Neden Linux kullanmıyorsunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Burada ne Windows'un nede Linux'un sunucu tarafını tartışıyoruz. Windowsun sunucularını pek kullanan yok ayrıca, dediğiniz mavi ekran olayı 2005'den kalma değil mi? 17 sene geçmiş.

17 sene geçmiş ama sorunlar geçmemiş, o zaman olan Windows ile şu an olan Windows arasında bir fark göremiyorum. :)
Eskiden de önceki yapıların klonuydu, şimdi de önceki yapıların klonu.
Çünkü bilgisayar ile internet kafede tanışan bir nesil olarak gözümü Windows ile açtık. Daha sonraki kullanımlarda o kadar kanıksadık ki artık kimse o lanet olası zenci totosunu kaldırıp rahatını bozmak istemiyor ve değişikliğe açık değil.

Ama bilgi işlemle uğraşıyorsunuz. :D
Harbiden ne kadar ironik, tek işinizin bu bilgisayar olduğu yerde daha üşengeçlik yapıyorsanız sizi nasıl işe almışlar acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ama bilgi işlemle uğraşıyorsunuz. :D
Harbiden ne kadar ironik, tek işinizin bu bilgisayar olduğu yerde daha üşengeçlik yapıyorsanız sizi nasıl işe almışlar acaba?

Haklısın, seni almalılarmış. Çünkü böylesi büyük iş yerlerinde alım için Linux bilmek ya da bilmemek sorulan ilk sorudur. Eğer bilmiyorsan diğer bütün bilgi birikimlerin hepsi boştur, anlam ifade etmez. Bünyesinde bulunduğun 7 kurumsal şirket ve onların yüzlerce iş ortağı olan tüm şirketler Windows değil Linux kullandığı için işlevsiz bir durumda kalırsın Linux bilmiyorsan. Sen olsan mesela benim yerimde Linux bildiğin için bütün sisteme hakim olurdun. Tüm sistem(sevkiyat, nakliye, lojistik, muhasebe, üretim, pazarlama, e ticaret) hepsi Linux üzerinden çalışıyor çünkü Windows ile değil. Yani benim Windows için bildiğim, Active Directory, Sophos-Cyberoam Firewall, LogoTiger, Entegra, Tsoft, ve daha buraya yazmadığım 7 yıllık birikimim hiç anlam ifade etmiyor. Üzgünüm beni aldıklarına keşke seni alsalarmış.

İnsanlar Linux varken neden Windows kullanıyor ki?

Linux'un Windows'tan iyi olduğu yanlar:
1-)Ücretsiz

Linux tamamen ücretsiz ve gönüllü bir projedir. Windows gibi para ödemenize gerek yok.
2-)Güvenli
Linux'ta virüs yok denecek kadar az, neredeyse virüs yok ancak Windows'ta tonlarca virüs dolu.
3-)Hızlı ve Hafif
Linux tabanlı İşletim Sistemleri (Ubuntu, Android veya Debian gibi) hızlı ve hafiftir, Windows'taki gibi gereksiz işlemler yok.
4-)Ön yüklü gereksiz uygulamalar yok
Windows binlerce gereksiz uygulama ile birlikte yüklü geliyor (Candy Crash, Paint gibi)
5-) Açık Kaynak kodlu
Linux tamamen açık kaynak kodludur ve bu sayede çok hızlı gelişir güncellenir. Kodlar açıktır ve herkes dilediği gibi açıkları fark edip düzeltebilir. Windows kapalı kaynak kodludur bu yüzden çok fazla hata içerir
6-)Mavi ekran hatası Linux'ta yok
Windows'taki lanet olası mavi ekran hatası Linux'ta yoktur, bu sayede hatasız kullanabilirsiniz.
7-)Son kullanıcı için en iyi İşletim Sistemi; Linux
Son kullanıcı için en iyi ve en basit işletim sistemleri Linux'tur (ElementaryOS gibi)
:cool: Sınırsız Kişiselleştirme desteği
Linux'u istediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz, istediğiniz masaüstünü kurup (Gnome, KDE, XFCE ve Pantheon)

Windows'un Linux'tan iyi olduğu yanlar;
1-)Oyun desteği

Windows'un Linux'tan iyi olduğu tek yan oyundur. Linux harika bir sistem ancak oyun geliştiricileri Linux için oyun geliştirmiyor bu yüzden bu tür oyunları oynamak için Wine, Proton gibi programlara ihtiyaç duyuyoruz.
Kernel Panic olur gibi
Neyse driver ararken iyi şanslar.

Minnesota Üniversitesi Linux Kerneline erişimi artık yok çünkü verdikleri kodlarda güvenlik açıkları vardı. Açık kaynak olması da birşey değiştirmiyor demek ki.

Kernel Panic olur gibi

Minnesota Üniversitesi Linux Kerneline erişimi artık yok çünkü verdikleri kodlarda güvenlik açıkları vardı. Açık kaynak olması da birşey değiştirmiyor demek ki.

Linux-zen, Xanmod, Linux-CK, Arch distkernel, Debian distkernel, Ubuntu distkernel...
Demek ki değiştiriyormuş.

Ek olarak Linux'ta güvenlik açıkları bulunup her yeni release'de düzeltiliyor.
Linux opensource olması sebebiyle çok hızlı gelişiyor.
Donanım destekleri çok çabuk gelmeye başladı.

Bunlar sadece birkaçı.

Linux-zen, Xanmod, Linux-CK, Arch distkernel, Debian distkernel, Ubuntu distkernel...
Demek ki değiştiriyormuş.

Ek olarak Linux'ta güvenlik açıkları bulunup her yeni release'de düzeltiliyor.
Linux opensource olması sebebiyle çok hızlı gelişiyor.
Donanım destekleri çok çabuk gelmeye başladı.
Doğrudur.
Ama open source olması demek her zaman iyi olduğu anlamına gelmiyor demek istemiştim.
Windows 7 zamanlarını özledim ya

Minnesota üniversitesi Linux kerneline erişimi artık yok çünkü verdikleri kodlarda güvenlik açıkları vardı. Açık kaynak olması da bir şey değiştirmiyor demek ki.
Stable'a dusmemis ve hiçbir zaman dusmeyecek bir olay. Ayrica bu olay zaten kisa bir sure sonra farkedildi, Linux bir hobi projesi degil ve tonla insan yeni commitleri gozlemliyor.

Kernel panic olur gibi.
Ya, kim size driver arayacaginizi falan soyluyor soyleyebilir misiniz? Bari kullanin ondan sonra boyle dersiniz. Ayrica kernel panic hayatimda kendim yaptığım hatalar (init sistemi koymamak, bozuk init sistemi koymak vesaire) sadece 1 kere kernel panic yedim o da bir rcydi zaten stable değildi.

Şuan anlık olarak Manjaro KDE kullanmaktayım. İlk kurduğum zamanlarda bir sürü bug mevcuttu. En küçük örnek olarak sağ alttaki ses tuşuna bastığım zamanda açılması gereken sekme şeffaf açıldığı için o ayarlara erişemiyordum. Bunu bir kaç pencere ayarı ile çözebildim. Şuanda memnunum, en kısa zamanda en son sürüme güncellemeyi düşünüyorum. Oyun testleri daha yapmadım ama en kısa zamanda CS:GO yükleyip deneyeceğim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı