VA vs. TN vs. IPS panel

Tek kişi için va
Çok kişi için ips
Ben de iki monitör arasında kaldım biri IPS diğer ise VA panel ama sadece monitör amaçlı değil arada uzak mesafeden ve hafif sol veya sağ açıdan oturup film de izleyeceğim. Tam karşıdan ve yakın mesafeden bakmayacağım yani. Böyle bir kişiye hangisini önerirsiniz?

Ben de iki monitör arasında kaldım biri IPS diğer ise VA panel ama sadece monitör amaçlı değil arada uzak mesafeden ve hafif sol veya sağ açıdan oturup film de izleyeceğim. Tam karşıdan ve yakın mesafeden bakmayacağım yani. Böyle bir kişiye hangisini önerirsiniz?
Sadece film ise IPS panel. Hatta Samsung'un Quantum Dot özelliğine sahip monitörleri var. Para çoksa onlar IPS'den daha iyi.

Sadece film ise IPS panel. Hatta Samsung'un Quantum Dot özelliğine sahip monitörleri var. Para çoksa onlar IPS'den daha iyi.

Bütçem en fazla 3000 TL

En az 32 inç lazım çünkü film dizi izleme mesafem uzak olacak. Ama sadece film değil oyun amaçlı ve internette sörf amaçlı da kullanılacak. Genellikle film izleyeceksiniz VA alın siyahlar ve kontrast daha iyi olur diyorlar siz neden ips önerdiniz?

VA panel olarak şuan incelediğim monitör bu. Ya bunu alıcam ya da viewsonic vx3276 IPS modelini alıcam.

Bütçem en fazla 3000 TL

En az 32 inç lazım çünkü film dizi izleme mesafem uzak olacak. Ama sadece film değil oyun amaçlı ve internette sörf amaçlı da kullanılacak. Genellikle film izleyeceksiniz VA alın siyahlar ve kontrast daha iyi olur diyorlar siz neden ips önerdiniz?

VA panel olarak şuan incelediğim monitör bu. Ya bunu alıcam ya da viewsonic vx3276 IPS modelini alıcam.

IPS panellerde renkler gerçeğe daha yakın oluyor. Mesela siyahlar diğerlerine göre daha siyah gözükür IPS panelde. Bu yüzden oyun sırasında karanlık bir ortamda çevreni görmen zor olabilir IPS panelde.

Oyun da oynayacaksan VA panel daha uygun olur bence.

Son düzenleme:
Eğer FPS ağırlıklı oyunlar oynuyorsan çoğu zaman net olarak TN önerebilirim. FPS ağırlıklı oyunlar tercihin değilse VA ya da IPS tarafına bakabilirsin.

Konuyu hortlatmış olucam,

Notebook bilgisayarımda LED(TN) panel, notebooka bağladığım monitörümde ise VA panel bulunmakta. Rahatlıkla söyleyebilirim ki VA, TN'den daha iyi.

IPS panele hiç sahip olmadım ve internet cafe gibi bir yerde denediğim oldu mu hatırlamıyorum, tavsiye değil fakat renklere önem verdiğimden imkanım olsa IPS alırdım.

Yeni konular

Geri
Yukarı