Oyun Oynamanın 'ihtiyaç' değil 'lüks' olması

• Konuyu başlatan Pwieh
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 120
  • Görüntüleme 6B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dediklerinize sonuna kadar katılıyorum. O kadar para ver bilgisayar ya da konsol al , oyuna gelince bahaneler... Korsana yönelimin diğer emek hırsızlığı ve normal hırsızlık gibi takibinin iyi yapılmaması ve yaptırımlarının yok hükmünde olmasından kaynaklanıyor sanıyorum.

Bak dostum anlaman gerek şey, eğlence temel bir ihtiyaç, ve şuan bahsettiğin kişinin yaptığı şeyde bir eğlence amacı var. Bu yüzden oyunda temel ihtiyaç kapsamında değerlendirebilir. Herkes saçma sapan Türk dizileri veya Güldür Güldür izleyerek eğlenmiyor.
Ben burda demek istediğim şu, illaki oyun oynası lazım değil, farklı şekilde de eğlenebilir, burdaki demek istediğim @hahaxd bilgisayar oynamanın tek eğlence aracı olmasını göstermesi.

Aklıma bu çocuk geldi. 😂😂

ceb48e1b5ccc3e24a85a4ac85fb68fb5d2df7c2d47b4b16dc8a7a777951ef642.jpg

Mesela birkaç örnek ver bize ; Sanal olmayan, bedava yapılabilecek bir şey.
Dışarıda oynamak, tabi siz buna herkes dışarda oynamayı sevmez diyeceksiniz, burda asıl demek istediğim bilgisayar oynamak ihtiyaçtır düşüncesinde olmanız. Yanlış bir mantıkla düşündüğünüzü anlatmaya çalışıyorum.

Arkadaşlar korsan tüketim yapmaya çalışan kişilere empati ve anlayış göstermeye çalışmayın lütfen. "Parası yoktur adamın ve çok oynamak istiyordur" diyorsunuz da parası yoksa PC'si neden var? Hadi diyelim ki PC'de eski, zaten güncel olmayan eski PC'lerin kaldırabileceği oyunlar ucuz. Korsana koşmanın bir espirisi yok, sinema ve tiyatro biletleri, kitaplarla çoğu oyunun fiyatı da aynı.
Diyorlar ki; "Korsandan hangi firma battı?" kardeşim batmadı ama kazanamadığı ücretler yüzünden kesintilere gitti ve bir sonraki oyununda yakalamak istediği kaliteyi tutturamıyor. Misal; 8 kişilik dizayn ekibi var. Firma 100.000$ daha kazanabilseydi 18 kişilik bir dizayn ekibiyle hem daha kısa sürede hem de daha kaliteli bir iş ortaya koyabilirdi. Ayrıca; korsan kullanan birisinin kendi emeğiyle yaptığı bir şeyi ona fayda sağlamadan, çalsak/kopyalasak kendisi bu konu hakkında yeri göğü inletirdi buna emin olun!

Benim de var öyle bir arkadaş. İnternette yok mu, ne gerek var diyor. Oyun firmaları bence sitelere yaptırım uygulamalı. The Division oyunu kırılamadı yanlış hatırlamıyorsam. Böyle bir girişimde bulunabilirler.
İnternet üzerinde, böyle geniş bir kitleye hitap eden sesleri susturamazsınız.

Yine söylüyorum korsan hırsızlık değildir. Bakın arkadaşlar, korsan şöyle bir şey. Araba çalıyorsun fakat, çaldığın araba hala sahibinin bıraktığı yerde. Dijital bir şeyi kopyalamak neden hırsızlık veya suç olsun?
Hocam diyelim araba tasarlıyorsun. 1 yıl verdin araba tasarlayabilmek için. Sana tonla maaş verdiler. Sonra ben çıktım senin tasarımlarını belgelerini internete ücretsiz koydum. Burada üniversite ve 1 yıllık emeğini hiç ettim. Sonuçta senden birşey eksilmedi. Bu doğru birşey mi?

Arkadaşlar korsan tüketim yapmaya çalışan kişilere empati ve anlayış göstermeye çalışmayın lütfen. "Parası yoktur adamın ve çok oynamak istiyordur" diyorsunuz da parası yoksa PC'si neden var? Hadi diyelim ki PC'de eski, zaten güncel olmayan eski PC'lerin kaldırabileceği oyunlar ucuz. Korsana koşmanın bir espirisi yok, sinema ve tiyatro biletleri, kitaplarla çoğu oyunun fiyatı da aynı.
Diyorlar ki; "Korsandan hangi firma battı?" kardeşim batmadı ama kazanamadığı ücretler yüzünden kesintilere gitti ve bir sonraki oyununda yakalamak istediği kaliteyi tutturamıyor. Misal; 8 kişilik dizayn ekibi var. Firma 100.000$ daha kazanabilseydi 18 kişilik bir dizayn ekibiyle hem daha kısa sürede hem de daha kaliteli bir iş ortaya koyabilirdi. Ayrıca; korsan kullanan birisinin kendi emeğiyle yaptığı bir şeyi ona fayda sağlamadan, çalsak/kopyalasak kendisi bu konu hakkında yeri göğü inletirdi buna emin olun!
Eski oyunlar ucuz falan değil. https://eu.shop.battle.net/en-gb/family/diablo-ii

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı