NVIDIA: AMD Radeon VII performansı berbat

AMD dün Radeon VII kartını çıkardı, Huang kendi fikirlerini söyleyip, RTX 2000 serisi üzerinde durdu.
Fikirleri ise, "İç açıcı bir ürün değil" çünkü performansı kötü ve 7 NM ve HBM kullanmasında başka bir özelliği yok. Yapay zeka yok, Ray Tracing yok. RTX 2080 ile zar zor yarışıyor, eğer biz DLSS'yi açarsak Radeon VII'yı yok ederiz. Eğer Ray Tracing kullanırsak yine ezeriz. Ve ağrıca Jensen Huang AMD pazar taktiği ile ilgili şunları söyledi: "Bu tuhaf bir çıkış, belki sabah yaptıkları şeyi düşündüler."

5LlcyoqGQ9Xgg0hV_thm.jpg

Haberin devamı Techpowerup'da.

Son düzenleyen: Moderatör:
7nm kartın 12nm kartı 1 fps ile geçmesini anlamdıramıyorum. AMD'ye müstahak. Senelerdir dediğim gibi bu işin ehli adamlar Intel ve Nvidia. Onlarda ceplerine 10 kuruş fazla girsin diye AMD gibi teknolojiyi direkt yükseltmiyorlar. AMD'de yükselttiği halde büyük farklar koyamıyor. Bu konferanstan sonra litografinin önemsizleştiğini anladım. Meğer İntel 4 senedir boşuna 14nm'de ısrarcı değilmiş. Artık donanımdan çok yazılım geliştirmesi yapılmalıdır diye düşünüyorum. DLSS ve RTX gibi. Sonuçta bunlar yine son kullanıcıya yarayacak. Rekabet iyidir ancak AMD'nin istenileni verdiğini pek sanmıyorum.
Aksine dediğin yanlış, nm değeri çok önemli.

Düşün ki bir veri atıyorsun, bu veri 14nm mesafe gidiyor, sonrasında 14nm mesafe dönüyor. Toplamda verinin işlenip dönmesi için 28nm mesafe gitmesi lazım. Mesafe = gecikme.

Bir de düşün ki bir veri atıyorsun, bu veri 7nm mesafe gidip sonrasında 7nm mesafe dönüyor. Toplamda verinin işlenip dönmes için 14nm gitmesi lazım. Yani 2 kat kısa sürede gidip gelebilir.

Ayrıca nanometrelerin belli bir performans sınırı var. Sonuna kadar ittirdin diyelim, tam 0.000001ms gecikmeyle 28nm gidip geldi veri. Eeee, sonra ? Devamı yok mu bunun ? İşte burada nm değerinin düşürülmesi araya girer.

Ayrıca AMD'nin ürettiği teknolojilerin haddi hesabı yoktur. (bkz. 64-bit)

İntel ise ısrarcı falan değil, göz göre göre yıllardır 10nm yapacağız diyor, nerede ? o kadar yıldır tek yaptığı şey milleti kazıklamanın yolunu bulmak. %10 iyileştirme var yeni seride, ama anakart değişik. Acaba anakart firmalarıyla anlaşma falan mı yaptılar ? Biz yapıcaz ilk siz çıkartıcaksınız. 200$ olan masrafı 300-400$ yapan İntel'i kimse savunmasın burada.
Kart tanıtıldı. Benim beklediğim gibi olmadı. RTX 2080 ile kıyaslarsanız her alanda, Radeon VII'nin beklentiyi veremediğini sizde göreceksiniz.

RTX 2080 210 Watt Güç tüketen bir kart. Üstelik bunu hem 12nm hemde GDDR6 Bellekler ile yapıyor. Radeon VII ise 7nm de ve HBM 2 bellekler ile *300 Watt (Henüz Resmi değil Ama 300 Watt olacağı bekleniyor) güç tüketiyor. Performans olarak oyunlara bakarsak eğer sunumdaki oyunlar zaten AMD kartlarda iyi çalışan oyunlar. 2 3 oyunla geçiştirmiş AMD. Yeni çıkan Shadow of The Tomb Raider gibi oyunları da ekleseydi. Demek ki performans olarak geride RTX 2080'de. Yoksa açık açık koyardı AMD.

RT ve DLSS konusunda ise Nvidia saçmalamış. Piyasada kaç tane oyun Ray Tracing yada DLSS destekliyor ? 1 2 tane var. Diğer oyunlarda ne zaman alacak meçhul. Kart kendisi yapabilse bunu derim Nvidia haklı diye. Ama yapamıyor.

Kart zaten FreeSync 2 HDR destekli. Nvidia Ceo'su zaten Freesync yok demedi. Sadece kartın performansında bahsetti.

Performans kaybı olmadan yapıyor evet ama kalitesi orijinaldeki gibi olmuyor maalesef.
Belli ki neden 300Watt tükettiğini bilmiyorsunuz.

NVIDIA kartlar başından beri düşük saf kas gücü fakat parayı gömerek yüksek optimizasyon ile iyi performans verdiler, hala da aynı şeyi yapmaktalar.

AMD kartlar ise hep yüksek saf gücü verdiler fakat NVIDIA gibi tekel olmak istemedikleri için firmaları paraya boğup optimizasyon yaptırmadılar.

Siz ise gelmiş 90W fark diyorsunuz. Hadi o RX 2080'in optimizasyonunu alalım, iki kartında optimize olmadığı bir oyun bulalım, DirectX 12 olsun.(En yenisi olduğu için, eski olanıyla yapmanın en küçük manası bile yok, en yenisine optimize etmediler ise kendi hatalarıdır.)
Birde GameWorks denen saçmalık olmasın, Vulkan falan da olmasın. Bakalım kim daha iyi performans verecek.

NVIDIA burada iyi kart yapmıyor, iyi optimizasyon yapıyor. Ama bunu milleti, veya batmanın eşiğinde olan firmaları paraya boğarak yapıyor.

İnsan biraz araştırır ya.
dfghfgdhfgd.png

Bakalım durum böyleyken NVIDIA daha ne kadar para saçacak. Nereye kadar NVIDIA ?

Ayrıca sunumdaki oyunların hangisi AMD ile iyi çalışıyor ? Fortnite ne zamandır AMD optimizasyonlu ? Hatta optimize olmayan DirectX 11 ile yapılmış bir oyun.

Ve Forza Horizon 4 en yüksek ayarlarda ve 4K'da 130 FPS vermiş, şimdi siz gelir buna da hemen AMD optimizasyonlu dersiniz.

DirectX 12 AMD optimizasyonlu değil, burada API optimizasyon yapmaz. Kartın kendisi yapar, yapmadıysa biz ne yapalım ?

Hadi Vulkan olsa tamam diyeceğiz fakat o da yok. Vulkan'ın zaten DirectX'ten çok daha iyi olduğunu, AMD kartları güçlendirmesine rağmen GameWorks saçmalığı gibi kimsede performans düşüşü yaşatmadığı, aksine herkeste arttırma yaptığını belirtmek isterim.

Araştırmadan yazı yazmanız hiç ama hiç doğru değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
@KaptaniDerya BIT değerine bakip bu kart daha güçlüdür diyenlerle bir akrabalığın var sanırsam. NM'ye bakip performans değerlendirmesi yapıp saçmaladigina göre. GT 1030 14 NM, R9 290 28 NM çıkıp 1030 daha mı performanslı diyelim.

Optimizasyon kadarda başınıza taş düşsün, bakıyor karalayacak bir şey bulamıyor hemen optimizasyon yalanina başvuruyor fanboylar.

HBM belleklerde AMD'nin bu kadar diretmesine anlam veremiyorum. Üretimi kolaylaştırıyor ama pahalı bir teknoloji ne anladik bu işten o zaman.

NM düşürüp düşürüp hala TDP konusunda Nvidia'ya göre bariz geride kalmasi da kabul edilebilir bir durum değil maalesef. Bu kartı alan TDP değerine bakmaz fakat Nvidia'ya karşı dezavantajlı konuma düşüyor.

Bu kart için 16 VRAM miktarı oldukça yersiz bu kart bu VRAM'i işleyecek kadar güçlü bir kart değil, bu kadar VRAM kullanan bir oyun olacağını sanmiyorum. Zaten bellek fiyatlari pahali gidip bu modele 16 GB bellek modülü yerlestirirsen kartın fiyatını daha da artırırsın, belki daha az VRAM'li modeli de çıkabilir bilemiyorum.

Nvidia'nin RT hamlesi başarı getirmeyecek bu çok net.
5 senedir bu işlerin içerisindeyim ve ilk cümleni hakaret kabul ediyorum. İkincisi ben bi düşük bi yüksek segment karşılaştırmıyorum. İkisi de high-end segmentinde kartlar. RTX 2080 şu an Nvidia'nın en iyi kartı Radeon 7'de AMD'nin en iyi kartı diye derecelendirdim. DX12 performansında Radeon 1 FPS önde. Bende niye diye sordum? Sonuçta 5 nm daha gelişmiş. Çoğu kişi burda dediklerimi adam akıllı akıl süzgecinden geçirmeden bana sataşıyor. Ben kimseyi savunmuyorum iki firmayı da eleştiriyorum.

Benim sizin fikrinize karşı düşündüğümü sanıp benim fikrime karşı fikirler beyan etmişsiniz. Ben yazımda kimseye fanboyluk yapmıyorum. Hiçbir firmanın adam akıllı işler yürütmediğine kanaat getiriyorum. HBM konusuna gelince Vega 56 ve 64 kartlara bellek yetişemedi birkaç ay AMD kartları zararına sattı. Bu da bilginize. AMD öne geçmek için elinde ne varsa saçtı ama hala geride. DLSS ve RTX'i örnek olarak verdim. AMD'de Adrenalin driverları gelişince oyunlardaki farkını gördünüz. Yazılım gelişmişliği ile 580 1060'ın önünde şu an. 4. maddede neyi savunduğunuzu anlamadım, ben de sizin dediklerinizi kastettim zaten. Intel'in sırf kar için eski mimariyi ısıtıp ısıtıp önümüze koymalarından yakındım ama hakikaten helal olsun 4 senedir aynı mimariyi sattılarda kazandılarda. Zamanında Intel tekelinin getirdiği özgüven ve piyasa istikrarlılığı. Intel şimdi 28nm i9++ çıkarsa alacak binlerce kişi var. Modellere gelirsek hiçbir şekilde size katılmıyorum. Alt, orta, üst, extreme modeller 20 senedir aynı satış politikasıyla çıkıyor ve değiştirilemez. GB ve Ti olayları farklı. Ellerinde bir sürü GTX kaldığı için öyle yaptılar ki yapmasaydılar şirket iflasa yaklaşırdı. Nvidia senelerdir istediği paranın 2-3 mislini kazanıyor, AMD gibi yerlerde sürünüp tekrardan kalkmaya çalışan bir firma değil. O yüzden fiyatlandırma kazık çünkü müşteriler kazık yemeyi seviyor. Bu noktada alan memnun satan memnun. Bu durum Türkiye'de farklı olduğu için böyle düşünüyorsun. Yurtdışında olsaydın alır RTX 2080'nini keyfine bakardın. 2500 dolar maaşlı adamın çerez parası o kart sonuçta. Son meseleye gelirsek AMD'de tüm kaynaklarını litografi ve bellek için harcamayıp biraz AR-GE yapıp Nvidia gibi bir teknoloji geliştirseymiş. Her şey ekran kartının saf gücüne bağlı değil insanlar artık farklı şeyler görmek istiyor RTX ve DLSS gibi.
Düzeltmek isterim, optimizasyon parayla yapılan birşey, zorlama gibi biraz.

Saf güç ise kartın kendi gücünü belli eder, yani saf güç iyiyse bu kart ileride de çalışır. Zamanında gördük NVIDIA kartları, saf gücü yok, optimize oyunlarda mükemmel fakat olmayan oyunlarda bi alt AMD serisinden bile kötü performans veriyor, üstüne üstlük yeni gelen oyunlarda kötü performans veriyor, kartı değiştirmek zorunda kalıyorsunuz.

AMD'de ise saf güç var, fakat optimize değil. Olmasa dahi iş görür bir performans veriyor, optimize olduğunda ise inanılmayacak kadar yüksek performanslara ulaşıyor. Aynı zamanda bu, AMD kartların çoklu işi desteklediğini gösterir, saf güç olduğu için oyunu geçtik, render ve benzeri olaylarda da kart gücünü gösterir.

Ayrıca insanlar RTX falan görmek istemiyor, umarım RTX'in yurt dışında nasıl bir tepkiye neden olduğuna bakmışsınızdır, nefret edildi. Kimse 144p 30 FPS'lik yansılamalar istemiyor. İnsanlar grafik istiyor, yansıma değil. Screen Space Reflections varken neden RTX'e fazla para verelim ?

DLSS ise araştırdığım kadarıyla rezil bir teknoloji. Evet, performansınızı arttırıyor fakat bir de görüntü kalitesini nasıl çöp ettiğine bir baksanız. Yepyeni 2018 oyununu Skyrim'in grafiklerine benzetiyor, o gün batımının verdiği turunculuk var ya, ha onu da yok ediyor. Sonuç olarak boğuk bir hava veriyor oyuna. Berbat gösteriyor.

Teknoloji yaparsın, bir kere yaparsın ama adam akıllı yaparsın. (Bakınız: 64-bit)
5 senedir bu işlerin içerisindeyim ve ilk cümleni hakaret kabul ediyorum. İkincisi ben bi düşük bi yüksek segment karşılaştırmıyorum. İkisi de high-end segmentinde kartlar. RTX 2080 şu an Nvidia'nın en iyi kartı Radeon 7'de AMD'nin en iyi kartı diye derecelendirdim. DX12 performansında Radeon 1 FPS önde. Bende niye diye sordum? Sonuçta 5 nm daha gelişmiş. Çoğu kişi burda dediklerimi adam akıllı akıl süzgecinden geçirmeden bana sataşıyor. Ben kimseyi savunmuyorum iki firmayı da eleştiriyorum.
NVIDIA galiba 2014'ten beri RX 2080 gücünde kart üretiyor da biz mi bilmiyoruz ? İlk 12nm kartlara bir bakar mısın ?

NVIDIA kartlar başından beri düşük saf kas gücü fakat parayı gömerek yüksek optimizasyon ile iyi performans verdiler, hala da aynı şeyi yapmaktalar.

AMD kartlar ise hep yüksek saf gücü verdiler fakat NVIDIA gibi tekel olmak istemedikleri için firmaları paraya boğup optimizasyon yaptırmadılar.

AMD de firsatini bulsa tekel olmak ister. Ancak bunu basaramiyor. Hic bir firma melek degil, hepsi kazandigi parayi maksimize etmek istiyor.

Nvidia yuksek segmentte tekel, yillardir en hizli GPU'yu o uretiyor. AMD, Nvidia'nin 6 ay once cikardigi X modeli ile ayni performansi veren Y kartini uretiyor daha uygun fiyata, markette kendine yer edinmeye calisiyor. Nvidia'da buna karsi hamle olarak X - ti modeli uretiyor. ( ornek 1070 ti diye bir kartin varliginin tek sebebi AMD nin acziyeti bana gore )

AMD olmasa bizlerin durumu cok daha vahim olurdu, AMD hem Intel hem de Nvidia gibi 2 devle mucadele ediyor. Cok basarili teknolojiler uretiyor. Bu konularda yigidi oldurup hakkini vermek gerek. Ama melek bir firma degil AMD. Hic biri degil. Her firma tekel olmak ister firsat bulursa.

Ayrica "saf guc" nedir? TFLOPS ve double-precision zamanlarindan mi bahsediyorsun?

Son düzenleme:
@KaptaniDerya Nvidia'nin en güçlü kartı RX 2080 değil. NM değerine bakılarak daha iyi performans vermesi lazim diyemezsin böyle bir şey yok. O düşündüğün NM üzerindeki alana yeterince transistör yerlestirmezsen performans olarak geride olduğu modeller elbette olacak. Radeon 7 modelinden sonra en güçlü GPU'yu yapma konusunda AMD atım atabilir. Son 2-3 yıldır tepe modellerde Nvidia rakipsiz bu yüzden AMD'den insan daha fazla bir şey bekliyor. Vega kartlari gibi Nvidia'dan pahalı kart satışa sunarsa Vega 56 ve Vega 64 gibi bu kart ve yeni çıkacak kartlarin sonu hüsran olur.

AMD de firsatini bulsa tekel olmak ister. Ancak bunu basaramiyor. Hic bir firma melek degil, hepsi kazandigi parayi maksimize etmek istiyor.

Nvidia yuksek segmentte tekel, yillardir en hizli GPU'yu o uretiyor. AMD, Nvidia'nin 6 ay once cikardigi X modeli ile ayni performansi veren Y kartini uretiyor daha uygun fiyata, markette kendine yer edinmeye calisiyor. Nvidia'da buna karsi hamle olarak X - ti modeli uretiyor. ( ornek 1070 ti diye bir kartin varliginin tek sebebi AMD nin acziyeti bana gore )

AMD olmasa bizlerin durumu cok daha vahim olurdu, AMD hem Intel hem de Nvidia gibi 2 devle mucadele ediyor. Cok basarili teknolojiler uretiyor. Bu konularda yigidi oldurup hakkini vermek gerek. Ama melek bir firma degil AMD. Hic biri degil. Her firma tekel olmak ister firsat bulursa.

Ayrica "saf guc" nedir? TFLOPS ve double-precision zamanlarindan mi bahsediyorsun?
Emin değilim fakat saf gücü kartın TDP'sini arttıran önemli şeylerden birisi.

Ayrıca AMD daha öncelerde çok kez #1 numara firma oldu. Fakat tekellik yapmadı, NVIDIA'nın tekellği bambaşka, 250 dolar çıkış fiyatlı kart(2015) şu an 320 dolara satılıyor.(2018) Bu kart ise GTX 1060.

Emin değilim fakat saf gücü kartın TDP'sini arttıran önemli şeylerden birisi.

Ayrıca AMD daha öncelerde çok kez #1 numara firma oldu. Fakat tekellik yapmadı, NVIDIA'nın tekellği bambaşka, 250 dolar çıkış fiyatlı kart(2015) şu an 320 dolara satılıyor.(2018) Bu kart ise GTX 1060.

Kartin gucunun TDP ile dogrudan iliskisi yok, Kac nm lithografiye sahip olduguna ve mimarisine gore degisir bu.

GTX 580 'in TDP degeri ile GTX 980p in TDP degeri arasinda %50 fark var mesela. ( GTX 580 daha yuksek )

Graphics Cards Thermal Design Power (TDP) Database | Geeks3D

AMD hic bir zaman tekel olmadi. Mining konusunda tekel oldugu iddia edilebilir, o zaman da AMD fiyatlari korkunc yukselmisti ve stok da yoktu. Yani AMD de eline firsat gecince vurdu kullaniciya. Dogrusunu da yapti, ben olsam ben de oyle yapardim.

https://www.extremetech.com/wp-cont...e-held-by-graphics-chip-vendors-2009-2018.png

Nvidia'yi savunuyormusum gibi gorunmesin. Ben hepsinin kotu oldugunu iddia ediyorum. Bu firmalarin hic biri kullaniciyi onemsemezler, ne kadar para kazanacaklarina bakarlar. Kullaniciyi onemsiyor gibi gorunurler ki daha cok kazanabilsinler.

Linux kullanicilari, benim de dahil oldugum bir grup, yillarca Radeon dogru duzgun Linux surucusu cikarsin diye bekledik. Internette bulabilirsin bir suru bunun gibi yakaris.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son yillarda AMD durumu biraz toparlasa da, uzunca bir sure Nvidia Linux suruculeri hep daha duzgun calisti mesela. Cunku ezici cogunluk Windows kullaniyordu, Linux kullanicilarini ne yaparsa yapsindi. Ama Steam gibi firmalar Linux'e destek saglamaya hizlandirinca, apar topar o ise onem verdiler. Yani amac her zaman $$$.

Ben bir son kullanici olarak, RTX husranindan cok rahatsizim. 200-250 dolar bandinda ekran karti almak istiyorum. Halen GTX 760 kullaniyorum ve bu fiyat araliginda alabilecegim mantikli bir yatirim yok. RTX 2060 cikti mi takip etmiyorum ama ciktiysa bile muhtemelen bu fiyat araliginda olmayacak. AMD'nin cikaracagi yeni nesil ekran kartlariyla, 200-250 dolara 1070 ti kalibresinde bir AMD ekran karti almayi hayal ediyorum ama bakalim sonuc ne olacak.

Kartin gucunun TDP ile dogrudan iliskisi yok, Kac nm lithografiye sahip olduguna ve mimarisine gore degisir bu.

GTX 580 'in TDP degeri ile GTX 980p in TDP degeri arasinda %50 fark var mesela. ( GTX 580 daha yuksek )

Graphics Cards Thermal Design Power (TDP) Database | Geeks3D

AMD hic bir zaman tekel olmadi. Mining konusunda tekel oldugu iddia edilebilir, o zaman da AMD fiyatlari korkunc yukselmisti ve stok da yoktu. Yani AMD de eline firsat gecince vurdu kullaniciya. Dogrusunu da yapti, ben olsam ben de oyle yapardim.

https://www.extremetech.com/wp-cont...e-held-by-graphics-chip-vendors-2009-2018.png

Nvidia'yi savunuyormusum gibi gorunmesin. Ben hepsinin kotu oldugunu iddia ediyorum. Bu firmalarin hic biri kullaniciyi onemsemezler, ne kadar para kazanacaklarina bakarlar. Kullaniciyi onemsiyor gibi gorunurler ki daha cok kazanabilsinler.

Linux kullanicilari, benim de dahil oldugum bir grup, yillarca Radeon dogru duzgun Linux surucusu cikarsin diye bekledik. Internette bulabilirsin bir suru bunun gibi yakaris.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son yillarda AMD durumu biraz toparlasa da, uzunca bir sure Nvidia Linux suruculeri hep daha duzgun calisti mesela. Cunku ezici cogunluk Windows kullaniyordu, Linux kullanicilarini ne yaparsa yapsindi. Ama Steam gibi firmalar Linux'e destek saglamaya hizlandirinca, apar topar o ise onem verdiler. Yani amac her zaman $$$.

Ben bir son kullanici olarak, RTX husranindan cok rahatsizim. 200-250 dolar bandinda ekran karti almak istiyorum. Halen GTX 760 kullaniyorum ve bu fiyat araliginda alabilecegim mantikli bir yatirim yok. RTX 2060 cikti mi takip etmiyorum ama ciktiysa bile muhtemelen bu fiyat araliginda olmayacak. AMD'nin cikaracagi yeni nesil ekran kartlariyla, 200-250 dolara 1070 ti kalibresinde bir AMD ekran karti almayi hayal ediyorum ama bakalim sonuc ne olacak.
Mining'de pek tekellik yapmadı bence. Kart kalmazsa stok kalması için mecburen fiyatları arttırır, ayrıca mining'de fiyat arttırması hiçbirşey değiştirmez, oyun sektörü değil ki o ? Bütçe falan yok adamlar deli gibi paralar koyuyor ve AMD'nin o aralar parası yok.

NVIDIA ise son 3-4 yıldır öküz gibi paraya sahip fakat yine de tekel. İşte burada da tekelliğin farkı başlıyor.

Birisi 1 yıl önce en azından neredeyse 300$/hisse'lik bir firmayken hala kullanıcılarına ağır kazık atan bir firmaydı.

Diğeri ise 30$/hisse'lik bir firma iken bile kazık atmayan bir firma. Neresi tekellik bunun ? Mining kart alanlar kaç yaşında ya ? 20-40 yaşlarında, maaşı öküz gibi olan insanlar.

Oyun oynayanlar ise 30-10 yaşları arasında, maaşı olmayan / düşük olan insanlar. Yüksek olanlarda var elbet.

@BERWAR Ben de en iyi Nvidia kartı RTX 2080 demedim. Öyle varsaydım karşılaştırma için. RTX 2080 Ti'ı hesaba katınca fark 10-15 FPS'e çıkıyor zaten.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı