Neden oyunlarda Türkçe dil desteği yok?

Türkçe dil seçeneğinin eklenmemesinin oyunu satın alıp almamakla alakası yok bence. Çünkü öyle olsa korsan gruplarının, sitelerinin, paylaşımcılarının daha fazla bulunduğu ülkelerin, bu işin asıl kaynağı olan ülkelerin dil seçeneği olmazdı.

Son düzenleme:
Tabi ki direkt Türkçe dil desteği koyulsa bir tık daha fazla satar, belki 2 kat satar. Ancak bunlar riskli şeyler, belki de satmaz gibi bir ihtimal söz konusu ve Türkiye'deki oyuncu kitlesini göz önüne aldığımızda çok düşük bir ihtimal değil. Örneğin sağda solda ''Türkçe dil desteği olsun, 300TL olsa veririm, helaldir!'' diyen ciddi bir kesim vardı, Cyberpunk 2077 çıkınca ortadan kayboldular bir anda. Witcher 3 20TL'lere kadar düşen bir oyun ama hala korsan oynayan azınlık denilemeyecek kadar çok kişi olduğuna eminim. Mount & Blade : Bannerlord çıktığında özel fiyatla 115TL'ye alınabiliyordu. Geçen satış oranını gördüm, Türkiye %2 falandı, 56 milyonluk İngiltere bile %4 ya da %8 civarı bir şeydi ama bahane bulacaklar ya işte, 1. olan ülke için (Çin) ''Milyarlık ülke, tabi bizden çok alan olur.'' dışında 1 yorum bile görmedim. Ne yazık ki Türkçe dil desteği olsa bile insanlar bahane arıyorlar. Crysis'in tüm serisi Türkçe dublajlıydı diye hatırlıyorum, orijinal oynayan çok kişi göremedim şahsen. CP 2077'nin koruması yok diye bayram etmişlerdi. Açıkçası ben Türkiye pazarından umudu kestim, sınavdan sonra İngilizce öğrenmek için çabalayacağım.
hayır o kesim yok olmadı, Cyberpunk 2077 Türkçe destekliyor diye o oyunu satın alacağım, detroit become human ile beraber, iki kral oyun, gönül isterdi resident evil village de oynayalım ama dilimi desteklemeyen oyun oynamam.

Tabi ki direkt Türkçe dil desteği koyulsa bir tık daha fazla satar, belki 2 kat satar. Ancak bunlar riskli şeyler, belki de satmaz gibi bir ihtimal söz konusu ve Türkiye'deki oyuncu kitlesini göz önüne aldığımızda çok düşük bir ihtimal değil. Örneğin sağda solda "Türkçe dil desteği olsun, 300TL olsa veririm, helaldir!" diyen ciddi bir kesim vardı, Cyberpunk 2077 çıkınca ortadan kayboldular bir anda. Witcher 3 20TL'lere kadar düşen bir oyun ama hala korsan oynayan azınlık denilemeyecek kadar çok kişi olduğuna eminim. Mount & Blade: Bannerlord çıktığında özel fiyatla 115TL'ye alınabiliyordu. Geçen satış oranını gördüm, Türkiye %2 falandı, 56 milyonluk İngiltere bile %4 ya da %8 civarı bir şeydi ama bahane bulacaklar ya işte, 1. olan ülke için (Çin) "Milyarlık ülke, tabii bizden çok alan olur." dışında 1 yorum bile görmedim. Ne yazık ki Türkçe dil desteği olsa bile insanlar bahane arıyorlar. Crysis'in tüm serisi Türkçe dublajlıydı diye hatırlıyorum, orijinal oynayan çok kişi göremedim şahsen. CP 2077'nin koruması yok diye bayram etmişlerdi. Açıkçası ben Türkiye pazarından umudu kestim, sınavdan sonra İngilizce öğrenmek için çabalayacağım.

Bu arada The Witcher 3 Epic Games'te 15TL alacak arkadaşlara duyurulur.

Tabi ki direkt Türkçe dil desteği koyulsa bir tık daha fazla satar, belki 2 kat satar. Ancak bunlar riskli şeyler, belki de satmaz gibi bir ihtimal söz konusu ve Türkiye'deki oyuncu kitlesini göz önüne aldığımızda çok düşük bir ihtimal değil. Örneğin sağda solda "Türkçe dil desteği olsun, 300TL olsa veririm, helaldir!" diyen ciddi bir kesim vardı, Cyberpunk 2077 çıkınca ortadan kayboldular bir anda. Witcher 3 20TL'lere kadar düşen bir oyun ama hala korsan oynayan azınlık denilemeyecek kadar çok kişi olduğuna eminim. Mount & Blade: Bannerlord çıktığında özel fiyatla 115TL'ye alınabiliyordu. Geçen satış oranını gördüm, Türkiye %2 falandı, 56 milyonluk İngiltere bile %4 ya da %8 civarı bir şeydi ama bahane bulacaklar ya işte, 1. olan ülke için (Çin) "milyarlık ülke, tabii bizden çok alan olur." dışında 1 yorum bile görmedim. Ne yazık ki Türkçe dil desteği olsa bile insanlar bahane arıyorlar. Crysis'in tüm serisi Türkçe dublajlıydı diye hatırlıyorum, orijinal oynayan çok kişi göremedim şahsen. Cp 2077'nin koruması yok diye bayram etmişlerdi. Açıkçası ben Türkiye pazarından umudu kestim, sınavdan sonra İngilizce öğrenmek için çabalayacağım.

Bu arada orijinal alalım şöyle yapalım böyle yapalım ama gerçekten bu pazardan umudu kesmek lazım. 2026'da falan bu yoruma tekrar bakarız. Ekonomimiz ve insanlarımız değişirse tekrar umutlanırız. Ben ileride oyun geliştirici olacağım ve önceliğim kesinlikle Türk pazarı olmayacak -belki çok sıkışırsam Erzurum gibi bir oyun yapıp para cukkalayıp oyun yapımınca harcarım. O zaman kızmayın 😁.

hayır o kesim yok olmadı, Cyberpunk 2077 Türkçe destekliyor diye o oyunu satın alacağım, detroit become human ile beraber, iki kral oyun, gönül isterdi resident evil village de oynayalım ama dilimi desteklemeyen oyun oynamam.
Hepsinin yok olduğunu söylemedim zaten ama neredeyse hepsi bir anda piyasadan çekildi. Türkçe desteği olmayan oyunları oynamazsak şirketlerin de bize dil desteği getirmek içinde pek bir sebebi kalmıyor. Aslında şirketler Türkçe dil desteği için uğraşıp özel fiyatlandırma yapsa ve Türk kullanıcılarda buna ilgi gösterse tüm sorun çözülür ama çift taraflı inat işte 😅.

Bu arada orijinal alalım şöyle yapalım böyle yapalım ama gerçekten bu pazardan umudu kesmek lazım. 2026'da falan bu yoruma tekrar bakarız. Ekonomimiz ve insanlarımız değişirse tekrar umutlanırız. Ben ileride oyun geliştirici olacağım ve önceliğim kesinlikle Türk pazarı olmayacak -belki çok sıkışırsam Erzurum gibi bir oyun yapıp para cukkalayıp oyun yapımınca harcarım. O zaman kızmayın 😁.
İlk işiniz Erzurum tarzı bir şey olsun. Hatta fuar dönemine falan denk getirin, çıkıp ''Vatan, millet, namus, sevgi, ezan, bunlar yıkılmaz!'' diye haykırır parayı kırarsınız 😄.

İlk işiniz Erzurum tarzı bir şey olsun. Hatta fuar dönemine falan denk getirin, çıkıp "Vatan, millet, namus, sevgi, ezan, bunlar yıkılmaz!" diye haykırır parayı kırarsınız 😄.

Erzurum kadar değil ama çok güzel bir fikrim var. Yapabilirsem büyük ihtimalle denk gelirsiniz. Çok potansiyeli olan bir fikir. Umarım başarılı olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı