Ölüm Korkusuyla Nasıl Baş Ediyorsunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
9
Bu sorum özellikle teist tanrıya ve ölümden sonrasını inanmayanlara çünkü teist inançlarda cehenneme bile gitsen cezanı çektikten sonra sonsuz güzellikte bir hayat seni bekliyor. Tabii inanmaları bunun gerçek olduğu anlamına gelmez ama mutlu oluyorlar ve boşluğa düşmüyorlar. Ben dini inanç konusunda yeni yeni sorgulamaya başladığım için henüz karar vermiş değilim arada kalıyorum ama ölümü düşündükçe keşke kesin olarak inanabilsem kendimi kandırabilsem diyorum. Dünyanın en zekisi, en sevilen insanı da olsan öldükten bir süre sonra unutulacaksın. İstersen Atatürk ol öldükten sonra hiçbir şey hatırlamayacaksın ölümden sonra yaşam yoksa. Tabii hatırlanmak güzel bir şey olur ama öldükten sonra onun da pek anlamı kalmıyor bu yüzden hayatın aslında anlamı kalmıyor. Bu da beni genç yaşlarda ölüm korkusuna itiyor arada sırada. Tabii bu düşünceler çok vakit kaybettiriyor ders çalışırken, proje üzerinde çalışırken kafamı toparlayamadığım oluyor oyun oynarken bile arada aklıma geliyor. Şu an 19 yaşında bunu düşünüyorsam ileriyi düşünesim gelmiyor. 50-60 yaşında ailesini kaybedince sanırım kafayı yer insan. Ailemi bir daha görememe acısı ölüm sırasını beklemek ... Az önce keşke kendimi kandırabilsem deme sebebim bu eğer yanılırsam bir şey kaybetmeyeceğim ama kafam sakin bir şekilde üzerinde uğraştığım işleri yapabileceğim. Yanılmazsam hem burada hem ölümden sonra kazanmış oluyorum. Sizin bu konuya bakış açınız nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sorum özellikle teist tanrıya ve ölümden sonrasını inanmayanlara çünkü teist inançlarda cehenneme bile gitsen cezanı çektikten sonra sonsuz güzellikte bir hayat seni bekliyor. Tabii inanmaları bunun gerçek olduğu anlamına gelmez ama mutlu oluyorlar ve boşluğa düşmüyorlar. Ben dini inanç konusunda yeni yeni sorgulamaya başladığım için henüz karar vermiş değilim arada kalıyorum ama ölümü düşündükçe keşke kesin olarak inanabilsem kendimi kandırabilsem diyorum. Dünyanın en zekisi, en sevilen insanı da olsan öldükten bir süre sonra unutulacaksın. İstersen Atatürk ol öldükten sonra hiçbir şey hatırlamayacaksın ölümden sonra yaşam yoksa. Tabii hatırlanmak güzel bir şey olur ama öldükten sonra onun da pek anlamı kalmıyor bu yüzden hayatın aslında anlamı kalmıyor. Bu da beni genç yaşlarda ölüm korkusuna itiyor arada sırada. Tabii bu düşünceler çok vakit kaybettiriyor ders çalışırken, proje üzerinde çalışırken kafamı toparlayamadığım oluyor oyun oynarken bile arada aklıma geliyor. Şu an 19 yaşında bunu düşünüyorsam ileriyi düşünesim gelmiyor. 50-60 yaşında ailesini kaybedince sanırım kafayı yer insan. Ailemi bir daha görememe acısı ölüm sırasını beklemek ... Az önce keşke kendimi kandırabilsem deme sebebim bu eğer yanılırsam bir şey kaybetmeyeceğim ama kafam sakin bir şekilde üzerinde uğraştığım işleri yapabileceğim. Yanılmazsam hem burada hem ölümden sonra kazanmış oluyorum. Sizin bu konuya bakış açınız nedir?

Beyin bunların hepsini bastırabiliyor. Bir yerde okudum beyin ölümü gerçeklikle birleştiremiyor yani ölümden korkmuyorsunuz ne kadar korkmaya çalışsanda korkamıyorsun. Defalarca denedim ama en büyük korkum ailemden birini kaybetmek oldu. Kendi üzerinde ölümü hayal edemiyorsun ama başkası üzerinden rahatlıkla hayal ediyorsun.

Süresini bilmediğin hayat için böyle şeylere takılma. Cennet, cehennem varsa hikayemiz bitmemiş oluyor. Yoksa da yapacak bir şey yok, toprağa gübre oluyoruz.

Demek istediğim böyle şeylere takılıp hayatın güzelliklerini kaçırmamanız. Takılın kafanıza göre, eğlenmenize, mutlu olmaya bakın. Umarım hayatınızın sonuna kadar mutlu olursunuz. :)

Doğmadan önce nasıldı? Uyurken zaman nasıl geçiyor? Baygınken? Ne hissediyorsun, ne hissediyordun? Öldükten sonra da aynısı olacak.

Ölümden korkmuyorum. Ölmeden önce istediklerimi gerçekleştirememekten korkuyorum.

Tanrı Yanılgısı, İnanç Psikolojisi, Kör Saatçi gibi kitapları okumanı öneririm. Özellikle Richard Dawkins'in Kör Saatçi'sini ve Yeryüzündeki En Büyük Gösterisi'ni öneririm.

Ölmekten korkmayarak. Tek korktuğum şey arkamda bıraktıklarımı üzmek.

Ben eskiden kaza ile öldüğümüzü sanırdım yada hastalık, yoksa sonsuza kadar yaşarız diye düşünürdüm ilk başta bunu öğrendim ağladım filan sonra sallaya önemli olan iz bırakmak dedim bilmiyorum korkmuyorum ben hatta bazen hep derim ne var fazla yaşama 80 ekadar ne yapacaksın ki filan neyse.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı