Ölüm çok garip geliyor

Biyolojik olarak karbon bazlı canlılar ölür. Entropi evrenin varoluşundan beri var. Aslında burada ölümün garipliğini düşünmek saçma. Ölüm hep vardı. Düşünme yetisi sonradan gelişti. Aslında düşünmek veya bilinç gariptir. "Düşünmek kötüdür." dediğimde bundan bahsediyordum. Sevgi kavramı da bilinç ile birlikte hayatımıza giriyor. Yani hiçbir zaman sevmemen de gerekiyor. Düşünmek gibi var olmaması gereken bir olgu, bir canlı türünü neler yapmaya itiyor. Bende düşündüğüm zaman dehşete düşüyorum. Ama garipsemiyorum.

Hayat zaten anlamsızdır. Herşey boşunadır. Bazen yaptığım herşeyin boşuna olması beni üzüyor.

Öncelikle; karbon bazlı olmasıyla pek alakası yok. Ölüm bir elemedir, evrimsel açıdan popülasyon içi dengeyi sağlamak için sağlıklı üreme evresinden sonra canlı yeni yavrular meydana getirdiğinde artık gereksiz ve sadece tüketici olur. Dolayısıyla ölmesinde yani ortadan kalkması zarar değil fayda sağlar. Düşünmek yani insan gibi zeka sahibi olmak evrimsel avantaj sağladı (yemek alışkanlığı ve anatomik yapı avantajı dahil) o yüzden zekiyiz ve zeki canlılar olarak insanlar etrafındaki olayları anlamaya çalışarak mantık çerçevesine oturtmaya çalışması ama bazı şeylere anlam verememesi onu dehşete düşürür tabi... Yapacak bir şey yok. Hayatın bir anlamı yok gibi.

Öncelikle; karbon bazlı olmasıyla pek alakası yok. Ölüm bir elemedir, evrimsel açıdan popülasyon içi dengeyi sağlamak için sağlıklı üreme evresinden sonra canlı yeni yavrular meydana getirdiğinde artık gereksiz ve sadece tüketici olur. Dolayısıyla ölmesinde yani ortadan kalkması zarar değil fayda sağlar. Düşünmek yani insan gibi zeka sahibi olmak evrimsel avantaj sağladı (yemek alışkanlığı ve anatomik yapı avantajı dahil) o yüzden zekiyiz ve zeki canlılar olarak insanlar etrafındaki olayları anlamaya çalışarak mantık çerçevesine oturtmaya çalışması ama bazı şeylere anlam verememesi onu dehşete düşürür tabi... Yapacak bir şey yok. Hayatın bir anlamı yok gibi.
Alakası pek yok gibi? Bu söyleminden ölmeyen karbon bazlı bir canlı var anladım. Zaten karbon bazlı olmamızın nedeni evrimdir. Dediklerinin hepsi zaten canlı olmamızdan dolayı. Bunu neden düzeltmeye çalışmanı anlamadım? Düşünmek hakkında söylediklerimi o anlamda söylemedim ama senin argümanın üzerinden yürüyeyim. Avantaj sağladık da bir b*k mu oldu? Dünyanın iklim dengesinin içinden geçtik. Tebrikler avantajımızı "Dünya Yok Edici" skillini açmak için kullandık. Evet, düşünebiliyoruz o zaman savaşalım. Hatta gereksiz yere takı, giysi vb. için hayvan öldürelim de soylarını tüketelim. KATILIYORUM BU AVANTAJLARA....

Alakası pek yok gibi? Bu söyleminden ölmeyen karbon bazlı bir canlı var anladım. Zaten karbon bazlı olmamızın nedeni evrimdir. Dediklerinin hepsi zaten canlı olmamızdan dolayı. Bunu neden düzeltmeye çalışmanı anlamadım? Düşünmek hakkında söylediklerimi o anlamda söylemedim ama senin argümanın üzerinden yürüyeyim. Avantaj sağladık da bir b*k mu oldu? Dünyanın iklim dengesinin içinden geçtik. Tebrikler avantajımızı "Dünya Yok Edici" skillini açmak için kullandık. Evet, düşünebiliyoruz o zaman savaşalım. Hatta gereksiz yere takı, giysi vb. için hayvan öldürelim de soylarını tüketelim. KATILIYORUM BU AVANTAJLARA...

Ölüm olayının canlının karbon bazlı olmasıyla alakası yok dedim, nerenle okudun acaba? Canlılar ölür evet, silikon temelli bir canlı da var olabilir teorik olarak ve o da ölmek zorunda. Bunu demek istedim.

Ben mi dedim savaşalım diye? Ayrıca diğer hayvanlar biraz daha zeki olsa gruplaşıp daha komplike çatışmalar yaşamazlar mıydı? Zeki olmamızın bedeli de bu dediğin gibi bunda bir sıkıntı yok. Sorun şurada ki bunun doğada bir hükmü yok dostum. Dünyanın içinden geçtik diyorsun. Ee ne yapalım şimdi. Daha doğrusu doğa ne yapabilir? Bunlar evrimin sonucu yani ne diyebilirim ki? Ne demek istediğini tam anlamadım ama yanlış sorular sorduğunu ve yanlış düşündüğünü söyleyebilirim.

Ölüm olayının canlının karbon bazlı olmasıyla alakası yok dedim, nerenle okudun acaba? Silikon temelli bir canlı da var olabilir teorik olarak.
Senin ağzından konuşuyorum iznin ile. ""Eee ne yapalım?".. Teorik olarak olabilir. Var da olduğunu varsayıyorum ve diyorum ki, onlarda ölecek. Karbon veya silikon bazlı oldukları için evrimleştiler. Doğal süreçte de öldüler. Bu konuda ikimiz de aynı dili konuşuyoruz güzel kardeşim. TAMAM MI?

Ben mi dedim savaşalım diye?
Heh bak işte olayda burada başlıyor. Sen demedin ama genel olarak sende araba kullanıyorsun, sende takı takıyorsun, parfüm sıkıyorsun, suyu boşa harcıyorsun, lambayı açık unutuyorsun. Bunların hiçbiri var olmaması gereken durumlar. Düşünme durumunu bir yere kadar var olması gerektiğini kabul ettiğimi varsayıyorum. Bunun barınma, korunma, yiyecek, temizlenme dışında kullanılmaması gerekiyor. Sen gördün mü kendini aslandan korumak için yanında çakı taşıyan bir antilop? Madem doğal seçilim ise silah doğal seçilimin dışında kalıyor değil mi? Madem baş parmağını kullanabilme yetin var, tırman. Kendini korumak için en fazla bir mızrak yap. Bunları az bulup daha fazlasını istemek de düşünmekten geliyor.

Ayrıca diğer hayvanlar biraz daha zeki olsa gruplaşıp daha komplike çatışmalar yaşamazlar mıydı?
Burada kendi ağzın ile söylüyorsun. Zeki olsalar yapalardı. ÖRN; İNSAN HAYVANI..
Demek ki neymiş düşünmek bu durumları DO-ĞU-RU-YOR.

Ne demek istediğini tam anlamadım ama yanlış sorular sorduğunu ve yanlış düşündüğünü söyleyebilirim.
Evet, herkes doğru düşünüyor, ben yanlışım. Herkes haklı. Benim ne haddime.

Madem felsefe konuşuyoruz. Doğruysa senin fikirlerin, senin fikirlerinin mutlak referans noktası nedir?

Senin ağzından konuşuyorum iznin ile. ""Eee ne yapalım?". Teorik olarak olabilir. Var da olduğunu varsayıyorum ve diyorum ki, onlarda ölecek. Karbon veya silikon bazlı oldukları için evrimleştiler. Doğal süreçte de öldüler. Bu konuda ikimiz de aynı dili konuşuyoruz güzel kardeşim. TAMAM MI?

Heh bak işte olayda burada başlıyor. Sen demedin ama genel olarak sende araba kullanıyorsun, sende takı takıyorsun, parfüm sıkıyorsun, suyu boşa harcıyorsun, lambayı açık unutuyorsun. Bunların hiçbiri var olmaması gereken durumlar. Düşünme durumunu bir yere kadar var olması gerektiğini kabul ettiğimi varsayıyorum. Bunun barınma, korunma, yiyecek, temizlenme dışında kullanılmaması gerekiyor. Sen gördün mü kendini aslandan korumak için yanında çakı taşıyan bir antilop? Madem doğal seçilim ise silah doğal seçilimin dışında kalıyor değil mi? Madem baş parmağını kullanabilme yetin var, tırman. Kendini korumak için en fazla bir mızrak yap. Bunları az bulup daha fazlasını istemek de düşünmekten geliyor.

Burada kendi ağzın ile söylüyorsun. Zeki olsalar yapalardı. Örneğin; İNSAN HAYVANI.
Demek ki neymiş düşünmek bu durumları DO-ĞU-RU-YOR.

Evet, herkes doğru düşünüyor, ben yanlışım. Herkes haklı. Benim ne haddime.

Madem felsefe konuşuyoruz. Doğruysa senin fikirlerin, senin fikirlerinin mutlak referans noktası nedir?

Evrimsel biyoloji... Dostum seninle muhattapımı kesiyorum sen sıyırmışsın. 😇

Evrimsel biyoloji... Dostum seninle muhattapımı kesiyorum sen sıyırmışsın. 😇
Aynen. Ben sıyırdım. Ama sizin gibiler de kuyruğunu bu şekilde kıstırıp kaçar. Haydi, görüşürüz. Bir daha buralara uğramamak üzere. Felsefi düşünceden uzak olup, felfese yapmak da nasıl oluyor anlamıyorum.
Ateist olarak ölmek bana garip gelmiştir her zaman. Öldüğümüz zaman karanlık bir boşlukta bile olmayacağız.
O da bizim boşluğumuz. Zor. Kabullenmek gerek sadece. Yani tanrıyı bulup hesap soramayacağım. :D

Aynen. Ben sıyırdım. Ama sizin gibiler de kuyruğunu bu şekilde kıstırıp kaçar. Haydi, görüşürüz. Bir daha buralara uğramamak üzere. Felsefi düşünceden uzak olup, felfese yapmak da nasıl oluyor anlamıyorum.

O da bizim boşluğumuz. Zor. Kabullenmek gerek sadece. Yani tanrıyı bulup hesap soramayacağım. :D

Dostum kendime yenik düşüp cevap vereceğim sana. Felsefe yapmıyoruz aslında zaten. Felsefe yapmaya gerek olmayan bir durumda iken neden felsefe yapayım ki. Sen cahilliğinle felsefe yaptığını sanıyorsun. Sana cevabını veriyorum felsefe yapmana gerek yok. Buyur sana akademik bilimsel cevap. Konuyu bilmeyerek şöyle olabilir, böyle olabilir diyorsun. Demene gerek yok cevap evrim ve evrimsel psikoloji. Şimdi git entropi falan oku, anlar mısın bilmem ama... Benim gibiler de nasıl oluyor onu aç istersen.

Geri
Yukarı