iPhone neden alınır - neden alınmaz?

ztKK99

Hectopat
Makaleler
2
Neden alınır:
  • Yazılım (iOS)
Apple'ın "bence" başarılı olmasının en başlı nedenidir çünkü bir iPhone 5 yıl güncelleme alıyor ama rakipleri ortalama 2 güncelleme alıyor.
Yazılımın sağladığı diğer bir avantaj ise şarj tüketimi, aynı batarya kapasitesine sahip bir Android telefona göre şarj tüketimi daha iyidir.
  • Kamera
Apple'ın IPhone'da kendini kanıtladığı bir başka konu ise kameradır. kağıt üzerinde diğerlerine göre kötü olsa da gerçekte bu böyle değildir. işim gereği sürekli telefonlarla iç içeyim ve sürekli telefonların kameralarını test ediyorum, 30 ile 40 arası megapiksel kameraya sahip telefonlar ile iPhone 6-7-8 benzer kalitede ve daha iyi fotoğraflar çekiyor.
  • Uzun kullanım süresi
Bir iPhone'un başına bir bela gelmezse en az 4 yıl kullanabilirsiniz bunun sebebi uzun süre gelen yazılım güncellemesidir.
  • Malzeme kalitesi
Hem Premium hissi veren hem de sağlam bir telefondur. çalıştığım yer sebebiyle sürekli açıyoruz ve tamir ediyoruz ve ciddi bir malzeme kalitesinin olduğunun farkını içini açınca daha iyi anlıyorsunuz.

Neden alınmaz:
  • Fiyatı
Fiyatı "ülkemiz için cidden pahalıdır". Benim de Android kullanmamım bir sebebidir 😃
  • Batarya
Batarya değerleri cidden düşüktür. Ortalama 1 gün gider.
  • Yedek parça fiyatı
Aslında bu servise yaptırırsanız pahalı ama bir teknik servis dükkanına yaptırsanız ucuzdur, ama teknik servis dükkanına yaptırırsanız IPhone'un kendi ürettiğini değil de başkalarının ürettiği malzemeleri alırsınız ve o da kalitesizdir.

Sonuçlar:
iPhone sadece hava atmak için alınmıyor. Xiaomi gibi markalardan kat kat iyidir (fiyatı hariç🙁) ama Xiaomi, Samsung gibi markalar da kötü değildir. Para varsa iPhone alınabilir?

2 Yılda bir Android telefon değiştirmiştim, iPhone 6S aldım 4 yıl sorunsuz kullandım dediğiniz gibi pil sıkıntısı vardı fakat telefon mükemmeldi. 6S in pilini değiştirdim bir sıkıntısı yok ama 11'e geçtim sorunsuz bir şekilde, benim için uzun ömürlü olması bile direk Apple almaya bir sebeptir.

Kendi adıma konuşuyorum:
Açık kaynak olması, çok çok daha özgür olması yeterlidir Android'i tercih etmek için.

Apple'ın "bence" başarılı olmasının en başlı nedenidir çünkü bir iPhone 5 yıl güncelleme alıyor ama rakipleri ortalama 2 güncelleme alıyor.
Yazılımın sağladığı diğer bir avantaj ise şarj tüketimi, aynı batarya kapasitesine sahip bir Android telefona göre şarj tüketimi daha iyidir.

Buna diyebileceğim bir şey yok, güncellemeleri alıyor evet ama Android üzerinde yıllardır olan şeylerin (widget vb.) yeni geliyor olması pek de önemli olmadığını gösteriyor.

Apple'ın IPhone'da kendini kanıtladığı bir başka konu ise kameradır. kağıt üzerinde diğerlerine göre kötü olsa da gerçekte bu böyle değildir. işim gereği sürekli telefonlarla iç içeyim ve sürekli telefonların kameralarını test ediyorum, 30 ile 40 arası megapiksel kameraya sahip telefonlar ile iPhone 6-7-8 benzer kalitede ve daha iyi fotoğraflar çekiyor.

Çözüm: Kaliteli lensi olan Android telefon tercih etmek.

Hem Premium hissi veren hem de sağlam bir telefondur. çalıştığım yer sebebiyle sürekli açıyoruz ve tamir ediyoruz ve ciddi bir malzeme kalitesinin olduğunun farkını içini açınca daha iyi anlıyorsunuz.

Bu konuda Apple hala Steave Jobs'un izinde, o yüzden aksi iddia edilemez.

Geri
Yukarı