bilgisayarı kullanmayan ve dizi, film ihtiyaçlarını telefondan giderenler için batarya konusunda sorun yaşatabilir. Bunu ben de söylüyorum zaten tek dezavantajı batarya ama avantajları bu dezavantajını yok ediyor benim için.
Babam zamanında A52 tarzı bir Samsung telefon aldı. 3 yıl ya olmuştur ya olmamıştır. iPhone pil değişimi için servisi gidince bir günlüğüne o telefonu kullandım. Telefonun klavyesinde resmen gecikme var. Telefon benim yazma hızıma yetişemiyordu. Ben basıp parmağımı yeni bir harfe geçirdiğimde basma animasyonunun başlayıp bittiğini görebiliyordum. Uygulama arası geçişlerde olan gecikmeye gene girmek istemiyorum.
Yani ben bunları sallamıyorum, kendi yaşadığım birçok tecrübeden söylüyorum. iPhone amiralleri fiyatına bir Android alsan bile IPhone'da yaşamadığın problemleri yaşama şansın var. Zaten daha ucuza kayınca her türlü problem yaşıyorsun kaçarı yok. Standart kullanıcı için içindeki işlemcinin, GPU'nun bir önemi yok. Ben uzun yıllar kullanabileceğim, beni yarı yolda bırakmayacak, masraf çıkarmayacak ve gündelik işlerimi layıkıyla yerine getirebilecek bir telefon istiyorum. Akıllı telefon kullananların çoğu da bunu istiyor zaten.
Geçen gün yeni bir iPhone mu alsam diye geziyordum. Fiyatların 8-9k olduğunu görünce vazgeçtim çünkü geçrekten ihtiyacım yok sadece şımarıklıktan baktım. Muhtemelen hiçbir sorun olmadan iPhone 7'nin güncellemesi kesilene kadar kullanmaya devam edeceğim. Bir arkadaşım da iPhone 6'nın güncellemesi kesilene kadar 5-6 yıl kullandı diye biliyorum. Sonra SE 2020'ye geçti gayet memnun.

Hocam Note 4 2014 iPhone 7 2016 çıkışlı diye biliyorum.
Benim ailem hala Note 4 kullanıyor ve Snapchat uygulamasında kastığını görmedim.

Bu yaşıma kadar çok fazla Android kullandım ve hiçbirinde dediğiniz sorunları yaşamadım.
Klavyede geç yazma olayı ise S3 mini de 6.yılda olmuştu.

Bir de normal bir kullanıcı için performans önemli değil demişsiniz ama IPhone'ların performansı genelde çok iyi olmasa hiç uzun ömürlü cihazlar olmazlardı.

Sizi anlıyorum tabii her aldığınız Android telefonda bir sorun yaşamışsınız ama ben amiral gemisi telefon alıp sizin dediğiniz gibi 3.yılda kasan bir telefonu ilk defa sizden duyuyorum.
Ben ve etrafımdaki hiçbir insan amiral gemisi telefon almadığı halde 4 yıl kullanabiliyor cihazı.

Geri
Yukarı