Neden oyunlarda Türkçe dil desteği yok?

Ben Valorant'a ilk girdiğimde biri Türkçe bir şey söyledi sandım. Bana onun oyunun sesi olduğunu arkadaşım söyledi. Bunu İngiltere ve Amerika için düşünüyorum da çok normal bir şey olmalı onlar için.

Bütçen yetmiyorsa almayacaksın, bu kadar basit.

Gerçekten tok açın halinden anlamıyor ama en azından Game Pass gibi servisler kullanılabilir. Benim arkadaşımın bir geliri yok. Ailesi harçlık vermiyor. Orijinal almak istiyor ama alamıyor. Mecbur korsan kullanıyor. Param olsa hepsini alırım diyor.

Bunun en büyük nedeni zaten Türkiye pazarında yeterince gelir elde edememeleri. Korsan konusuna değinmeye bile gerek yok fakat bölgesel fiyatlandırmayı göz önünde bulundurmak zorundayız. Steam, kur'u sabitlediği için az da olsa bize satın alım kolaylığı sağlıyor. Yurt dışından bakınca ise olaylar hiç öyle işlemiyor. Oyunların en ucuza satıldığı, bu nedenle de satın alıma karşılık en az gelir elde edilen ülkelerden biriyiz.

Kısacası, A ülkesinde 1 kişi oyunu satın aldığında firma +10$ kar ediyor; Türkiye'de 1 kişi oyunu satın aldığındaysa +7$ kar ediyor. Dil seçeneği eklemek başlı başına bir masrafken, neden seni A ülkesi vatandaşıyla eşit tutsunlar ki?

Gerçekten tok açın halinden anlamıyor ama en azından Game Pass gibi servisler kullanılabilir. Benim arkadaşımın bir geliri yok. Ailesi harçlık vermiyor. Orijinal almak istiyor ama alamıyor. Mecbur korsan kullanıyor. Param olsa hepsini alırım diyor.
Şu "tok açın halinden anlamıyor" edebiyatını yapmazsanız sevinirim, sanki her şeye ne zaman istesem erişebiliyorum. Korsan oyun oynamak birisini gasp etmekle aynı şey, dini inancınızı bilmiyorum ama benim inanışımda "kul hakkı" diye bir terim var ve korsan oyun oynamak da doğrudan kul hakkı yemek. Korsan içerik kullanımının övülecek veya savunulacak hiçbir yanı yok.

Şu "tok açın halinden anlamıyor" edebiyatını yapmazsanız sevinirim, sanki her şeye ne zaman istesem erişebiliyorum. Korsan oyun oynamak birisini gasp etmekle aynı şey, dini inancınızı bilmiyorum ama benim inanışımda "kul hakkı" diye bir terim var ve korsan oyun oynamak da doğrudan kul hakkı yemek. Korsan içerik kullanımının övülecek veya savunulacak hiçbir yanı yok.

Keşke benim de babam böyle zengin olsa.

Özel fiyatlandırma yapmayıp şak diye oyunları 400 TL yapıp "Bu oyun Türkiye'de satmıyor. Fiyatını düşürsek alırlar mı acaba?" demek yerine "Bu oyun Türkiye'de satmıyor. O zaman boşuna Türkçe dil eklemekle uğraşmayalım." diyorlar.

Geri
Yukarı