Neden oyunlarda Türkçe dil desteği yok?

Sorunuzun cevabı çok basit. Türkiyedeki oyuncuların oyunu satın almak yerine korsan indirmesi. Bir şirket bir yerden belli bir oranın üstünde gelir elde etmiyorsa o yeri önemsemez. Ama korsan diye bir şey olmasaydı ve oyuncularımız orjinal oyun alsaydı eminim ki oyunlarda türkçe altyazı görürdük.

En basitinden şöyle örneklendirebilirim. Türkiyede önemsenen ve aşırı fazla kitleyeye yayılan oyunlara bakın hepsinde türkçe dil desteği var. Neden çünkü adamlar Türkiye pazarından bekledikleri miktarı kazanıyorlar. Ve otomatik olarak umursamaya başlıyorlar. Ben şu ülkenin oyuncularında şu denli bir gelir elde ediyorum der ve o ülke içinde bir şeyler ortaya koyar. Örneğin altyazı gibi. Oyuncular günün birinde korsan kullanmayıp orjinal oyun alırsa belki bir gün oyunlarda türkçe altyazıları görürüz. Aslında sorunun cevabı kendimizde.

Ekonomimiz iyi değil, bu yüzden oyun fiyatları oldukça yüksek. Bazı şirketler özel fiyatlandırmalar yapıyor ancak bu noktada da Türkiye'deki korsan kullanma kültürü mü denir bilmiyorum ama işte o devreye giriyor. Bundan dolayı şirketler Türkiye pazarından istedikleri parayı alamıyorlar, Türkçe yamaya zaman ve para ayırmalarına değecek bir durum olmuyor bu yüzden.
Korsan kültürü işi biraz sıkıntıya sokuyor bence. Birçok insan parası olmasına rağmen oyunları sürekli korsan kullanıyor ve bunlar azınlık değil çoğunluk olan kısım ne yazık ki, korsan oyunların tamamen güvenilir olduğunu savunan bir kitle var hatta korsan sitelerine fan olan insanlar var. Çünkü onun için bir bilgisayara 10-15k vermek çok mantıklı ama bilgisayarı alma sebebi olan oyuna 50-60-100-150TL vermek aptallık. Korsan savunucuları kızgın atabilir, karşı çıkabilir ama durum böyle. Ben korsan kullanmıyorum, kullanılmasını da emek hırsızlığı olarak değerlendiriyorum şahsen, korsan kullanmakla övünen insanların ise fikirlerine değer vermiyorum, bahsettiğim kitle yüzünden oyun şirketleri Türkiye'deki oyuncularına salak muamelesi yapıyor. Paramın yetmediği oyunu oynamıyorum şahsen, karşılayabileceğim bir fiyata düşünce alıp oynuyorum.
Bazı kişiler bahane aradığı için sürekli ''Türkleri çekemiyorlar!'' tarzı saçma sapan şeyler söylüyorlar. Aynen kardeşim hiç çekemiyorlar, hatta oyun alamayışımızı gördükçe kıskançlıktan kuduruyorlar. Aması falan yok bunun, Türkiye pazarında istenilen geri dönüş alınamıyor ve dil desteği gelmiyor, çok basit. Bir oyun şirketi olsanız oyununuzu 10 milyon kişinin aldığı ülkeye mi dil desteği sunarsınız yoksa özel fiyatlandırma yapsanız bile oyunun kopya kullanımının orijinali katladığı bir ülkeye mi dil desteği sunarsınız? Tek bir soru sorarak kesin cevaba erişebiliyorsunuz.

Zaten. Bunu en net olarak Xbox Game Pass'te gördük diyebiliriz. Artık kütüphane servisi abonelikleri geldikçe korsana duyulan ilgi azalıyor.

Nasıl bu kadar ucuza çıkarıyorlar anlamıyorum. Bu konuda Microsoft ve Xbox Türkiye ekibini alkışlamak lazım. 15$lık hizmeti ülkemizde 5$ a sunuyorlar. Hatta bu konuda Xbox Türkiye diğer ülkelerden tepkiler var demişti. Yine iyi dayanıyorlar. Umarım uzun zaman daha zam gelmez.

Örneğin
X oyun 50$
Türkiye'de 80 TL
Bu olması gereken fiyatlar
Aslında olan
X oyun 50$
Türkiye'de 400 TL
Hal böyle olunca 80TL pek göze gelmez diye düşünüyorum
Biz 400 birim veriyoruz adamlar 50 birim kazanıyor bize o fiyat çok gelirken adamlara normal geliyor biz çok para verip alsak bile adam o kadar kazanmıyor bir de oyunun global fiyatı düşük olunca adam Türkiye'den hiç kar elde edemiyor şimdi siz olsanız ayrı para harcayıp Türkiye'ye dil paketi vs. çıkarır mısınız?

Nasıl bu kadar ucuza çıkarıyorlar anlamıyorum. Bu konuda Microsoft ve Xbox Türkiye ekibini alkışlamak lazım. 15$lık hizmeti ülkemizde 5$ a sunuyorlar. Hatta bu konuda Xbox Türkiye diğer ülkelerden tepkiler var demişti. Yine iyi dayanıyorlar. Umarım uzun zaman daha zam gelmez.
O yüzden bende düşünüyorum yıllık Gamepass mi alsam diye. (Bir yolu varmış ama bilmiyorum nasıl alınıyor.)

Çok basit. 15 dolara 5 milyon kişi alacaksa 5 dolara 15 milyon kişi alıyor.

Kankam biraz empati yapsan mı acaba? Ve nerede ücretsiz hikaye tabanlı oyun var söyle de oynayalım.
Öncelikle ne bu samimiyet? StarWars: Battlefront 2, Epic Games'de yakın zamanda ücretsiz dağıtılmıştı, bundan önce de aynı platform GTA V vermedi mi? Gerçekten duvara konuşuyor gibi hissediyorum, istediğinizi yapın pes artık!

Zaten bizim ülkemizde yerel fiyat yapan adamlar yapmayanlara göre daha fazla kazanıyor. En büyük örneklerinden biri F1 serisi idi F1 2020 oyunu 60$ iken ülkemizde 92₺ den çıktı. Steam'in belirlediği 1.5 kuruna göre çıkardılar. Valve, Codemasters, Xbox dışında bu kuru sabit tutan çok şirket yok. Şimdi zaten onlarda EA çatısı altında olduğu için yapıştırdılar 420₺'yi.

*
Örneğin:
X oyun 60-80€
Türkiye'de 80-100 TL
Bu olması gereken fiyatlar
Aslında olan
X oyun 60-80€
Türkiye'de 600 TL
Hal böyle olunca 80TL pek göze gelmez diye düşünüyorum
Biz 60 birim veriyoruz adamlar 60-80 birim kazanıyor bize o fiyat çok gelirken adamlara normal geliyor biz çok para verip alsak bile adam o kadar kazanmıyor bir de oyunun global fiyatı düşük olunca adam Türkiye'den hiç kar elde edemiyor şimdi siz olsanız ayrı para harcayıp Türkiye'ye dil paketi vs. çıkarır mısınız?

Öncelikle ne bu samimiyet? Star Wars: Battlefront 2, Epic Games'de yakın zamanda ücretsiz dağıtılmıştı, bundan önce de aynı platform GTA V vermedi mi? Gerçekten duvara konuşuyor gibi hissediyorum, istediğinizi yapın pes artık!

Burada verdikleri bütün oyunlar var. Bunun üzerine bir de Control ekleyin. Şu listedeki iyi oyunların çoğunu kaçırmışım bende yoklar😁.

Geri
Yukarı