Öneri: Bilim başlığına açılan konulara dini mesajlar/ayetler atmak yasaklansın

• Konuyu başlatan 359149
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 212
  • Görüntüleme 11B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ama hocam şu var, bizim attığımız kaynaklar mesela Evrim Ağacı, bilimsel bir kaynak. Fakat din ise bir inanç meselesi. Bu yüzden ayet atılmasına karşıyım bilim konularına. Dini konulara isterse tüm kitabı atsın, bir şey dersem ne olayım.
''Evrim ağacı'' ne zaman bilimsel kaynak oldu? Evrim Ağacı, ateist propaganda sitesidir.

Ama hocam şu var, bizim attığımız kaynaklar mesela Evrim Ağacı, bilimsel bir kaynak. Fakat din ise bir inanç meselesi. Bu yüzden ayet atılmasına karşıyım bilim konularına. Dini konulara isterse tüm kitabı atsın, bir şey dersem ne olayım.
İyi de herkes Evrim Ağacı'ndakini de kabul etmek zorunda değil ki hocam. Adam da der, sen benim kitabımı ve kaynağımı kabul etmiyorsan hatta yasaklatmak istiyorsan ben senin teorik kaynağını neden kabul edeyim?

Burası bir tartışma ortamı. Eğer sıkıntı çıkmasını istemiyorsak en başından bu konuları açmamamız gerek. Zira fitneye sebep oluyor, insanların kalpleri kırılıyor. En sonunda ise tartışan iki tarafın da eline zaten bir şey geçmiyor.

O zaman laf ettiğiniz dinin insanları sizin çok güvendiğiniz bilim adamlarının yeni keşiflerini 1500 yıl önceden ispat etmişlerdi diyelim, bilimsel cevap olsun. İsterseniz konuyu daha da açabilirim, maymundan evrilememiş arkadaşlarınız anlamayabilir.
Dininizin 1500 yıl önce ispat ettiğini iddia ettiğinz şeyler zaten dininizin gönderilmesinden yüzyıllar önce öne sürülmüş ve kabul görmüş şeyler...

Ayrıca şunu da eklemek istiyorum, günümüz din tüccarları ayetlerinizi eğip bükerek araya bolca bilim sokuşturdu. Çoğu "bilim" ayetinin söylenme amacıyla tefsirinin yakından uzaktan alakası yok.
Gerçeklikle örtüşmeyen "bilimsel" safsataları saymıyorum bile.

Az önce bir arkadaş beni dinsiz ilan etti, ona Nebe 33. Ayet'inin anlamını sorduğumda "Allah bilir karşim sen kimsin la!" diye geçiştirdi, dinsiz damgası yedim.
Her neyse şimdi din tartışması açmayalım boşuna, şimdi gidip birisi sallayacak bu mesajıma, bende onunkine sallaya sallaya bir yere varmadan din tartışacağız.
Önerin güzel ama yasaklamaya gerek yok, o dine çekiyorsa konuyu sende bilime çekeceksin.

''Evrim ağacı'' ne zaman bilimsel kaynak oldu? Evrim Ağacı, ateist propaganda sitesidir.
Tabii, bilimsel makale yazan, makaleleri çeviren, sayısız ödül alan, Avrupa'da en iyi popüler bilim sitesi seçilen bir site. Ama ateist propagandası yapıyor bilim ile.

İyi de herkes Evrim Ağacı'ndakini de kabul etmek zorunda değil ki hocam. Adam da der, sen benim kitabımı ve kaynağımı kabul etmiyorsan hatta yasaklatmak istiyorsan ben senin teorik kaynağını neden kabul edeyim?

Burası bir tartışma ortamı. Eğer sıkıntı çıkmasını istemiyorsak en başından bu konuları açmamamız gerek. Zira fitneye sebep oluyor, insanların kalpleri kırılıyor. En sonunda ise tartışan iki tarafın da eline zaten bir şey geçmiyor.
Hocam içimdeki şeyleri söylüyorsunuz. Aynen böyle düşünüyorum.

Mesela?

Hocam aradaki ince çizgi bu işte. Bilim inanç değil, din ise inanç.

Bazı ayetlerde de bilimin dediği şeyleri söylüyor. Hem de çok çok önceden, daha 600-700'lü yıllardan bahsediyorum. Adam da der ki sen böyle diyorsun ama bu ayet şöyle söylüyor. Gayet diyebilir tabi her konuya ayet atılmaz ama sonuçta insanların düşüncesini sorarak bir konu açıyorsunuz, karşılığında gelen cevaba da saygı duymanız ve dikkate almanız gerekir. İnanıp inanmamak size kalmış bunu da medeni bir şekilde belirtebilirsiniz. ( Size ithafen söylemedim, yanlış algılamayın genel olarak.)

Tabii, bilimsel makale yazan, makaleleri çeviren, sayısız ödül alan, Avrupa'da en iyi popüler bilim sitesi seçilen bir site. Ama ateist propagandası yapıyor bilim ile.
Kuran’dan büyük bilimsel makale yok 2.500.000 insan bunu söylüyor evrim ağacıda neymiş?

İnsan oluşumu örneği verebilirim. Ayrıca bilim kesin bilgiler değildir, sürekli değişebilir. Ancak dinin bize anlattığı şey 1500 yıl önce ne ise hala o. Asıl bizim ki kesin ve değişmeyen kaynak iken, sizin sunduklarınız her yeni teknolojik gelişmede değişebilecek cinsten örnekler. Zaten bundan 200 yıl önce insanların matruşka gibi ürediğini söyleyen "bilim kaynakları" bugün farklı şeyler söylüyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı