Özgür irade yoktur

Hocam, çevresi tamamen müslüman olan kaç kişi ateizme yönelebilir veya ateizmi düşünebilir? Açıklayınız lütfen.
Neden yönelemesin? Ateistlere ceza verilmiyor ki. O, bu, şu ne düşünür diye bir şeyi yapan veya yapmayan bir insanın iradesi bizi ilgilendirmiyor. Seçim hakkı var sonuçta.

Eskiden değil miydi? Müslümandık, hala Müslümanız. Olmak istemeyen olmuyor zaten. Zorla değil. Toplumda sanki hiç mi ateist yok?
Demek istediğim düşük bir şans var, cidden düşük. En azından 13 yaşına gelene kadar çocuklara din bağlanmasın, dini gelenekler uygulanmasın o zaman özgür irade var derim. Öbür türlü çevre, coğrafya ve aile dini belirliyor genellikle.

Demek istediğim düşük bir şans var, cidden düşük. En azından 13 yaşına gelene kadar çocuklara din bağlanmasın, dini gelenekler uygulanmasın o zaman özgür irade var derim. Öbür türlü çevre, coğrafya ve aile dini belirliyor genellikle.
Diğer dinleri araştırmak isteyenler İncil'i de okuyabilirler, internetten de araştırma yapabilirler. Bütün dinlerle alakalı bilgiye internet üzerinden ulaşabilirsiniz.
O zaman çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığını da öğretmeyelim. Belki ileride kitap okumak istemez diye. Doğru yolu gösterip, kendi seçeceği yolda yürümesine karışmamalıyız deseniz hak vereceğim.

İnsanlık geçmişten beridir bir hep bir yaratıcının olduğuna inandı. Ateşe, güneşe bir sürü şeye taptılar. Zaman içinde değişti bu tabii. Günümüzde hiç ateşe tapan insan görmedim. Çocuğumuza bir yol göstermeyip, ateşe tapmasına göz mü yumalım?

Diğer dinleri araştırmak isteyenler İncil'i de okuyabilirler, internetten de araştırma yapabilirler. Bütün dinlerle alakalı bilgiye internet üzerinden ulaşabilirsiniz.
O zaman çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığını da öğretmeyelim. Belki ileride kitap okumak istemez diye. Doğru yolu gösterip, kendi seçeceği yolda yürümesine karışmamalıyız deseniz hak vereceğim.
Bak abim araştıramazlar demiyorum, araştırma ihtimalleri çok çok düşük diyorum. Eğer müslümanlık dışındaki tüm dinlerin sahte olduğuna ve islamın hak dini olduğuna ufak yaşta inandırıldıysa ne diye gidip diğer dinleri araştırsın. Kitap okumakla din aynı şey mi ayrıca? Düz mantık lütfen.
İnsanlık geçmişten beridir bir hep bir yaratıcının olduğuna inandı. Ateşe, güneşe bir sürü şeye taptılar. Zaman içinde değişti bu tabii. Günümüzde hiç ateşe tapan insan görmedim. Çocuğumuza bir yol göstermeyip, ateşe tapmasına göz mü yumalım?
Herkes yaratıcı yok demiyor zaten, bizim dediğimiz dinlerin yalan olması.

Neden yönelemesin? Ateistlere ceza verilmiyor ki. O, bu, şu ne düşünür diye bir şeyi yapan veya yapmayan bir insanın iradesi bizi ilgilendirmiyor. Seçim hakkı var sonuçta.
Benimseme mevzusu var. Seçim yapmadan önce objektif bir şekilde sorgulaman lazım. Doğru bildiği dini bir kenara bırakmak ve küçüklüğünden beri ötekileştirdiği kafirlerin tarafına geçmek istemeyeceğinden kimse buna yaklaşmıyor.

Güya sorgulayanların çoğunluğu da çıktığı yola geri dönebilmek için kırk takla atıp, oradan buradan kıvırıp yine kendi kafasında inandığı dini mantıklı göstermeye çalışıyor.

Bak abim araştıramazlar demiyorum, araştırma ihtimalleri çok çok düşük diyorum. Eğer Müslüman'lık dışındaki tüm dinlerin sahte olduğuna ve İslam'ın hak dini olduğuna ufak yaşta inandırıldıysa ne diye gidip diğer dinleri araştırsın. Kitap okumakla din aynı şey mi ayrıca? Düz mantık lütfen.

Herkes yaratıcı yok demiyor zaten, bizim dediğimiz dinlerin yalan olması.
Onlara göre de bizim dinimiz yalan. Yahudi bir ailenin çocuğu olduğunda ''Oğlum bak biz Yahudi'yiz ama sen istiyorsan Müslüman da olabilirsin yani kafana göre'' mi diyorlar sence?

Ayrıca ne diye gidip diğer dinleri araştırsın diyorsun. Ben de neden araştırmasın diyorum. Okuma, araştırma alışkanlığıyla büyümüş bir çocuk neden sorgulamasın?

Onlara göre de bizim dinimiz yalan. Yahudi bir ailenin çocuğu olduğunda ''Oğlum bak biz Yahudi'yiz ama sen istiyorsan Müslüman da olabilirsin yani kafana göre'' mi diyorlar sence?
Ne alakası var?
Ayrıca ne diye gidip diğer dinleri araştırsın diyorsun. Ben de neden araştırmasın diyorum. Okuma, araştırma alışkanlığıyla büyümüş bir çocuk neden sorgulamasın?
Zaman kaybı olacağını ve asıl dininin buna sıcak bakmayacağını düşünebileceği için olabilir mi?

Zaman kaybı olacağını ve asıl dininin buna sıcak bakmayacağını düşünebileceği için olabilir mi?
Din denen şey sizce basit bir şey mi? Bu kadar önemli bir konuya azıcık da olsa önem veren birisi araştırma yapmaz mı? Özellikle okumayı ve araştırmayı seven birisi. Yukarıda da söylediğim gibi ''O, bu, şu ne düşünür diye bir şeyi yapan veya yapmayan bir insanın iradesi bizi ilgilendirmiyor. Seçim hakkı var sonuçta.''

Aile, çocuğunu ancak kendi dinine yöneltebilir, zorla mensubu yapamaz.
Çocuk bunları düşünmek yerine ''Salla ya bir el LOL atayım.'' diyecekse zaten ya ailesinin yönelttiği dine mensup olur ya da ateist olur.
Buradaki konu ''özgür irade yoktur'' değil, ''çocuğunuza okuma, sorgulama, araştırma alışkanlığını aşılayın'' olmalı :)

Geri
Yukarı