Oyun Oynamanın 'ihtiyaç' değil 'lüks' olması

• Konuyu başlatan Pwieh
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 120
  • Görüntüleme 6B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sosyal'de birçok farklı yerde Korsan kullanmayı savunuyor insanlar. Oyun oynamanın 'ihtiyaç' değil 'lüks' olduğunu anlamıyorlar.

Birçok kişinin korsan kullanması bunu doğru birşey olarak göstermez. Oyunların veyahut programların fiyatlarının pahalı olması da bu şekilde kullanmanın doğru olduğunu göstermez.

Bir yapımcı verdiği emeğin karşılığının '50$' olarak belirlemiş. Para birimimizin değersizliği ile oyun '300₺' oluyorsa burada "Oyunlar çok pahalı. Değmez, sonuna kadar korsan!!" diyemezsin.

Alım gücü ile savunma yapacaklara şöyle cevap vereyim. Paranız 20.000₺'lik arabaya yetiyorsa 50.000₺lik araba çalmazsınız. 20.000'₺lik araba alırsınız. Paranız benzine yetmiyorsa gaz kullanırsınız.

Oyun oynamak bu devirde lüks. Tıpkı Windows gibi bir işletim sisteminin ve birçok işletim sisteminin ücreti olduğu gibi oyunlarında bir ücreti vardır ve bu ücret verilmelidir. Veremiyorsak YouTube, Twitch gibi platformlarda izleyebiliriz.

Ne düşünüyorsunuz? Korsan kullanmak doğru birşey mi?

Bilgisayar öğretmenliği okumuş ve etik dersi almış biri olarak söylüyorum.

Korsan kesinlikle etik ve doğru değildir.

Zira korsan oyun oynadığınızda, oyunu yapan firmanın emeğinin karşılığı vermediğinizden dolayı bir nevi dolandırıcı veya sahtekar olarak görülüyorsunuz.

Öte yandan şey diyenler olacak;

"ama oyunlar çok pahalı alamıyoruz vs" kardeşim o zaman ya oynaması ücretsiz oyunlara yöneleceksin yada oyunu oynamayacaksın eğer oynuyorsanda emek hırsız olduğunu kabul edeceksin bu kadar.

Hayır mahkemeye vermem, sonuçta sen yapmasan başkası yapacaktı. Benim yaptığım oyuna ilgi duyulması bile beni mutlu etmeye yeter. Korsan oynanması umrumda değil, isteyen para verir. Ben seni neden mahkemeye vereyim? TCK'de böyle bir madde yer almadığını bile bile. Eğer parası yoksa ve oynamak istiyorsa oynasın.
Hocam böyle bir durumda zaten verdiğin emeğin karşılığında çıkan 'oyun'u ücretsiz paylaşırdın. Bu durumda korsan kullanım olmazdı.

Ben burda demek istediğim şu, illaki oyun oynası lazım değil, farklı şekilde de eğlenebilir, burdaki demek istediğim @hahaxd bilgisayar oynamanın tek eğlence aracı olmasını göstermesi.
Yazdıklarımı bir kontrol et istersen öyle birşey kastettim mi diye?
Ban yememek için zor duruyorum.

Bilgisayar öğretmenliği okumuş ve etik dersi almış biri olarak söylüyorum.

Korsan kesinlikle etik ve doğru değildir.

Zira korsan oyun oynadığınızda, oyunu yapan firmanın emeğinin karşılığı vermediğinizden dolayı bir nevi dolandırıcı veya sahtelar olarak görülüyorsunuz.

Öte yandan şey diyenler olacak;

"ama oyunlar çok pahalı alamıyoruz vs" kardeşim o zaman ya oynaması ücretsiz oyunlara yöneleceksin yada Oyunu oynamayacaksın eğer oynuyorsanda hırsız olduğunu kabul edeceksin bu kadar
Sonuna kadar size katılıyorum.

Zamanında herkes korsan kullanmıştır. Gta 3, Vice city ve San andreas gibi oyunlar zamanında hep korsan oynandı. O zaman neden korsana karşı çıkmadınız ? Oyun firmaları isteselerdi korsancıları çoktan durdururdu. Korsan oyun siteleri hala açıksa bunun arkasında bir sebep var. Bu sebebi de bizlere söylemiyorlar.

Dışarıda oynamak, tabi siz buna herkes dışarda oynamayı sevmez diyeceksiniz, burda asıl demek istediğim bilgisayar oynamak ihtiyaçtır düşüncesinde olmanız. Yanlış bir mantıkla düşündüğünüzü anlatmaya çalışıyorum.
Hala bilgisayar oynamanın herkes için ihtiyaç değil fakat ihtiyaç dediğimi anlamadın.
Aklın ermiyor. Boşver sen.
Git Çukur izle.

Eski oyunlardan bahsetmişken, bende yaşadığım problemlerden bahsetmek istiyorum. Geçen indirimlerden GTA Sa almıştım ve sonradan oyunun bir sürü müziğinin orijinal versiyonda kaldırıldığını öğrendim, ayrıca oyuna girdiğimde mouse hareket etmiyordu. Oyunu hızlıca iade ettim, ve korsanını indirdim. Herhangi bir sorunda yaşamadım. Her oyunda böyle olacak diye bir şey yok tabii. Bir diğer örnekte Manhunt, oyun hiçbir şekilde çalışmıyor güncel sistemlerde. Steamden aldım, ilk başta oyun açılmıyordu. Bir şekilde Patch indirdim çözdüm fakat sonrada oyun sürekli crash vermeye başladı. Buna çözüm bulamadım işte, oynamaya çalıştım fakat bana mısın demedi. Akabinde ise 2 saat çoktan geçmişti ve 20 TL'm çöpe gitmişti. Eski oyunların sorun çıkarabileceğinide unutmamamız gerek.
Hocam böyle bir durumda zaten verdiğin emeğin karşılığında çıkan 'oyun'u ücretsiz paylaşırdın. Bu durumda korsan kullanım olmazdı.
Bak sen anlamadın, benim demek istediğim parası varsa destek olmak için satın alsın. Parası yoksa korsan indirsin.

Eski oyunlardan bahsetmişken, bende yaşadığım problemlerden bahsetmek istiyorum. Geçen indirimlerden GTA Sa almıştım ve sonradan oyunun bir sürü müziğinin orijinal versiyonda kaldırıldığını öğrendim, ayrıca oyuna girdiğimde mouse hareket etmiyordu. Oyunu hızlıca iade ettim, ve korsanını indirdim. Herhangi bir sorunda yaşamadım. Her oyunda böyle olacak diye bir şey yok tabii. Bir diğer örnekte Manhunt, oyun hiçbir şekilde çalışmıyor güncel sistemlerde. Steamden aldım, ilk başta oyun açılmıyordu. Bir şekilde Patch indirdim çözdüm fakat sonrada oyun sürekli crash vermeye başladı. Buna çözüm bulamadım işte, oynamaya çalıştım fakat bana mısın demedi. Akabinde ise 2 saat çoktan geçmişti ve 20 TL'm çöpe gitmişti. Eski oyunların sorun çıkarabileceğinide unutmamamız gerek.
Manhunt konusunda saate dikkat etmelisiniz. GTA Sa'ya gelirsek oyunu aldınız fakat eksik olduğunu fark ettiniz. Korsan indirirken iade neden ettiniz? Sonuçta oyunu seviyorsunuz ve sizi eğlendirecek. Parasına değmez mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı