IPS vs TN vs VA panel

MSI G241'de 2 önemli unsuru acıklıyayım gerisi size kalmış. 1 tepkime suresi cok hizli gercekten ben TN panelde kullandim farki goremedik acikcasi. 2 ise monitörde sifir ghosting var bu da IPS panel alanlarda buyuk bir nimet.
İkisi aynı şey. Tepkime hızlı olursa ghosting az olur, çok olursa çok olur. Gecikme diyecektiniz galiba ilk cümlede.

Bunu aldım o zaman. Pişman olur muyum. Curved ışık sızması şikayetleri oluyormuş diye okudum.
Bunu aldım o zaman. Pişman olur muyum. Curved ışık sızması şikayetleri oluyormuş diye oludum

Bunu iptal ettim;

Bunu düşünüyordum bi de ama TN panel olduğundan vazgeçtim.

Genelde oyun amaçlı kullanacağım. IPS ekranın 1 ms olan monitörler için 1 milisaniye vermediğini okudum 4 milisaniye tepki veriyor mu, doğru mu? Yani ben 144 veya 165 Hertz monitör alacağım Curved model. Ama hangisini almalıyım? Kararsızım. 27 inç alma dediler pikselleri sayılırmış büyük ve yakından kullanacağım için.

Şöyle Samsung'un VA panelleri yeterince iyi renk kalitesi konusunda. Ama ghosting her zaman bir sorun özellikle IPS panelde. VA'de az hissedilse bile TN'e göre bayağı belli. Eğer renklerle ekstra bir işiniz yok ise önerim Samsung gibi firmaların VA panelleri. Eğer renk önemliyse sizin için o zaman HDR destekli modellere de bakılabilir. Misal 2K için 27 inç Samsung Odyssey G5 düşük bütçede iyi bir 144 Hz monitör. Gecikne konusunda da eğer GTG gecikmesi 1 ms ise işinizi hayli hayli görür. Ama mprt gecikmesinden bahsediliyorsa ki VA ve IPS panellerde genelde bundan bahsedilir o zaman GTG gecikmesini öğrenmekte fayda var. Zaten bu ghosting dediğimiz şey de tam olarak GTG gecikmesine bağlı. Mprt gecikmesi biraz göz boyamak için olan gereksiz bir değer. Büyüklük bakımından da 1080P'de 24 inç, 2K'da 27 inç ve 4K'da 27'ya da 32 inç kullanılmasını öneririm. Daha büyük olduğunda piksel yoğunluğu azalacağından bu çözünürlüklerin faydasını göremezsiniz. Kısacası benim genel kullanım ve oyun konusunda kaliteli bir VA panel ekran kartına göre 1080P'ya da 2K 144-165 HZ gtg gecikmesi 4'den az olan, çok gerekiyorsa HDR destekli bir monitör.

Eğer ben sadece rekabetçi FPS oyun oynarım diyorsan veya esporcuyum Türkiye'de 90 ping ile oynarım ama monitörde gecikmeye takılırım görüntünün çöp olması da umrumda değil diyorsan TN. 😄

Ama görüntü güzel olsun sadece e-sporcuların ayırt edebileceği 3-4ms de olsun önemli değil diyorsan IPS.
Viewsonic XG2405, MSI Optix G241 önerebilirim. Asıl önerim AOC 24G2U ama biraz daha pahalı nedense indirime girmiyor bir türlü.

Oyun amaçlı, özellikle FPS oyunları için VA panel öneririm. IPS de üzmez. Renkleri canlı gösterir. TN panellerde ayarsızlık var. Parlaklığı fazla oluyor, ghostlar, yırtılmalar vs. Bence IPS veya VA panel alın.

Tamam, ghosting olmama sebebi de 1ms olması ve o modun (1ms modu) sağlıklı çalışması zaten. Ondan bahsetmiştim, ikisi aynı şey.

Hayir. AOC G242U ve ViewSonic 2405 modelinde tepkime suresini en hizliya yani 1 ms alinca ghosting oluyor. İkisini de kullanan arkadaslarim var onu aciklamaya calistim.

Yeni konular

Geri
Yukarı