Okulda zorbalık görüyorum

Müslüman olmadigindan dolayı ise eğer bu bir saygısızlık. Herkesin dini kendine. Ha, emin olun o civiklar gibi çevreniz olmasın, sizi sahteden kimse sevmesin. Daha iyi. Her yerde var öyle değişik insanlar. Adam olun, insan olun, kendi halinizde olun. Dediğiniz gibi, öyle insanlar hep var ama sessiz, sakin, kendi halinde iyi insanlar az var. Siz azlardan olun ama dışlanın. Fazla da takma, Allah'a emanetsin.
Nedeni çok da müslüman olmamamdan değil sanırım bir çözebilsem. Ama belki de sırf ondandır.

Sorucam, zaten bir kaç haftadır tanıyorum onları yeni yeni başladılar. Ama dinlemezler karaktersiz onlar.
2-3 sene sonra hayatında birdaha karsilasmayacagin insanlar yüzünden intihar edersen bütün ailene ve kendine en büyük zorbalığı sen yapmış olursun.İntihar çözüm değil.

Diğer insanların dediklerini kafana takma.Ailene durumu anlat inan bana senin kötülüğünü istemeyecekler.13 yaşında bir kardeşin olarak öğüt vermek bana düşmez fakat içine kapanırsan inan bana çok daha fazla acı çekersin.Umarım moralini birazda olsa yerine getirmişimdir.

Sınıfın hepsiyle söylediğin şekilde bir ilişkiye sahip olamazsın. Mutlaka senin hakkında tamamen nötr olanlar da vardır. Onları görmek zor değil; iletişim halinde olmalısın. Bunu yapmıyorsan dediğinin aksine utangaç ya da içine kapanık birisin.

Durum buysa ve değiştiremiyorsan farklı yapman gereken bir şey yok. Ama sözünü ettiğin o kişiler hakkında kesinlikle temkinli davranmalısın. Onlardan olabildiğince uzak dur. Senin yanına geldiklerinde veya tesadüfen karşılaştığında tamamen görmezden gel, tepki dahi vermene gerek yok. Bu durumda dışa vurmasalar dahi, en az oldukları kadar aşağılık hissedeceklerdir.

Sınıfta kafana uyan arkadaşlar bulman yine de önemini kaybetmiyor. Sana göre en içe kapanık kişiyle arkadaşlık kurmayı dene, emin ol en kolay onunla ilişki kurarsın.

Geri
Yukarı