Oyun Görüşlerim #3: Bir Başyapıt Witcher 3!

Mr.Acar

Kilopat
Makaleler
14
Yer
Türkiye/İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Profil Kapağı
1521878528
Witcher 3... Sayfalarca yazı yazabilirim bu oyun için. Kusursuz bir oyun deneyimi yaşamak isterseniz Witcher 3 tam size göre. Hiç Witcher oyunu oynamayanlar, hemen internetten 1-2 hikayesi okusun ve aksiyona hazır olsun. Skyrim'i oynayanlara göre bu oyun ''Skyrim 2016'' diye anılıyor. Gerçekten de öyle. Offline seven sevmeyen herkese şiddetle öneririm. Başyapıt!

upload_2018-2-18_22-6-37.png

Bir oyunu bu kadar överek başlamamıştım galiba. Neyse başlayalım.

Oyunun yapımcısı CD Projekt RED en ufak bir şeyden kısmadan en kusursuz oyununu 19 Mayıs 2015'de çıkarmış. İlk önce PlayStation 4 ve Xbox One'a çıkartıldı. Kısa bir süre sonra PC'ye çıkarıldı. Oyun ilk zamanlarında (Özellikle PC platformunda) çok buglı ve optimizasyon sorunu çıktı. Ama oyunu her zaman sahiplenen CD Projekt RED, kısa sürede bu bugları neredeyse (hala var hatta iki tane ben yakaladım birazdan sizlere sunacağım) yok etti.
upload_2018-2-18_21-38-50.png

Buradan V1.0'ını çıkarıp hala optimizasyonunu tamamlamamış PUBG'ye sesleniyorum, utan utan!

Oyunun başlangıcı ise Geralt'ın hanımı Yennefer'rın bir savaş esnasında kaybolması ve onu arayan Geralt ve Vesemier'in arayışları ile başlıyor. Sonra giren ara sahne sonucunda bunun bir rüyadan başka bir şey olmadığını anlıyoruz. Bu bağlamda oyun bize mekaniklerini bir nebze tanıtıyor. Geralt uyandıktan sonra hikayemiz yavaş yavaş yol alıyor.

Oyunun başlangıç kısmı sanki bir film sahnesi gibi. Oyunda en güzel sinematik başlangıç kısmında.
upload_2018-2-18_20-38-29.png

Witcher 3'ün en dikkat çeken noktası, en basit yan görevde çokça fazla emek verilmesi. Bu emeği görmemek için kör olmak lazım. Yan görevler hiçbir zaman birbirini tekrarlamaması beni hayretlere düşürdü. Çünkü alışagelmiş açık dünya oyunlarında hep aynı yan görevler mevcut oluyor. Bu yan görevlerde bile bize seçim hakkı sunuluyor. Yani yan görevlerinin kendine göre iyi kötü sonları bile oluyor.

Oyunun ilk sinematik bitişinden sonra, -gönül isterse- bize bir eğitici edasıyla mekanikleri tanıtıyor. Tıpkı diğer oyunlar gibi. Tıpkı 2. oyunu gibi iksirler, kılıç yağlama ve meditasyon özellikleri Witcher 3'de var. Oyunun hava durumu o kadar özen gösterilmiş ki, sanki oyun gittikçe güzelleşiyor.
upload_2018-2-18_21-26-56.png

Oyunda yaratık veya insanlar hakkında bilgi toplama olayını çok severim. Mesela Garkonların zayıf işareti, IGNI'dir. Bunu o yaratıkları öldürdükçe bilgi ediniyoruz. İnsanlar için kütüphane bölümü daha da zenginleştirilmiş. Yaptığımız kararlar ile karakterler arası ilişkilerimiz ona göre şekil alır. Bu da kütüphaneye yansır. Canım sıkılınca kütüphaneden 1-2 kişi seçer okurum.

Yaratık Ansiklopedisi:
1.jpg

Kütüphane:
4.jpg

Direkt söyleyeceğim, adamlar Gwent diye kart oyunu yapmış. Bana azcık inanıyorsanız söylemeliyim ki, oyun içinde oyun yapmışlar. Sadece 1-2 saat köylüler veya satıcılarla ''Hele gel 1-2 el Gwent oynayalım.'' edasıyla tabiri caizse oyuna dalıyorum. Bu tür ayrıntılar oyuna iyice aşık olmama işe yarıyor.
upload_2018-2-18_21-13-24.png

Ayrıntı demişken, oyunun geliştirme ve simya olayları 2. oyuna göre çok daha gelişmiş. Kılıçlarımızı ve zırhlarımızı kullandıkça eskiyor ve tamir aleti lazım oluyor.
1010101.jpg

Witcher karakter geliştirme özelliği de böyle bir oyuna yakışacak derecede zengin. İşaretlerden Axii'ye basmanızı öneririm. Benden küçük bir tavsiye. Diyaloglarda savaşlarda çok lazım oluyor.
9.jpg

Oyunda Geralt'dan en çok duyduğumuz kelime ''Come on Rauch'' oluyor. Çünkü o kadar zengin bir haritaya sahibiz. Hızlı harita kısmından yolları hızlıca geçebiliriz. Ancak ben o özelliği neredeyse hiç kullanmadım. Yollar çok güzel, hep gezip görürüm.
444.jpg

7.jpg

l.jpg

Oyun 60 FPS'de çok güzel oynanıyor. Resmen akıyor. Ancak 30 FPS'de oynanacak oyun değil maalesef. Oyunda bug sorunu var hala. Çok ufak da olsa. Ha bir tane var beni resmen çok üzdü. Tamam çözüme kavuşturdum. Ama başkasının Geralt'ını oynadım. Baya üzüldüm. Hikayeye de etki etti. Süprizbozan vermek istemediğim için söylemeyeceğim.

Yaktın Beni Triss!
(Çözüm için @Emircan Gençler'e teşekkürlerimi sunarım. Oyunu bırakma noktasına gelmiştim.)

Bir de hala geçirilmeyen Roach bugu var. Bu bugu biraz yararıma çevirdim. Buyurun. :)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Oyun yamadan sonra da olsa Türkçe dil desteği sunuyor. Yamadan sonra çıkması iyi olmasa da, insan ister istemez ''Acaba yeni CD Projekt RED oyununda doğrudan Türkçe dil desteği gelir mi?'' diyor. Malum CyberPunk 2077 gümbür gümbür geliyor.

Witcher 3'de birden fazla farklı oyun sonları oluyor. Size tavsiyem diyalogları ve ara sahneleri çok iyi takip edin. Oyun içinde vereceğiniz kadarlar oyunu baya etkiliyor. Bunun dışında 2 ana, 16 tane ara DLC bulunduruyor. 2 tane ana DLC'ler yeni oyun gibi. Bambaşka. Witcher 4-5 diye bize bu oyunları verseler şaşırmazdım. Hatta aynı oyunda böyle kaliteli DLC verildiği için şaşırdım. Yıllardır aynı oyunların benzerisi çıkan oyunlarla karşılaştırmamak için bir neden daha.

Oyun DLC'ler ile birlikte 100-200 saati buluyor. Şahsen ben yan görevler olsun oynayabildiğim kadar oynayacağım. Sonra Skyrim'e geçmeyi planlıyorum. Şu an ana oyun + 1 DLC bitirdim.
upload_2018-2-18_21-54-2.png

Witcher 3 oynamayan oyuncu kendisine oyuncu demesin, lütfen.

Oyun şaka gibi bir fiyata satılıyor. Türkçe dil destekli Witcher 3 şu an 30 lira indirimli fiyatıyla. Almışken GOTY Edition'lu versiyonunu alın. Çünkü 2 DLC gerçekten bambaşka yeni bir Witcher oyunu. İndirimli hali 30 indirimsiz hali 75 lira. DurmaPlay gibi yerlerde 23 liraya kadar düştüğünü gördüm. Şaka gibi.

Her oyun için korsan almayın diyorum ama şunu çok rahat söyleyebilirim ki, bütün oyunları korsan alın bu oyunu olsun orijinal alın.

Oyun birçok dallarda ödül aldı. Benim puanlamam bir şeyi değiştirmez ama puanlamaya geçelim:
  • Hikaye-->10/10
  • Oynayış-->9/10
  • Ara sahne gidişatı--> 9/10
  • Grafik-->10/10
  • Optimizasyon-->9/10
  • Atmosfer--->10/10
  • Fiyat/Performans-->10/10 (Steam fiyatı)
  • Genel puanlama 9.9/10
CD Projekt RED'e sonsuz teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım. Sana da Rivialı Geralt!

Technopat profilime kapak yapmaya değer bir oyun:
upload_2018-2-18_22-35-12.png

Son düzenleme:
Rouch değil Roach hocam. Oyunda bug olan kısımlar da Roach genelde. Hatta yabancı forumlarda bununla ilgili iyi espriler dönüyor. Skellige'de dağdan aşağı Roach üstünde kayak yapmışlığım var. :D
Gerçekten muhteşem oyun. RPG türünün bana göre en iyi oyunu.

Bu başyapıta fiyat/performans olarak bakarsak diğer oyunların mağazaya çıkmaya yüzü kalmaz. Her türlü oyunu severim ancak aşık olduğum 3 oyundan birisi, Muhteşem!

Hiç Witcher oyunu oynamayanlar, hemen internetten 1-2 hikayesi okusun ve aksiyona hazır olsun.
Ben Witcher serisini hiç oynamadım başlamayı istiyorum ama 1 ve 2'den sıra ile oynamalımıyım? Yoksa dediğiniz gibi direk hikayesini okuyup 3. oyunumu oynayayım. Bu arada 1. ve 2. oyunun sağlam bir yerde hikayesini okuyabileceğim bir yer varmı? Link verebilirmisin.

Bence 1'i olmasa bile 2'yi oyna. Şu an 3'ü bitirdim. Keşke 2'yi de oynasaydım dedim kendi kendime. Ama illa direkt 3'ü oynamak istiyorsanız makale atabilirim.

1. oyunun Hikayesi aralarında en iyisidir. Dövüş sistemine alışıp oynamanızı şiddetle öneririm. Hikayeler birbirleri ile bağlantılıdır. Video sadece ara sahneleri gösteriyor. İlk oyunda konuştuğunuz diyaloglar üzerinden diğer oyunlarda bazı muhabbetler geçtiğinde anlamayabilirsiniz. Ayriyeten 2. oyunda ilk oyunda kazandığınız zırhlar ile başlamak için ilk oyunun save dosyalarının olması lazım.
Grafik konusunda modları bulunuyor.
The Witcher Overhaul Project
Mods :: The Witcher
Dipnot: Tek sorunu teknik aksamalar yer yer çökebilir, bazı şehirlerde FPS aşırı düşük olabilir. Tabi oynanamayacak düzeyde değil. Tavsiye olarak oynarken F5 tuşu ile sık sık kayıt almayı unutma.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı