Rockstar Games'in neden bu kadar harika oyunlar yaptığını öğreniyoruz

Palamutkafali

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Organizasyon sorunlusu
Öncelikle herkese selamlar. Bugün oyun dünyasına iz bırakan, yaptığı her yapımla çıtayı bir üst seviyeye taşıyan ve seviyeyi her zaman kendisinin belirlediği bir firmaya göz atacağız. Evet Rockstar Games.

Firmanın tarihi, çalışanı gibi şeylerden bahsetmeyeceğim zira bunlar bizim için gereksiz.

Rockstar kimdir?

Rockstar "senden bir baltaya sap olmaz" dediğiniz adamın baltayı tutmasıdır. Rockstar oyun dünyasında kartlar dağıtılırken kartları dağıtan büyük patrondur. Üst üste 4 yıl Premier lige ambargo koyan Sir Alex Fergusondur Rockstar. Şampiyonlar ligi kupasını su bardağı gibi koleksiyon yapan Real Madrit'tir Rockstar. Ronaldo'nun 1.5m zıplayıp attığı röveşatadır Rockstar. Ronaldinho'nun sambacı ayaklarıdır. Mesut özil'in bakmadan, ayağının dışıyla attığı 54 metrelik asisttir. Fenerbahçe'de Devid De Souza'nın 36 metreden Chelsea ağlarına yolladığı füzedir. Kendisiyle kıyaslanan oyun firmalarının en büyük başarısı sadece isimlerinin Rockstar ile yan yana gelmesidir.

Rockstar ne yapar?

Çoğunuzun bildiğinin aksine Rockstar oyun yapmaz. Çıtayı belirler, sınırları çizer. Oyun dünyasındaki son sözü söyler. Rockstar. Bazı zamanlar bazı firmalar kendisine rakip oyunlar çıkarma cüretini gösterse de, Şener Şen'in pala bıyığının altından güldüğü gibi gülümser Rockstar bu duruma.

Rockstar'ın oyunları neden mükemmel olur?

İşin şakası bir yana Rockstar'ın bu kadar mükemmel oyun yapmasının sebebi çıkardığı oyunları en ufak detayına kadar ince işlemesidir. Detayın detayını bile düşünmesidir. Çalışanların gecelerce mesai yapmasındandır bu kadar güzel oyunları oynamamız. Oyun basınında haber olmuştu hatta çalışanların fazla mesaileri. Abartısız söylüyorum RDR2'deki at modellemesi birçok oyunun tüm karakter modellemelerinden daha iyidir. Oyunda bulunan bütün insanlara diyalog yazılması, sizin fiziksel durumunuz ve davranışlarınıza göre çevredeki insanların tepki göstermesi falan bunlar çok farklı şeyler ya. Rockstar oyunlarındaki detay seviyesini kusura bakmayın ama hiçbir oyunda bulamazsınız. Adamlar bir oyun tasarlarken belli bir yeri değil bütün dünyayı dibine kadar detaylı tasarlıyorlar. Yılların verdiği tecrübe, kumaşı kaliteli işinin uzmanı insanlarla çalışmakta işin içine eklenince ortaya çıkan ürün herkesin takdirini topluyor. Size burada sadece RDR2'deki detayları sıralasam 3-4 sayfa sürer herhalde. Bir de bunları tüm Rockstar oyunları için düşünün. Düşünemediniz değil mi? İşte o kadar fazlalar :)

Peki GTA6 neden gelmiyor?

Rockstar Games'in şu sıralar birazcık şımardığını söylesem pişkinlik etmiş olmam herhalde. 3 konsol nesline aynı oyunu(gta5) oynattıkları için hepimiz biraz sinirliyiz desek yalan olmaz sanırım. Arada RDR 2 çıktı falan diyeceksiniz ama evet yine de süre çok fazla. Onun için sizi bardağın diğer tarafından bakmaya davet ediyorum. Rockstar Games çıkardığı her oyunda, oyun dünyasında daha önceden görmediğimiz bir şeyi yapar. Üstüne birçok yenilik katar. Yıllardır çıkmayan bir GTA oyunu. Üstüne tarihin en iyi oyunları arasına ismini yazdıran RDR2, bilmiyorum yeni çıkacak GTA6'nın ne denli büyük bir oyun olacağının farkında mısınız? Bana soracak olursanız Rockstar yine kendi belirlediği seviyeyi kendi geçecek. RDR2'den kimse büyük bir başarı beklemiyordu. Tamam RDR 1 gerçekten kendi çapında güzel bir oyundur ama asıl göz ağrısı her zaman GTA olmuştur. Yani RDR ile bu seviyeyi yakalayan bir firma asıl el emeği göz nuru olan GTA serisinin yeni oyunu ile nasıl bir seviyeye çıkar bunu ne ben tahmin edebilirim, ne siz söyleyebilirsiniz. GTA 5 bile şu anda birçok insan tarafından oynanan ve üstüne yeni eklentiler gelen bir oyun. Şaka değil bu oyun 2013 yılında çıktı. Hatırlarsanız bir ara GTA Online RP çılgınlığı çıkmıştı. Sürekli bir şeyler oluyor ve oyun oynanmaya devam ediyor.

Sonuç:

Diyeceğim o ki; günümüzde oyun dünyasının yavaşça servis oyunları sistemini benimsediğini varsayarsak(Anthem, Avengers, Destiny 2 gibi) ve bu sistemin de hikaye unsurunu yavaşça körelttiğini, yapımcıların oyuncuları hikayeye çekmektense mikro ödemelere para yatırmasını istediğini görebiliriz. Oyuncuya etkileyici bir hikaye sunmaya çalışan firmaların sayısı gerçekten çok azaldı. Bu firmalardan son kale diyebileceğim Rockstar, CD projekt, bethesda ve santa monica vardır. Tabii bunların atası ve babası Rockstar'dır :) Ubisoft falan demeyin bana. Çıkardığı 5 oyundan sadece 1 tanesinin hikayesi oynamaya değer oluyor, o da bu saydığım firmaların oyunlarının yanına bile yaklaşamıyor zaten. Dolayısıyla bu firmaların kıymetini bilin, sevin, okşayın, şefkat gösterin. Evet yazı bu kadar. Okuduğunuz için teşekkürler :)

Öncelikle herkese selamlar. Bugün oyun dünyasına iz bırakan, yaptığı her yapımla çıtayı bir üst seviyeye taşıyan ve seviyeyi her zaman kendisinin belirlediği bir firmaya göz atacağız. Evet Rockstar Games.

Firmanın tarihi, çalışanı gibi şeylerden bahsetmeyeceğim zira bunlar bizim için gereksiz.

Rockstar kimdir?

Rockstar "senden bir baltaya sap olmaz" dediğiniz adamın baltayı tutmasıdır. Rockstar oyun dünyasında kartlar dağıtılırken kartları dağıtan büyük patrondur. Üst üste 4 yıl Premier lige ambargo koyan sir alex fergusondur Rockstar. Şampiyonlar ligi kupasını su bardağı gibi koleksiyon yapan real madrit'tir Rockstar. Ronaldo'nun 1.5m zıplayıp attığı röveşatadır Rockstar. Ronaldinho'nun sambacı ayaklarıdır. Mesut özil'in bakmadan, ayağının dışıyla attığı 54 metrelik asisttir. Fenerbahçe'de devid de Souza'nın 36 metreden Chelsea ağlarına yolladığı füzedir. Kendisiyle kıyaslanan oyun firmalarının en büyük başarısı sadece isimlerinin Rockstar ile yan yana gelmesidir.

Rockstar ne yapar?

Çoğunuzun bildiğinin aksine Rockstar oyun yapmaz. Çıtayı belirler, sınırları çizer. Oyun dünyasındaki son sözü söyler. Rockstar. Bazı zamanlar bazı firmalar kendisine rakip oyunlar çıkarma cüretini gösterse de, Şener Şen'in pala bıyığının altından güldüğü gibi gülümser Rockstar bu duruma.

İşin şakası bir yana Rockstar'ın bu kadar mükemmel oyun yapmasının sebebi çıkardığı oyunları en ufak detayına kadar ince işlemesidir. Detayın detayını bile düşünmesidir. Çalışanların gecelerce mesai yapmasındandır bu kadar güzel oyunları oynamamız. Oyun basınında haber olmuştu hatta çalışanların fazla mesaileri. Abartısız söylüyorum RDR2'deki at modellemesi birçok oyunun tüm karakter modellemelerinden daha iyidir. Oyunda bulunan bütün insanlara diyalog yazılması, sizin fiziksel durumunuz ve davranışlarınıza göre çevredeki insanların tepki göstermesi falan bunlar çok farklı şeyler ya. Rockstar oyunlarındaki detay seviyesini kusura bakmayın ama hiçbir oyunda bulamazsınız. Adamlar bir oyun tasarlarken belli bir yeri değil bütün dünyayı dibine kadar detaylı tasarlıyorlar. Yılların verdiği tecrübe, kumaşı kaliteli işinin uzmanı insanlarla çalışmakta işin içine eklenince ortaya çıkan ürün herkesin takdirini topluyor. Size burada sadece RDR2'deki detayları sıralasam 3-4 sayfa sürer herhalde. Bir de bunları tüm Rockstar oyunları için düşünün. Düşünemediniz değil mi? İşte o kadar fazlalar :)

peki GTA6 neden gelmiyor?

Rockstar Games'in şu sıralar birazcık şımardığını söylesem pişkinlik etmiş olmam herhalde. 3 konsol nesline aynı oyunu(gta5) oynattıkları için hepimiz biraz sinirliyiz desek yalan olmaz sanırım. Arada RDR 2 çıktı falan diyeceksiniz ama evet yine de süre çok fazla. Onun için sizi bardağın diğer tarafından bakmaya davet ediyorum. Rockstar Games çıkardığı her oyunda, oyun dünyasında daha önceden görmediğimiz bir şeyi yapar. Üstüne birçok yenilik katar. Yıllardır çıkmayan bir GTA oyunu. Üstüne tarihin en iyi oyunları arasına ismini yazdıran RDR2, bilmiyorum yeni çıkacak GTA6'nın ne denli büyük bir oyun olacağının farkında mısınız? Bana soracak olursanız Rockstar yine kendi belirlediği seviyeyi kendi geçecek. RDR2'den kimse büyük bir başarı beklemiyordu. Tamam RDR 1 gerçekten kendi çapında güzel bir oyundur ama asıl göz ağrısı her zaman GTA olmuştur. Yani RDR ile bu seviyeyi yakalayan bir firma asıl el emeği göz nuru olan GTA serisinin yeni oyunu ile nasıl bir seviyeye çıkar bunu ne ben tahmin edebilirim, ne siz söyleyebilirsiniz. GTA 5 bile şu anda birçok insan tarafından oynanan ve üstüne yeni eklentiler gelen bir oyun. Şaka değil bu oyun 2013 yılında çıktı. Hatırlarsanız bir ara GTA Online rp çılgınlığı çıkmıştı. Sürekli bir şeyler oluyor ve oyun oynanmaya devam ediyor.

sonuç:

Diyeceğim o ki; günümüzde oyun dünyasının yavaşça servis oyunları sistemini benimsediğini varsayarsak(anthem, avengers, Destiny 2 gibi) ve bu sistemin de hikaye unsurunu yavaşça körelttiğini, yapımcıların oyuncuları hikayeye çekmektense mikro ödemelere para yatırmasını istediğini görebiliriz. Oyuncuya etkileyici bir hikaye sunmaya çalışan firmaların sayısı gerçekten çok azaldı. Bu firmalardan son kale diyebileceğim Rockstar, CD projekt, bethesda ve santa monica vardır. Tabii bunların atası ve babası Rockstar'dır :) Ubisoft falan demeyin bana. Çıkardığı 5 oyundan sadece 1 tanesinin hikayesi oynamaya değer oluyor, o da bu saydığım firmaların oyunlarının yanına bile yaklaşamıyor zaten. Dolayısıyla bu firmaların kıymetini bilin, sevin, okşayın, şefkat gösterin. Evet yazı bu kadar. Okuduğunuz için teşekkürler :)

Adam haklı.

Rockstar kimdir?

Rockstar "senden bir baltaya sap olmaz" dediğiniz adamın baltayı tutmasıdır. Rockstar oyun dünyasında kartlar dağıtılırken kartları dağıtan büyük patrondur. Üst üste 4 yıl Premier lige ambargo koyan sir alex fergusondur Rockstar. Şampiyonlar ligi kupasını su bardağı gibi koleksiyon yapan real madrit'tir Rockstar. Ronaldo'nun 1.5m zıplayıp attığı röveşatadır Rockstar. Ronaldinho'nun sambacı ayaklarıdır. Mesut özil'in bakmadan, ayağının dışıyla attığı 54 metrelik asisttir. Fenerbahçe'de devid de Souza'nın 36 metreden Chelsea ağlarına yolladığı füzedir. Kendisiyle kıyaslanan oyun firmalarının en büyük başarısı sadece isimlerinin Rockstar ile yan yana gelmesidir.

Rockstar ne yapar?

peki GTA6 neden gelmiyor?

Rockstar Games'in şu sıralar birazcık şımardığını söylesem pişkinlik etmiş olmam herhalde. 3 konsol nesline aynı oyunu(gta5) oynattıkları için hepimiz biraz sinirliyiz desek yalan olmaz sanırım. Arada RDR 2 çıktı falan diyeceksiniz ama evet yine de süre çok fazla. Onun için sizi bardağın diğer tarafından bakmaya davet ediyorum. Rockstar Games çıkardığı her oyunda, oyun dünyasında daha önceden görmediğimiz bir şeyi yapar. Üstüne birçok yenilik katar. Yıllardır çıkmayan bir GTA oyunu. Üstüne tarihin en iyi oyunları arasına ismini yazdıran RDR2, bilmiyorum yeni çıkacak GTA6'nın ne denli büyük bir oyun olacağının farkında mısınız? Bana soracak olursanız Rockstar yine kendi belirlediği seviyeyi kendi geçecek. RDR2'den kimse büyük bir başarı beklemiyordu. Tamam RDR 1 gerçekten kendi çapında güzel bir oyundur ama asıl göz ağrısı her zaman GTA olmuştur. Yani RDR ile bu seviyeyi yakalayan bir firma asıl el emeği göz nuru olan GTA serisinin yeni oyunu ile nasıl bir seviyeye çıkar bunu ne ben tahmin edebilirim, ne siz söyleyebilirsiniz. GTA 5 bile şu anda birçok insan tarafından oynanan ve üstüne yeni eklentiler gelen bir oyun. Şaka değil bu oyun 2013 yılında çıktı. Hatırlarsanız bir ara GTA Online rp çılgınlığı çıkmıştı. Sürekli bir şeyler oluyor ve oyun oynanmaya devam ediyor.

sonuç:

Diyeceğim o ki; günümüzde oyun dünyasının yavaşça servis oyunları sistemini benimsediğini varsayarsak(anthem, avengers, Destiny 2 gibi) ve bu sistemin de hikaye unsurunu yavaşça körelttiğini, yapımcıların oyuncuları hikayeye çekmektense mikro ödemelere para yatırmasını istediğini görebiliriz. Oyuncuya etkileyici bir hikaye sunmaya çalışan firmaların sayısı gerçekten çok azaldı. Bu firmalardan son kale diyebileceğim Rockstar, CD projekt, bethesda ve santa monica vardır. Tabii bunların atası ve babası Rockstar'dır :) Ubisoft falan demeyin bana. Çıkardığı 5 oyundan sadece 1 tanesinin hikayesi oynamaya değer oluyor, o da bu saydığım firmaların oyunlarının yanına bile yaklaşamıyor zaten. Dolayısıyla bu firmaların kıymetini bilin, sevin, okşayın, şefkat gösterin. Evet yazı bu kadar. Okuduğunuz için teşekkürler :)

Hocam activision da bayağı toparladı son oyunlarında biraz para gözler ancak oyunlara bakılırsa düzeldi.

Valve da az ama güzel oyunlar yapıyor. Valve da ne zaman oyun yapsa sektörde devrim yaratıyor. Bence Valve da sevilmesi gereken firmalardan sayılmalı.

Valve'da az ama güzel oyunlar yapıyor. Valve'da ne zaman oyun yapsa sektörde devrim yaratıyor. Bence Valve'da sayılmalı.

Bence de sayılmalı. Ama ben bu etkiyi en çok yaratanın, bunu en güzel yapanın Rockstar olduğunu düşünüyorum. Yoksa Valve'de sevdiğimiz abilerden.
Hocam activision da bayağı toparladı son oyunlarında biraz para gözler ancak oyunlara bakılırsa düzeldi.

Activision'un son zamanalarda toparladığı tek şey diğer firmaların nalları :) Base kitlesi hariç oynayanı kalmayacak birkaç seneye.

half life 3 ün çıkış tarihi 2123
Daha geçenlerde Half Life: Alyx çıktı mesela. O oyun da bir devrim. O oyun VR oyunların atası olacak ileride. Gayet de başarılı bir oyundur kendisi ve Valve o oyunu yapmasa da fazla bir şey kaybetmezdi. Half Life 3 çıkmıyor çünkü Valve'ın oyunları illaki devrim yaratan oyunlar oluyor. PC'ye çıkarsa devrim yaratmaz. O yüzden Half Life 3 bence VR yaygınlaşınca çıkacaktır.

half life 3 ün çıkış tarihi 2123
Bence 2026-2030 gibi çıkacaktır.

Half-Life 2'yi geliştirirken bir yandan da Source motorunu geliştirmişlerdi. Bu sırada oyun motoru ve oyunu aynı anda geliştirmenin ne kadar zor olduğunu gördüler ve bir sonraki Half-Life oyununu geliştirmeye başlamadan önce oyun motorunu hazırlamaya karar verdiler. O oyun motoru Source 2'ydi ve Source 2 2016'da tamamlandı. Sonrasında ise bir VR oyunu yapmaya heveslenerek 4 yılda Half-Life Alyx'i yaptılar.
Şu anda başka bir oyun üzerinde çalışıyor olmaları lazım. Yanlış hatırlamıyorsam Garry's Mod 2'ydi. Bu yıl onu çıkartırlar. Half-life 3 için ise Garry's Mod 2 biter bitmez yapmaya başlasalar bile Valve'in kalite konusunda takıntılı bir firma olduğunu da düşünürsek 5 yıldan aşağı bir sürede geleceğini düşünmek hayal olur ama sonuçta Source 2 hazır olduğuna göre 2030'dan önce geleceğine ve gelmiş geçmiş en iyi oyun olacağına inanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı