QLED Nedir, Monitörlerde Görüntü Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Eğer 1080p kullanacaksanız, 27 inç kötü bile olur. Monitör büyüyeceğinden piksellerde bir nebze büyür. 24 inç, 1080p için en uygunudur. Buyrun bakın LCD vs QLED;
Eki Görüntüle 457726
Tabii, eğer QLED'e bütçe yetmezse, IPS tercih edebilirsiniz.
QLED olan monitör 100 lira daha ucuz, sizin dediğinize göre onu almam daha uygun olur.
Tamamen mesafeye bağlı durumdur bu. Yeterli uzaklıktan bakılırsa pikseller gözükmez, keskin bir görüntü elde edilir.

LCD vs QLED yazmışsınız fakat resimde OLED var.

@Torik61 işin içine tasarım giriyorsa TN panelden uzak dur, IPS monitör al. AOC 24G2U gayet iyi monitördür. Ayrıca tasarım için kavisli ekran da tavsiye etmem, düz ekran alın.

QLED'e gelirsek, kendisi OLED'i taklit eden bir arka aydınlatma türüdür. Genelde VA panellerde kullanılır fakat QLED'i kullanan IPS paneller de var. Renk gamutunu arttır ve daha iyi siyah renkleri elde etmeye yarar. OLED ise arka aydınlatma değil, direk panel tipidir.
Sizin dediğinize göre de kesinlikle AOC 24G2U'yu almalıyım. Kafam iyice karıştı, birisinin konuya açıklık getirmesi gerek.

PANDA LM215DT7A Overview - Panelook.com Şöyle bir panel buldum, TFT panelmiş. Galiba bahsettiğiniz marka büyük TFT paneller üretiyor.

Kullanılan panel bu.

Burada da ortalama gecikme değeri 7.5 MS olarak görünüyor. XG2401'in iki katı.

Response Time7.5 (Typ.)(G to G) Ben 5 olarak biliyordum. 7.5'miş.
Panel üreticisi pek kafamı karıştırmıyor, QLED'de siyahların daha siyah beyazların daha beyaz olması aklıma yatmıştı fakat AdobeRGB'nin sadece %92'sini kapsadığı için %108'ini kapsayan AOC 24GU'yu almayı düşünüyorum.
%77 görünüyor. Reklam amaçlı yanıltıcı bilgiler veriyorlar. IPS ve VA panellerdeki 1 ms aldatmacası gibi.
1573389710159.png

Son düzenleme:

Kullanılan panel bu.

Burada da ortalama gecikme değeri 7.5 MS olarak görünüyor. XG2401'in iki katı.

Response Time7.5 (Typ.)(G to G) Ben 5 olarak biliyordum. 7.5'miş.

%77 görünüyor. Reklam amaçlı yanıltıcı bilgiler veriyorlar. IPS ve VA panellerdeki 1 ms aldatmacası gibi.
Eki Görüntüle 457843
Verdiğiniz link ile benim baktığım kaynak uyuşmuyor. Benim baktığım kaynakta ortalama 5ms gecikme ve bu fiyat seviyesinde gerçekten iyi olan %108 AdobeRGB kapsaması olduğu söyleniyor. Bunun sebebi nedir?

Son düzenleme:
QLED ise ekran dediğimiz yani bizim gördüğümüz kısımdaki teknoloji. IPS, VA, TN ise monitörler içinde bulunan ekran kartı gibi bir parça diyebiliriz.

QLED, bir filtredir. LED aydınlatma üstüne konur ve ışığı daha iyi kontrol etmeye yarar.

Kabaca QLED bir panel şöyledir diyebiliriz:

LED Arka Aydınlatma > QLED Filtre > IPS/VA panel.

IPS, VA veya TN kesinlikle ekran kartı değildir. Panel içindeki kristallerin konumlandırma ve elektriklendirilmesindeki farklılıktır diyebiliriz.

QLED Samsungun ürettiği panel teknolojisinin adı. OLED'in bir değişiği diyebiliriz aralarında pek fark yok.

OLED ile QLED arasında dağlar kadar fark var. OLED'de her bir piksel kendi aydınlatmasına sahiptir. O yüzden OLED'in karanlık kalitesine hiçbir panel erişemiyor.

Bu yazıyı okumakta fayda var:

Konu sahibi de alacağı monitörün OLED değil, QLED olduğunu bilmeli. Ayrıca monitör sorunuz varsa ayrı konu, panel sorunuz varsa ayrı konu açınız.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı