Oyun Oynamanın 'ihtiyaç' değil 'lüks' olması

• Konuyu başlatan Pwieh
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 120
  • Görüntüleme 6B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Pwieh

Kilopat
Makaleler
4
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sosyal'de birçok farklı yerde Korsan kullanmayı savunuyor insanlar. Oyun oynamanın 'ihtiyaç' değil 'lüks' olduğunu anlamıyorlar.

Birçok kişinin korsan kullanması bunu doğru birşey olarak göstermez. Oyunların veyahut programların fiyatlarının pahalı olması da bu şekilde kullanmanın doğru olduğunu göstermez.

Bir yapımcı verdiği emeğin karşılığının '50$' olarak belirlemiş. Para birimimizin değersizliği ile oyun '300₺' oluyorsa burada "Oyunlar çok pahalı. Değmez, sonuna kadar korsan!!" diyemezsin.

Alım gücü ile savunma yapacaklara şöyle cevap vereyim. Paranız 20.000₺'lik arabaya yetiyorsa 50.000₺lik araba çalmazsınız. 20.000'₺lik araba alırsınız. Paranız benzine yetmiyorsa gaz kullanırsınız.

Oyun oynamak bu devirde lüks. Tıpkı Windows gibi bir işletim sisteminin ve birçok işletim sisteminin ücreti olduğu gibi oyunlarında bir ücreti vardır ve bu ücret verilmelidir. Veremiyorsak YouTube, Twitch gibi platformlarda izleyebiliriz.

Ne düşünüyorsunuz? Korsan kullanmak doğru birşey mi?

Aynı şeyi ben de kaç kere söyledim yine de dinlenmiyorsunuz. Korsan kullandın bitirdin oyunu bari paran olunca satın al ya da ilk başta dene güzel gelirse satın al. Oyunu yapan adam hayrına mı o kadar masraf edip uykusuz kalıyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sorunun cevabını zaten;
Sosyal'de birçok farklı yerde Korsan kullanmayı savunuyor insanlar.
Cümlenin başında vermişsin. Amaç ne anlamadım. Aynı konudan 500 tane var sosyalde. :D Şaka gibi..
Korsan savunmuyorum. Ve çekirdek kolamı aldım takipteyim..

Kul hakkı vb. diyorlar fakat bence o vergilerle kalkınmak yerine üretip kazanmayı tercih etmiş gelişmiş ülkelerde yaşayan insanlara özgü bir şey. (tamlamaya bak :D) Biz de de oyunlar PS Store üzerinden 60 TL'ye alınabilse kimse korsanla uğraşmaz. Adamlar 400 TL'ye PS4 Pro ve 600TL'ye 10 tane oyun + 1 yıllık PS Plus üyeliği alıyor. Biz 1000TL'ye konsolsuz sadece 2 oyun alabiliyoruz. Konsolu alanlar şükredip kırdırıyor ki ev kirasını da ödeyebilsinler. Yemek yemeden 1 ay hayatta kalınabiliyor fakat herkes ihtiyaç diyerek yiyor ise oyun oynamak da ihtiyaçtır.

not: Amerika'da asgari ücret 2000$'dir ve yarısına konsol ve 1 yıllık oyun alınabilmektedir. Türkiye'de asgari ücret 2400 TL' dir ve tümünden de fazlasına sadece konsol alınabilmektedir. O yüzden TL'yi dolar yerine kullandım.

Sosyal'de birçok farklı yerde Korsan kullanmayı savunuyor insanlar. Oyun oynamanın 'ihtiyaç' değil 'lüks' olduğunu anlamıyorlar.

Birçok kişinin korsan kullanması bunu doğru birşey olarak göstermez. Oyunların veyahut programların fiyatlarının pahalı olması da bu şekilde kullanmanın doğru olduğunu göstermez.

Bir yapımcı verdiği emeğin karşılığının '50$' olarak belirlemiş. Para birimimizin değersizliği ile oyun '300₺' oluyorsa burada "Oyunlar çok pahalı. Değmez, sonuna kadar korsan!!" diyemezsin.

Alım gücü ile savunma yapacaklara şöyle cevap vereyim. Paranız 20.000₺'lik arabaya yetiyorsa 50.000₺lik araba çalmazsınız. 20.000'₺lik araba alırsınız. Paranız benzine yetmiyorsa gaz kullanırsınız.

Oyun oynamak bu devirde lüks. Tıpkı Windows gibi bir işletim sisteminin ve birçok işletim sisteminin ücreti olduğu gibi oyunlarında bir ücreti vardır ve bu ücret verilmelidir. Veremiyorsak YouTube, Twitch gibi platformlarda izleyebiliriz.

Korsana bu forumda destek verilmiyor. "Sonuna kadar korsan" diyene de denk gelmedim hiç. İsteyen oynasın. Burada oyun firmalarının avukatlığını yapmaya gerek yok. Benim bu işten zararım da yok. Ben orjinal alır oynarım.

Benim düşüncem; Türkçe dil desteği ile gelen oyunlara orjinal alınarak destek verilsin. Türkçe dil desteği olmayan oyunlar için aynı şeyi söylemem. İsteyen istediği gibi alsın.

Haklısınız aslında. Direkt aklıma bu görsel geldi.

Dosya Ekleri

• 80861332_511651393043028_1682415504582967947_n.jpg
    80861332_511651393043028_1682415504582967947_n.jpg
    68,8 KB · Görüntüleme: 120
Bırak kullansınlar, zaten iki günde bir Güvenlik bölümüne “Dosyalarım Şifrelendi” diye konu açıyorlar. Herkes hak ettiğini alır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı