Neden Linux kullanmıyorsunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@403052 hani Windows 11 yüklemiştin Windows 8.1 gözüküyor :D
Hocam alıntılayacağım mesajda açıkladım. Tekrar anlatmak istemiyorum neden 8.1'de gözüktüğümü.
Bende 2 disk var. Asıl diskim 250 GB (Samsung HD253HJ) onda Windows 11 kurulu, sıkıntısız disk. Ben okuldayken Steam oyunlarında saat kasmak ve kart düşürmek için oyunları açık bırakıp gidiyorum fakat 8 saat asıl disk boşa çalışmasın diye başkası tarafından 3 defa yere düşürülmüş elimdeki bozuk bir diski (Samsung HD080HJ 80 GB) takıyorum ve 8 saat onu çalıştırıyorum. İçine Windows 8.1 dışında işletim sistemi kuramıyorum, hata veriyor hepsi. Şuan da okuldan yeni geldim, diski değiştirmeye üşendiğim için o diskteki Windows 8.1 üzerinden girmekteyim Technopat Sosyal'e.

İnternette bazı sunucular da tanıştığım insanlar var, tanıştıktan sonra Linux'tan nefret eden tek kişi olmadığımı da fark ettim.

Herkes sevecek diye bir şey yok zaten. İsteyen kullanır isteyen kullanmaz, kime ne uyuyorsa. Bu biraz değişik bir yazı olmuş.

Herkes sevecek diye bir şey yok zaten. İsteyen kullanır isteyen kullanmaz, kime ne uyuyorsa. Bu biraz değişik bir yazı olmuş.
Seven sevsin sevmeyen sevmesin, ben Linux'tan nefret ettiğim halde(Sunucu tarafınada değil, masaüstü kullanım tarafında.) ara sıra denk gelirsem insanlara yardım etmeye çalışıyorum ancak bu fanatiklerin derdini çözemedik bir türlü, bana sadece ilgi istiyorlar gibi geliyor o yüzden pek cevap vermemeye ve tartışmaya girmemeye çalışıyorum.

Seven sevsin sevmeyen sevmesin, ben Linux'tan nefret ettiğim halde(Sunucu tarafınada değil, masaüstü kullanım tarafında.) ara sıra denk gelirsem insanlara yardım etmeye çalışıyorum ama bu fanatiklerin derdini çözemedik bir türlü, bana sadece ilgi istiyorlar gibi geliyor o yüzden pek cevap vermemeye ve tartışmaya girmemeye çalışıyorum.

Aslında hocam Linux o kadar kötü değil. Gerçekten Windows'a göre artıları var.

Oyun desteği genişlese forumda bir çok üye zaten Linux kullanmaya başlayacak. Windows'tan bıkan da çok.

İnsanlar Linux varken neden Windows kullanıyor ki?

Linux'un Windows'tan iyi olduğu yanlar:
1-)ücretsiz

Linux tamamen ücretsiz ve gönüllü bir projedir. Windows gibi para ödemenize gerek yok.
2-)güvenli
Linux'ta virüs yok denecek kadar az, neredeyse virüs yok ancak Windows'ta tonlarca virüs dolu.
3-)hızlı ve hafif
Linux tabanlı işletim sistemleri (Ubuntu, Android veya Debian gibi) hızlı ve hafiftir, Windows'taki gibi gereksiz işlemler yok.
4-)ön yüklü gereksiz uygulamalar yok
Windows binlerce gereksiz uygulama ile birlikte yüklü geliyor (candy crash, paint gibi)
5-) açık kaynak kodlu
Linux tamamen açık kaynak kodludur ve bu sayede çok hızlı gelişir güncellenir. Kodlar açıktır ve herkes dilediği gibi açıkları fark edip düzeltebilir. Windows kapalı kaynak kodludur bu yüzden çok fazla hata içerir.
6-)mavi ekran hatası Linux'ta yok
Windows'taki lanet olası mavi ekran hatası Linux'ta yoktur, bu sayede hatasız kullanabilirsiniz.
7-)son kullanıcı için en iyi işletim sistemi; Linux
Son kullanıcı için en iyi ve en basit işletim sistemleri Linux'tur (Elementary OS gibi)
:cool: sınırsız kişiselleştirme desteği
Linux'u istediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz, istediğiniz masaüstünü kurup (GNOME, KDE, Xfce ve Pantheon)

Windows'un Linux'tan iyi olduğu yanlar;
1-)oyun desteği

Windows'un Linux'tan iyi olduğu tek yan oyundur. Linux harika bir sistem ancak oyun geliştiricileri Linux için oyun geliştirmiyor bu yüzden bu tür oyunları oynamak için Wine, proton gibi programlara ihtiyaç duyuyoruz.

Linux da tüm oyunları oynayabilsek Windows'un yüzüne bakmam.

Oyun oynuyorum ve açıkçası Windows daha kolay bir kullanımı var.

Linux işletim sistemlerine alışınca kolay geliyor ama o alışma kısmı sıkıntı yaratıyor.
Vbox üzerinden Mint kullanıyorum Android kernel düzenlemek için ama asla ana kullandığım sistem olamaz.

Eskiden beri Windows kullanıyorum alışkanlık ayrıca ortak kullandığımız için bilgisayarı ailem sıkıntı yaşar büyük ihtimalle.

Linux'ta oyun desteği olsa gözümü kırpmadan geçerim. Az oynuyorum ama yine de arada giriliyor işte ;) Belki seneye kurabilirim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı