Özgür irade var mıdır yoksa determinizm mi geçerlidir?

Konu ile ne alakası var hocam?
Özgür İrade ve Determinizm işte. Eğer Tanrı zar atıyorsa her şey tesadüftür yani özgür irade vardır. Ama Tanrı zar atmıyorsa her şey Determinist'tir. Ben her şeyin tesadüften oluştuğunu düşüyorum. Daha doğrusu Kuantum Teorisi böyle söylüyor.

Her şey Tanrı'ya bağlı yani size göre?
Bana göre her şey tanrının rast geleliğinden ibaret. Yani tüm evren ve onu kapsayan her şey Tanrı.
Tanrı kendini yani bizi var ediyor. Bu belirli bir plan içinde değil bence rast gele oluyor.
Bence Tanrı'nın gözünde yerdeki tozdan hiç bir farkımız yok. O toz nasıl rast gele var olduysa bizde rast gele varız.

Ve Einstein yanıldı, Bauman haklı çıktı.
Yani kısaca Tanrı kumarbazdır.

Eğer Tanrı zar atıyorsa her şey tesadüftür yani özgür irade vardır

Tesadüf ve irade eşlenebilir değil ki; irade bilinçlidir, tesadüf ise rastlantısaldır. Kelime anlamından bile uzak bir tespit.

Ön koşula bağlı lakin; Tanrı varsa zar atmıyordur, zar atıyorsa Tanrı değildir. Tanrı'yı insan algısına indirgedikten sonra, o zaten Tanrı olmaktan çıkar. Tanrı; tanım gereği, öznellikten uzaktır.

Son düzenleme:
Ön koşula bağlı lakin; Tanrı varsa zar atmıyordur, zar atıyorsa Tanrı değildir. Tanrı'yı insan algısına indirgedikten sonra, o zaten Tanrı olmaktan çıkar. Tanrı; tanım gereği, öznellikten uzaktır.
Tanrı sistemin kendisi. Yani sistem dediğim şey Kaos. Her şey Kaos'un bir ürünü. Her sey tesadüf. Bir kurgu yok.

Burada yine mantık devreye giriyor. Şöyle basit bir örnekle;

Ben, tavuk sote yaptım. (Neden?) -> Ben, acıktım. (Neden?) -> Benim vücudum enerji harcadı. (Neden?) -> Ben, bir canlıyım ve hayatta kalmak için enerji harcarım. (Neden?) -> Termodinamiğin birinci yasasına göre "Enerji, yoktan var edilmez, yok da edilemez."

Bunların hepsi birbirini etkileyen ve tetikleyen eylemlerdir.

Bununla ilgili Simon Pierre Laplace;

“Evrenin şimdiki halini, geçmişin sonucu ve geleceğin nedeni olarak ele alabiliriz. Bir an için evrenin tüm güçlerinin ve bunu oluşturan tüm varlıkların konumlarını anlayabilen bir canlı olduğunu düşünürsek, ve bunun bu verileri inceleyebileceğini de düşünürsek, aynı anda evrendeki en büyük varlıklardan en küçük atomlara kadar her şeyi hesaba katarak bir hesap yaparsa, hiçbir şey belirsiz değildir ve gelecek de, aynı geçmiş gibi, onun gözlerinin önündedir.”

kendi şeytanını yaratmıştır.

NEDEN?

Bu konuda Tanrıyı da ele alacak olursak;

• Tanrı, her şeyin üstündedir.
  • Tanrı, her şeyin üstündeyse ve üstün olduğu her şeyi o yarattıysa, o zaman her şeyi bilmek zorundadır.
  • Tanrı, her şeyi biliyorsa kader vardır.
  • Kader var ise, dinlerin sınavları iptal edilmiştir.

Not: Karşı çıkacak dindar arkadaşlar, mantığın bu şekilde çalıştığını anlamalı. Burada amacım sizin Tanrınızı küçültmek değil, Tanrınızın, her şeyi bildiğini söyleyerek yüceltmek. Eğer size cüz-i irade verip sizi imtihana sokuyorsa, bu da kaderinize hakim olmadığı anlamına gelir ki, bu da onu "Her şeyi bilen Tanrı" kavramına sokmaz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı