PS 5'i kapanmadan fişten çekmek cihaza zarar verir mi?

Darqx

Hectopat
Makaleler
3
Selam, yaklaşık cihazı 1 aydır kullanıyorum. Ne kadar dikkat etsem de bazen boşluğuma gelebiliyor ve konsol tam kapanmadan aşağı yukarı toplamda 4 veya 5 kere fişten çekmişliğim vardır. Bu konsola bir sıkıntı yaratır mı? Bir keresinde gece oyun yüklenmesi için açık bırakmıştım ve sanırım o esnada elektrik kesilmiş ve şöyle bir uyarı vermişti:

E5FCAE19-05FF-4895-89BE-11CFE0D6FF39.jpeg

Bu fişten çekmelerin çok büyük bir zararı var mıdır? Veya zarar vermiş midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam, yaklaşık cihazı 1 aydır kullanıyorum. Ne kadar dikkat etsem de bazen boşluğuma gelebiliyor ve konsol tam kapanmadan aşağı yukarı toplamda 4 veya 5 kere fişten çekmişliğim vardır. Bu konsola bir sıkıntı yaratır mı? Bir keresinde gece oyun yüklenmesi için açık bırakmıştım ve sanırım o esnada elektrik kesilmiş ve şöyle bir uyarı vermişti:

Eki Görüntüle 1047164

8 yıllık laptopumda ara ara öyle kullandığım oldu bugüne kadar bir sıkıntı olmadı ama sıkıntıda olabilir elektronik bir cihaz sonuçta en garantisi düzgün bir şekilde kapatmak.

Eki Görüntüle 1047164

İyi bir şey değildir çünkü sistem kendini kapatmasına hazırlamadan direk gücü kesiyorsun, ama PS4'teki kadar büyük bir problem yok çünkü PS5 SSD kullanıyor ve SSD'ler ani güç kesintisine karşı daha dayanıklılar, ama yinede biraz daha dikkatli ol lütfen.

Fişten çekme nedeniniz nedir ?
3 kere tuşa basıp kapatacaksınız.

SSD olduğu için veri kaybı kaçınılmaz, tabii devam ederseniz.

Fişten neden çekiyorsunuz ki? Kapandığı zaman da takılı kalabilir fiş. Bir problem yaratmaz. Hiç çıkartmayın.

Eki Görüntüle 1047164

Hocam biz burada zararı olmaz desek sen her zaman fişten çekeceksen ohooo... Bu arada bilgisayarımı çoğu zaman arka düğmesinden kapatırım ve arada diskte bozulmalar olur. PS5'i de düzgünce kapatmalısın fişten çekmeyi bir an önce bırakmalısın. Sana bir örnek vereyim, bir insan düzgünce uyursa mı daha sağlıklı olur yoksa bayılırsa mı? bu da aynı şey.

Fişten çekince bir anda sistem kapanınca PS'larda çıkan bir uyarı. Eğer menüdeyken yaparsanız sorun olmaz ama oyun açıkken falan yaparsanız sisteme zarar verebilir. PS5 hakkında tam bir bilgim yok.

Neden normal kapama dururken fişini çekersin ki?

Arkadaşlar eğer olayı bilmiyorsanız 'Fişini çekme.' demek yerine bir kere öyle diyen birinin yorumuna tepki bırakın.

Geri
Yukarı