Pandemide İşsizlik

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evet hedeflerini tutturmak icin yeteri kadar calismamak kişisel bir hata. Ama herkes caliskan, ayni seviyede yetenekli ya da 'ders calismaya' istekli degil. Istemeye istemeye calisan da var elbet ama calismayi seven de var.

Diğer bir husus da, ulkede her yerde üniversitesi olmasi. Benim okudugum okulda bir bolumun, Türkçe, İngilizce, bide ustune ikinci ogretim olmak uzere 4 farkli sinifi vardi. Bu cikanlarin hepsi muhendis mi olacak saniyorsunuz? Hayir.

Soylemek istedigim su, su anki sistem ogrencileri universiteye gitmeye zorluyor. Uretim yapan bir firmada isci olarak calisacak, sadece parça birlestirecek olan birisine üniversite soruluyor. Bence bu yanlis. Sonra bizim su kadar universiteli ogrencimiz var dersen 'üfff' derler. O 'vay bee' üflemesi degil, 'mezun olunca ne yapacak o kadar insan' üflemesi.

Birde sosyal yani var, lisede beraber okudugun arkadasin yillar sonra seni gorup ne yaptin nerde okudun dediginde, okukadim demek istemiyor insanlar. Aile de oyle keza.

Ben yurtdışında yasiyorum. Burada universiteye gitmeyenler en zenaati ogreniyor. Marangoz dediginiz adam doktor kadar para alabiliyor. Cunku devletin onlara da, ekmek, su gibi ihtiyaci var. Insaat sektorunde bir eleman, universite okuyup masabasi is bulmuş insandan daha fazla kazaniyor. (Siradan masabasi isleri elbette).

Yani demem o ki, gereksiz universite açılması, el zanaati gerektiren, iscilik gerektiren islerin hor gorulup bitmeye yuz tutmasi... Bu durumun olusmasina goz yumanlar, ortam yaratanlar...

Herkes okumak zorunda degil ama devlet vatandasina is verip bakmak zorunda. Benim yasadigim yerde evsizler bile maas aliyor, o yuzden calismiyorlar zaten.

Hepsinin nedeni aslında ülkede binlerce kişinin hali hazırda mezunu olduğu yanlış bir bölümü tercih etmek.

Böyle diyorsun da ülkedeki herkesin aynı bölümü okuduğunu düşün ülkenin başındakiler bu duruma ne yapsın? Herkes aynı bölümü okumasa da gerçekten şuan ki işsizlerin dağılımına bakmadan bölüm seçiyorlar, halbuki o bölümün iş sektöründe hiç iş eksiği yok.
İnsan sevdiği işe göre bölüm seçer bu nasıl mantık? İşsiz kalmayayım diye mi bölüm seçer? Hee doğru ya Türkiye'deyiz, insan eğlendiği anladığı iş yerine işsiz kalmamak için boş olan bölümleri seçmeli anlıyorum. Türkiye şartları bunu gerektiriyor.

İnsan sevdiği işe göre bölüm seçer bu nasıl mantık? İşsiz kalmayayım diye mi bölüm seçer? Hee doğru ya Türkiye'deyiz, insan eğlendiği anladığı iş yerine işsiz kalmamak için boş olan bölümleri seçmeli anlıyorum. Türkiye şartları bunu gerektiriyor.
Örneğini verdim ama okumamışsın: Herkesin aynı mesleği istediğini düşün o zaman ne olucaktı, tamam böyle olmayabilir ama buna çok yakın ayrıca hiçbir ülkede laylaylom meslek seçilmez ilerdeki iş imkanları göz önünde bulundurulur o meslek sahibinden bir sürü fazlalık varsa devlet na yapsın.

Örneğini verdim ama okumamışsın: Herkesin aynı mesleği istediğini düşün o zaman ne olucaktı, tamam böyle olmayabilir ama buna çok yakın ayrıca hiçbir ülkede laylaylom meslek seçilmez ilerdeki iş imkanları göz önünde bulundurulur o meslek sahibinden bir sürü fazlalık varsa devlet na yapsın.
Alakası yok hocam, sadece öğretmenlik bölümünde bir fazlalık var gerisi gayet normal.

Ya Allah aşkına ne alaka be! Namazla işsizlik konusu ne alaka? Saçma sapan şeyler yazmayın şuraya gözünüzü seveyim. Namazla falan alakası yok bu konunun. Sen namaz kılınca gökten iş inemeyecek kafana. Çıkın şu hayal dünyasından artık. İbadeti, dini karıştırmayın her şeyin içine. Ayrıca birisi bi' derdinden bahsedince "sen gene haline şükret daha kötüleri var" demek de hiçbir şeyi çözmüyor. "Kuru kuru değil kalpten" de etsen sorun Allah'a kul arasındaki bir şey değil. Sorun; bu berbat düzenin içinde iş bulunamaması. Dua ettiğin zaman Allah dünyayı, ülkedeki sorunları değiştirmeyecek. Elbette inandığın dine göre duanı edip dileğini dilersin ona bir şey diyemem elbette. Ama siz cidden çarpıtmışsınız konuyu.
Katılıyorum. :) Allah para yağdırmayacak.

Konu sahibi cidden zor dönemler geçiriyormuş. Umarım pandemi süreci biter de herkes rahatına bakmaya başlar. Gerçi pandemi bitince de pek bir şeyler açılmıyor, yine aynı şeyler.

Ülke size iş beğendirmiyorsa ülkenin elinden ne gelebilir? Sonra da iş bulamıyorum diye dolaşıyorlar. Belki adamın puanı sevdiği işe yetmiyor bu alan seçmeyip işsiz kalması anlamına mı geliyor?

Üniversite okuyan adam okuduğu işi yapar. Kasiyer ya da özel sektörde sabahtan akşama kadar amelelik yapmaz. Mezun ettiği öğrenciye iş imkanı sunulamıyorsa bizim üniversite sayımız sizin üniversite sayınızı ezer diye açıklama yapmayacaklar. Daha basitleştireyim marangozluk eğitimi alan bir çırak nasıl berber olmamalıysa X eğitimi alan öğrencide B işini yapmamalı.

Ülke size iş beğendirmiyorsa ülkenin elinden ne gelebilir? Sonra da iş bulamıyorum diye dolaşıyorlar. Belki adamın puanı sevdiği işe yetmiyor bu alan seçmeyip işsiz kalması anlamına mı geliyor?
Günde 13 saat dışarıda, işte duracak. Sence beğenmeli mi? Yemin ediyorum malum partiye atmıyorsanız hiçbir şey bilmiyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı