Neden oyunlarda Türkçe dil desteği yok?

Çoğu kişi korsana bağlayarak yanlış değerlendiriyor aslında alakası bile yok. Öyle olsa Rusça dil seçeneği de olmazdı. Türkiye önemsenen bir pazar olsa 90'lar ve 2000'lerde orijinal oyunlar gelirdi ülkeye. Parasıyla bile oyun alamıyordun zamanında.

Neyse sebebine gelirsek Türkçe dili yalnızca Türkiye'de konuşulan bir dil alfabe olarak. Nüfus belli pazar payı belli. İspanyolca, Portekizce, Rusça, Arapça, Çince gibi daha geniş bir nüfusa ve ülke çeşitliliğine hitap etmiyor. Oyun yapımcılarının da çoğu Gürcistan, Romanya, Bulgaristan gibi belli bir nüfusa sıkışmış egzotik dilleri sallamıyorlar.

Herkes senin gibi değil 18 yaşından küçük bireyler de var unutmayın. Hem benim gibi bir aileniz varsa kendi emeğinizle kazandığınız parayı da oyuna harcattırmazlar.
18 yaşından küçük birisi de çalışabilir bunu unutmayın, bir berberde veya dönercide çırak olarak çalışmana hiçbir şey engel değil.

Arkadaşlar, istiyorsanız gidin ve korsan kullanın. Tek kuruş paran yoksa, durumun o kadar kötüyse git ve oyna. Ama tek isteğim, gelip de burada marifetmiş gibi anlatma. Bu yaptığının tamamen etik dışı ve bencilce bir davranış olduğunu bil, sonra ne yaparsan yap. Burada destek dilenme, yaptığını da savunma. Sonra çok gülüyoruz arkanızdan.

Çoğu kişi korsana bağlayarak yanlış değerlendiriyor aslında alakası bile yok. Öyle olsa Rusça dil seçeneği de olmazdı. Türkiye önemsenen bir pazar olsa 90'lar ve 2000'lerde orijinal oyunlar gelirdi ülkeye. Parasıyla bile oyun alamıyordun zamanında.
Adamlar mecbur sunmak zorunda Rusya pazarına. En büyük crack devleri Rusya'dan. Pazarı komple mi çeksinler?

18 yaşından küçük birisi de çalışabilir bunu unutmayın, bir berberde veya dönercide çırak olarak çalışmana hiçbir şey engel değil.

Zamanında ben de çalıştım fakat ailem paramı elimden aldı ve ev masraflarına harcadı ( babamın durumunun iyi olmasına rağmen) fakat bu şahsi olabilir kendi adım için konuşayım ayrı eve taşınana kadar oyunlara fazla para vermem pek mümkün değil.

Adamlar mecbur sunmak zorunda Rusya pazarına. En büyük crack devleri Rusya'dan. Pazarı komple mi çeksinler?

Oyunu sunmalarını demiyorum dil desteğinden bahsediyorum. Rusya güçlü bir ülke oradaki satış sayısı Türkiye'den az bile olsa büyük ve bilindik, ayrıca dilini birebir konuşan farklı ülkeler de var. Dilerse herhangi bir firmaya rest de çekebilir.

Orijinal oyun diye aynı şeyi bozuk plak gibi söyleyenler, Technopat’taki sürü psikolojisine takılıp da “orijinal alın” diyor. Peki.

FIFA 21’de oynayanlarda, (evet orijinalde) dünya birincisi olan Türkiye’ye spiker paketi getiremeyen EA, nasıl olur da oyuncu kitlesinin %1’ini oluşturmayan Yunanistan’a spiker paketi verir? Nasıl olur da 80 milyonluk ülkeye dil desteği gelmez de, her oyuna Lehçe desteği gelir? Nasıl olur da ne kadar Crack alanında tanınmış adam varsa harman olduğu yere, korsanın kalbine her oyunda bam güm dil desteği gelir de Türkçe’ye gelmez?

Orijinal alın, kullanın, normali bu. Fakat sırf burada herkese ayak uydurayım diye her yerde de bunu dile getirmeye çalışmayın. Beni alıntılayıp da aynı şeyleri diyecek arkadaşların da eminim Steam’de ben kadar oyunu yoktur. Ezbere konuşmayın, aşırı sinir bozucu duruyor.

Ha şunu da söyleyeyim, tövbekar hırsızlık diye bir şey yoktur. Zamanında herhangi bir ürünü korsan kullanmışsanız, artık kullanmıyorum bahanesine sığınıp da, zamanında ne yaptığınızı unutup, imkanı olmayanlara, film kötüleri gibi “paran yoksa oynama köpek” çekmeyin. Paran yoksa müzik dinleme, oyun oynama, film izleme. Hadi yahu?

Son düzenleme:
Orijinal oyun diye aynı şeyi bozuk plak gibi söyleyenler, Technopat’taki sürü psikolojisine takılıp da “orijinal alın” diyor. Peki.

FIFA 21’de oynayanlarda, (evet orijinalde) dünya birincisi olan Türkiye’ye spiker paketi getiremeyen EA, nasıl olur da oyuncu kitlesinin %1’ini oluşturmayan Yunanistan’a spiker paketi verir? Nasıl olur da 80 milyonluk ülkeye dil desteği gelmez de, her oyuna Lehçe desteği gelir? Nasıl olur da ne kadar Crack alanında tanınmış adamın harman olduğu yere, korsanın kalbine her oyunda bam güm dil desteği gelir de Türkçe’ye gelmez?

Orijinal alın, kullanın, normali bu. Fakat sırf burada herkese ayak uydurayım diye her yerde de bunu dile getirmeye çalışmayın. Beni alıntılayıp da aynı şeyleri diyecek arkadaşların da eminim Steam’de ben kadar oyunu yoktur. Ezbere konuşmayın, aşırı sinir bozucu duruyor.
Ameriga bizi gısganıyor (!)

Geri
Yukarı