Sürprizbozan İnceleme Witcher 3

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Güzel bir inceleme olmuş.

Evet, Meditasyon gerçekten hile gibi bir şey. Ne kadar süre Meditasyon yaptığınız fark etmeksizin canınızı tamamen dolduruyor ve toksisite seviyenizi sıfırlıyorsunuz; fakat eğer oyunu "Kan ve Kırık Kemikler!" ya da "Ölüm Marşı!" zorluk seviyelerinde oynarsanız Meditasyon yaptığınızda sadece toksisite seviyeniz sıfırlanıyor, canınız dolmuyor veya artmıyor.

Ben oyunu 3 kere bitirdim, ilk ikisinde sizin oynadığınız zorluk seviyesinde yani "Hikaye ve Kılıç!" seviyesinde oynadım. 3. oynayışımda da sırf Meditasyon yaptığımda canım dolsun diye yine aynı zorluk seviyesinde oynayacaktım hatta. "Kan ve Kırık Kemikler!" seviyesinde Meditasyon yaptığımda canımın dolmaması ve canımı doldurmak için sürekli yemek yemem gerekmesi bana epey saçma ve uğraştırıcı gelmişti; fakat sonradan, oyunda fazla ilerlemeden oyunu "Kan ve Kırık Kemikler!" zorluk seviyesine aldım. Yemek yiyerek can doldurma mekaniği gözümü korkutuyordu fakat oyunda ilerledikçe aslında o kadar da zor bir mekanik olmadığını fark ettim. 1 canınız varken teker teker 3-4 tane su içtiğiniz zaman canınızı birkaç dakika içinde doldurabiliyorsunuz. Ortalıkta gezinirken, görev peşinde koşarken zaten zaman geçiyor ve canınızı doldurmuş oluyorsunuz.

Pedofili doğru kelime olmasa da gerçek şu ki; Triss, Geralt için epey genç. Hele hele yaşıtı olan Yennefer varken çok genç.

Katılıyorum. Geralt'ın bir ağırlığı var, Triss buna gram uymuyor.

Yemekle can doldurma olayı gerçekten yok gibi hissettiriyor, çok çok yavaş doluyor hiç kullanmama bile gerek yok gibi geliyor.

Bütün diyalogların sinematikleştirilmiş olması o kadar hoş ki keşke daha fazla diyalog olsaymış diyorum.

Yemekle can doldurma olayı gerçekten yok gibi hissettiriyor, çok çok yavaş doluyor hiç kullanmama bile gerek yok gibi geliyor.
Siz ''Hikaye ve Kılıç!'' zorluk seviyesinden devam edin hocam. Ben 3. kez oynadığım için ''Kan ve Kırık Kemikler!'' zorluk seviyesine geçmiştim. Her şey çok kolay gelmeye başlamıştı çünkü.

Bütün diyalogların sinematikleştirilmiş olması o kadar hoş ki keşke daha fazla diyalog olsaymış diyorum.
Diyalogları beğenmenize sevindim. Zira Witcher 3'te diyalogları sevmeyen kişi sayısı çok fazla; ki aslında bende altyazıyı okuyup ''Space'' ile direkt geçiyorum diyalogları. Karakterlerin yavaş konuşması -olması gereken bu olsa da- beni bayıyor.

Son düzenleme:
Siz "Hikaye ve Kılıç!" zorluk seviyesinden devam edin hocam. Ben 3. kez oynadığım için "Kan ve Kırık Kemikler!" zorluk seviyesine geçmiştim. Her şey çok kolay gelmeye başlamıştı çünkü.

Diyalogları beğenmenize sevindim. Zira Witcher 3'te diyalogları sevmeyen kişi sayısı çok fazla; ki aslında bende alt yazıyı okuyup "Space" ile direkt geçiyorum diyalogları. Karakterlerin yavaş konuşması -olması gereken bu olsa da- beni bayıyor.

Öncelikle geç cevap vermemin sebebi oyunda olmam. :p

Bu oyunda gerçekten kaliteden eser var. Az önce Velen'e ilk girişimi yaptım, en yakın yerleşkeden kontrat aldım ve yola koyuldum. Derken karşıma çıkan bir yan görev, başta basit bir ceset yakma görevi gibiydi, yolun sonu öyle yerlere çıktı ki, buna yan görev demeye dilim varmıyor. Adını DLC koyup satsalar yeridir, görevin kendi boss savaşı bile var. Bahsettiğim görevi biliyorsundur diye düşünüyorum. Gerçekten ne diyeceğimi bilemiyorum. Hiç beklemediğim bir seviyeydi. Bu elraenn tipli eski Witcher abimizin zırhları için hazine AVI görevi de çıktı. Gerçekten diğer yan görevler de böyle mi? Yoksa ben en iyisine mi denk geldim?

Bu oyunda gerçekten kaliteden eser var. Az önce Velen'e ilk girişimi yaptım, en yakın yerleşkeden kontrat aldım ve yola koyuldum. Derken karşıma çıkan bir yan görev, başta basit bir ceset yakma görevi gibiydi, yolun sonu öyle yerlere çıktı ki, buna yan görev demeye dilim varmıyor. Adını DLC koyup satsalar yeridir, görevin kendi boss savaşı bile var. Bahsettiğim görevi biliyorsundur diye düşünüyorum. Gerçekten ne diyeceğimi bilemiyorum. Hiç beklemediğim bir seviyeydi.
Oyunda böyle yan görevlerden çok var. Çok basit bir olay için kontrat alıyorsunuz ve aldığınız kontrat dallanıp budaklanıp çok başka yerlere gidiyor. Hatta size bir görev önerisinde bulunayım; Velen'deki ilan tahtalarından ''Honorton Canavarı'' adında bir görev bulursanız direkt alın, güzel bir görevdir.
Bu elraenn tipli eski Witcher abimizin zırhları için hazine AVI görevi de çıktı.
Hazine Avı görevlerini kesinlikle yapın. Ben son oynayışımda neredeyse hepsini yapmıştım, bayağı uzun sürmüştü ama hiç sıkılmamıştım, gayet zevkliydi. Teçhizatları ararken oyunda çok farklı yerleri keşfediyor ve oyundan aldığınız zevki bambaşka bir seviyeye çıkartıyorsunuz. Sonucunda ulaştığınız ekipmanlar da harika. Hem ekipmanlar başlı başına bir takım olduğu için güzel bir görünüm elde ediyorsunuz, hem takımı tamamladığınız zaman ek özellikler kazanıyorsunuz, hem de normalde elde edebileceğinizden daha fazla zırh ve hasar elde ediyorsunuz.
Örneğin normalde 34. seviyede elde edebileceğiniz bir kılıcın hasarı 240-270 civarındayken 34. seviyede yapacağınız ''Ustaca Yapım Kurt Okulu Kılıcı''nın hasarı 300-350 civarında oluyor.

Oyunda böyle yan görevlerden çok var. Çok basit bir olay için kontrat alıyorsunuz ve aldığınız kontrat dallanıp budaklanıp çok başka yerlere gidiyor. Hatta size bir görev önerisinde bulunayım; Velen'deki ilan tahtalarından "honorton canavarı" adında bir görev bulursanız direkt alın, güzel bir görevdir.

Hazine AVI görevlerini kesinlikle yapın. Ben son oynayışımda neredeyse hepsini yapmıştım, bayağı uzun sürmüştü ama hiç sıkılmamıştım, gayet zevkliydi. Teçhizatları ararken oyunda çok farklı yerleri keşfediyor ve oyundan aldığınız zevki bambaşka bir seviyeye çıkartıyorsunuz. Sonucunda ulaştığınız ekipmanlar da harika. Hem ekipmanlar başlı başına bir takım olduğu için güzel bir görünüm elde ediyorsunuz, hem takımı tamamladığınız zaman ek özellikler kazanıyorsunuz, hem de normalde elde edebileceğinizden daha fazla zırh ve hasar elde ediyorsunuz.
Örneğin normalde 34. seviyede elde edebileceğiniz bir kılıcın hasarı 240-270 civarındayken 34. seviyede yapacağınız "ustaca yapım kurt okulu kılıcı"nın hasarı 300-350 civarında oluyor.

Elbet bir şekilde o göreve denk gelirim, zira ilan tahtalarını silip süpürüyorum. Hazine AVI görevleri daha sonraki seviyelerde yapabileceğim şeylermiş gibi görünüyor. Zaten oyunun sonuna ulaştığımda koleksiyoner misali bütün setleri toplamayı düşünüyorum bir de yükseltme olayı var anladııım kadarıyla setleri yükseltip hem gücünü hem görüntüsünü güzelleştirebiliyoruz. Bu da setleri özel kılıyor. Mükemmelliyetçi bir oyuncu olarak bütün setleri toplayıp hepsini dağ bayır gezerek gerekli malzemeleri toplayıp yükseltmekten çekinmeyeceğim. Oyunda 10 saati devirmiş bulunuyorum ve 10 saat gerçekten çok hızlı geçti. Yavaş oynamayı da seven biri olduğum için ana hikayeyi bitirmem 200 saatten fazla sürer gibi duruyor. Oyunla ilgili her şeyi sindirmem de 300 gibi tahmin ediyorum. Ve sonra başa sarıp tekrar oynarım herhalde. :D
Ama at oyunun mekanikleri bir tık başarısız. Düzgün oynayınca combat yeterince akıcı, ama yürümek zıplamak, at sürmek falan zor. At etrafa çok takılıyor. Bu konuyu da iyice Witcher günlüğü haline getirdim.

Ama at oyunun mekanikleri bir tık başarısız. Düzgün oynayınca combat yeterince akıcı, ama yürümek zıplamak, at sürmek falan zor. At etrafa çok takılıyor. Bu konuyu da iyice Witcher günlüğü haline getirdim.
At mekanikleri konusuna katılıyorum. At ağaç gibi engellere çok rahat takılabiliyor. Şöyle bir tavsiyem var; atınız yükseklikten dolayı durduğunda ve ilerlemediğinde Space tuşuna basarak atınızı zıplatmaya çalışın. Ne kadar yüksekten atlarsanız atlayın atta "Fall Damage" mekaniği olmadığı için At da siz de hasar almazsınız zaten.

At mekanikleri konusuna katılıyorum. At ağaç gibi engellere çok rahat takılabiliyor. Şöyle bir tavsiyem var; atınız yükseklikten dolayı durduğunda ve ilerlemediğinde space tuşuna basarak atınızı zıplatmaya çalışın. Ne kadar yüksekten atlarsanız atlayın atta "fall damage" mekaniği olmadığı için at da siz de hasar almazsınız zaten.

Fall damage mekaniğini attan alıp geralta koymuşlar zaten. 😂

Bu arada ben dlc'leri ana hikayeden çok daha fazla sevmiştim iki dlcde harika hangisi daha iyi diye soracak olursan karar veremiyorum. Dlcleri ana hikaye bittikten sonra ve ilk önce heart of stone ve sonra Blood and wine sırası ile oynamayı unutmayın.

Bu arada ben dlc'leri ana hikayeden çok daha fazla sevmiştim iki dlcde harika hangisi daha iyi diye soracak olursan karar veremiyorum. Dlcleri ana hikaye bittikten sonra ve ilk önce heart of stone ve sonra Blood and wine sırası ile oynamayı unutmayın.
Sanırım DLC'leri sevmeyen ve sıkılan tek kişi benim ya. DLC'leri oynarken diyalog geçmekten Space tuşunu kırmıştım resmen.

Geri
Yukarı