Otobüste yaşlılara gerçekten yer vermeli miyiz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
ve yaşlı birine özellikle yer istediği halde vermeyen bir genç görsem ensesinden tuttuğum gibi kaldırır kenara koyarım. :)
İstediğiniz kişiye istediğinizi yapabileceğinizi mi sanıyorsunuz?
Peki ya yer vermeyen kişi otuzlarında biri olsaydı ne yapardınız? Ensesinden tutar mıydınız mesela?

İstediğiniz kişiye istediğinizi yapabileceğinizi mi sanıyorsunuz?
Peki ya yer vermeyen kişi otuzlarında biri olsaydı ne yapardınız? Ensesinden tutar mıydınız mesela?

30'larındaki kişide genç sayılıyor zaten.

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçenlerde otobüse binerken 60 yaşlarında bi teyze geldi ve sürekli "Ben emekliyim önceliğim var" diye başımızın etini yedi. Afedersiniz ben bu kadına yer mer vermem. Yeterince kanlı canlı bence.

Sadece hamile ve engelli insanlara verilmesi yönündeyim zira yaşlılardan bıkmış durumdayım.

Son düzenleme:
Eskiden otobüslerde "gerektiğinde yaşlı, hamile, sakat, gazi ve harp malüllerine aittir" diye yazılar olurdu. Yani yaşlı senden yer istediği zaman kalkar verirdin, vermek zorundaydın. Ama o zaman insanlar zaten yaşlılara yer verirdi, yaşlılar yer istemezdi. O yazılar kalktı, şimdi yer veren yok, yaşlılar yer istiyor. Demekki yazıdan dolayı veriyorlarmış, mecburiyetten, vicdandan dolayı değil.
Ben 36 yaşındayım, yıllardır binmedim otobüse ama binsem, yaşlılara yer veririm. (Hatta geçen gün sağlık ocağındaki koltuktan kalktım yaşlıca birine yer verdim) ve yaşlı birine özellikle yer istediği halde vermeyen bir genç görsem ensesinden tuttuğum gibi kaldırır kenara koyarım. :)
Ayrıca şu konu ve içindeki bazı israflar, ülkenin neden bu durumda olduğunu az çok açıklıyor değil mi? Hayvanlara eziyet, kadın cinayetleri vs. Bugün "yaşlıya ne yer vericem yaa" diyen şey, yarın hayvana tekmede atar, karısınıda döver. Zira vicdan ve empati eksikliği hepsinin ortak noktası.
Ordaki teyze bana bağırdı. Ben bağırılcak birşey yapmadım. Artı olarak 3 saatir ayaktayım.
Beni eleştiren arkadaşlara sesleniyom orda ben azar işiticek birşey yapmadım. Oysaki gerçekten kibarca yer isteseydi yerimi verecektim.

Benim yerime oturmak için beni resmen taciz eden yaşlılara verilmemesinden yanayım. Bu bir zorunluluk değil hoşgörü olayıdır. Yasalarda yaşlılara yer verilir diye bir şey yok. Ama garibim öğrenciler o kadar saat ders, erken kalk, yorul, ama çarşı gezmesi için mesai çıkış saatini bekleyen ve evde bütün gün oturmuş teyze gelsin sana "Yeni nesilde ahlak da kalmamış canım" diye çemkirsin. Ben bütün arkadaşlarıma söylüyorum zaten ilerde birisi bana isteğiyle yer vermeyip ben onu böyle zorlarsam lütfen uyarın beni diye:) İçinden gelen yer versin bana, yorgun olan otursun valla. Benim de dizlerimde kireçlenme varsa ben de ona göre hareket edeyim bir zahmet değil mi:)

İhtiyacı olana verin sadece yaşlı olmak zorunda değil. Bir de herkes ne ekerse onu biçer lafı çok doğru. Alıyorlar 7 yaşındaki torununu yanına oturtuyorlar bir de bize akıl veriyorlar. Aklıma geldikçe kötü oluyorum.

Hem psikolojik hem fiziksel yorgunlukla beraber sırtımda çanta ile 1 kilometre yol yürüyüp metroya bineceğim, şansım yaver gidecek de boş koltuk bulacağım on dakika oturmak için, bir de bütün gün fıldır fıldır gezip gayet sağlam teyzelere/amcalara yer mi vereceğim?
Gerçekten ihtiyacı olan birisine veririm yalnızca. Bakınca anlaşılıyor zaten her ikisi de. Bir de ellerinde alışveriş çantaları sosyete kadınlar yok mu? Onlara hiç yer vermem. İstedikleri kadar söylensin, gönderme yapsınlar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı