Cyberpunk 2077 neden bu kadar kötülendi?

Oyun bazında karşılaştırma değil o. Okuduğunuzdan anlam çıkartamıyorsunuz bazen. Yılların tecrübesi Ubisoft'un bile hala hatadan geçilmeyen buglarla dolu oyunları çıkıp duruyor. En son örneği ise Valhalla (eğlenerek oynuyorum). Tonlarca bug ve hata var. Bu buglar ana hikaye görevlerini etkileyecek düzeyde. İlk kez başka bir tarza yönelerek, daha dördüncü oyununu yapmış olan CDPR ise yerden yere vuruluyor. Olay bu.

Ubisoft'un da her yıl oyun çıkarma gibi bir zorunluluğu yok, onlar da madem düzgün yapıp çıkarsın sizin düşüncenize göre. Valhalla'yı Cyberpunk'tan daha çok beklemiş insanlar da vardır. Yani bunun beklenti ile alakası yok.

Bütün oyunların tam şekilde sorunsuz çıkması gerekir. Burada oyun karşılaştırması yapmaya gerek yok. Firmaları savunmaya da gerek yok. Ama adil olmaya çok gerek var. Bazen resmen çifte standart uygulanıyor. Haterlık yapmak çok gereksiz ve saçma. CDPR savunduğum yok. En az 1 yılı daha varmış Cyberpunk'ın çıkması için. Bu şekilde çıkartarak büyük hata yaptılar ama dediğim gibi şikayetiniz varsa, diğer firmalara da aynı muameleyi bir zahmet gösterin. Bıkmadan, usanmadan Cyberpunk konusu açılıyor. Diğer firmalar hakkında çıt çıkmıyor. Komik :)
Nasıl alakası yok? Valhalla'yı Cyberpunk'tan daha fazla bekleyen kitle olsa olsa hardcore AC fanlarıdır. Cyberpunk'ı dünya çapındaki tüm oyuncular bekliyordu nerdeyse. Emin ol bu kadar hype Valhalla için yapılsaydı o da gömülürdü. Yani oyun iyiymiş, kötüymüş değil olay. Zaten belli bir kalite düzeyinde ama anlatılan ile alakası pek yok ne yazık ki.

Nasıl alakası yok? Valhalla'yı Cyberpunk'tan daha fazla bekleyen kitle olsa olsa hardcore AC fanlarıdır. Cyberpunk'ı dünya çapındaki tüm oyuncular bekliyordu nerdeyse. Emin ol bu kadar hype Valhalla için yapılsaydı o da gömülürdü. Yani oyun iyiymiş, kötüymüş değil olay. Zaten belli bir kalite düzeyinde ama anlatılan ile alakası pek yok ne yazık ki.
Anlıyorum demek istediğinizi ama alakası yok tabii ki. Her oyunun kendine has kitlesi var. İlla bir tane oyun daha çok bekleniyor diye hatasının daha az olmasını beklemek yanlış olur. Her oyunun ayırt etmeden sorunsuz şekilde çıkması lazım. Hype yapan taraf yine oyuncular sonuçta. CDPR, her firma gibi satış reklamını güzelce yaptı. Çıkıpta, dünyanın en iyi oyununu yaptık demediler.

Ben beklentimin üzerinde bir oyun ile karşılaştım. Çünkü öyle aşırı bir şey beklemiyordum. En büyük sorun beklentiyi yüksek tutmak. Ama Cyberpunk'ın beklentiyi genel olarak karşılayamadığı doğru. Bu kadar zaman beklenen bir oyunun böyle hatalar ile piyasaya sürülmesi çok büyük yanlış oldu. Fakat yine söylüyorum fazla acımasız davranılıyor. Yıllardır piyasada olan firmalara da aynı tepkilerin gösterilmesi gerek.

Bence bu kadar savunulmaya calisilmasi daha ilginc. Teknik eksikliklerini gectim, oyun dogru duzgun RPG bile degil, daha cok Action-adventure tadinda ilerliyor. Skill tree koyunca RPG olmuyor oyun.

Kotu bir oyun degil. Cok şey olmaya calisirken hiçbir seyi tam olamamis bir oyun. Altindan kalkamamislar.

Bu kadar çok kötülenmesinin sebebi bu kadar yüksek bir hype ile beklenmesiydi. Beklenti ne kadar büyük olursa küçük hatalar bile o kadar çok göze batar ...

Bir proje içerisinde, projeye dair fikir yürütmek, düşünmek bile bir geliştirme sayılır. Bu bir geliştirme aşamasıdır. The Witcher 3 çıkmadan önce CD Projekt Red bağımsız firmadan halliceydi. Aynı anda iki oyunu tasarlayacak ne ekipleri ne de bütçeleri vardı. Yani The Witcher 3'den önceki yapılan tüm işlemler aslında bir fikir yürütme, düşünme aşaması diyebiliriz.

Asıl geliştirme The Witcher 3'den sonra başlamıştır kesinlikle, asıl parayı o oyunla kazandılar. Hala daha etrafta "oyun için çok reklam yaptılar bir de bu mu çıkacak olan" diyenleri görüyorum. Oyun için reklam bile yapılmadı arkadaşlar, oyuncular beklentiyi sırf firmanın adı için yükselttiler. The Witcher 3'ün mükemmelliği insanları zaten büyük bir beklentiye sokmuştu. CDPR haliyle oyunun oynanış videolarını paylaştılar, insanlara gösterdiler. İnsanlar beğendi ve daha fazla beklentiye girmeye başladı. Buradaki hata CD Projekt Red'in değil biz oyuncuların hatasıdır.

Teknik eksikliklerini gectim, oyun dogru duzgun RPG bile degil, daha cok Action-adventure tadinda ilerliyor. Skill tree koyunca RPG olmuyor oyun.
The Elder Scrolls V: Skyrim nasıl oluyor da "en iyi RPG oyunları" listesinde hep başlarda oluyor peki hocam? Bu taraf tutmak değil de nedir :D Skyrim RPG sayılıyorsa Dark Souls ondan çok daha iyi bir RPG oyunudur kesinlikle.

2021-01-05_17-46-28.png

Bu oyun, bu ödülleri barındırdığı yüzlere buga rağmen alırken sesinizi çıkarttınız mı acaba? Biriniz de çıkıp "ee abi hikayeye etki bile edemiyoruz ki nasıl RPG bu, bir de ödül vermişler" dediniz mi? Ben hiçbirinizi duymadım, dediğinizi de sanmıyorum zaten. Bu taraf tutmaktan başka hiçbir şey değildir.

Birçoğunuz şu yorumu sırf oyunu gömmüş olabilmek için yapıyorsunuz. Skyrim'in aksine en azından bu oyunda birden fazla son mevcut.

The Elder Scrolls V: Skyrim nasıl oluyor da "en iyi RPG oyunları" listesinde hep başlarda oluyor peki hocam? Bu taraf tutmak değil de nedir :D Skyrim RPG sayılıyorsa Dark Souls ondan çok daha iyi bir RPG oyunudur kesinlikle.

O listeleri kim hazirliyor bilmiyorum ama bana gore Skyrim de iyi bir RPG oyunu degil. Cok lineer ilerliyor ve yeterince role-playing yapamiyorsun. Hunter - warrior ya da mage olmak demek degil ki role playing sadece. Lawful good ya da chaotic evil olmak, amaca farkli farkli yollardan ulasabilmek, hareketlerine gore hikayenin sekillenmesi demek. Diyaloglara 3 tane secenek koymanin ama her secenegin ayni kapiya cikmasi dunyanin en tembel RPG implementasyonu.

Lineer hikaye + Acik dunya + 3-5 item + skill tree al sana RPG diyor ama bence yeterli degil.

Baldur's Gate, Divinity, Pillars of Eternity bunlar esas RPG oyunlari.

Oyunun iyi olup olmadigi konusunda konusuyoruz, taraf tutmamak mumkun degil ki, konu subjektif zaten.

O listeleri kim hazirliyor bilmiyorum ama bana gore Skyrim de iyi bir RPG oyunu degil. Cok lineer ilerliyor ve yeterince role-playing yapamiyorsun. Hunter - warrior ya da mage olmak demek degil ki role playing sadece. Lawful good ya da chaotic evil olmak, amaca farkli farkli yollardan ulasabilmek, hareketlerine gore hikayenin sekillenmesi demek. Diyaloglara 3 tane secenek koymanin ama her secenegin ayni kapiya cikmasi dunyanin en tembel RPG implementasyonu.

Lineer hikaye + Acik dunya + 3-5 item + skill tree al sana RPG diyor ama bence yeterli degil.

Baldur's Gate, Divinity, Pillars of Eternity bunlar esas RPG oyunlari.

Oyunun iyi olup olmadigi konusunda konusuyoruz, taraf tutmamak mumkun degil ki, konu subjektif zaten.
Cyberpunk 2077'in RPG kısmından ben de memnun kalmadım, dediğiniz gibi tüm seçenekler aynı kapıya çıkıyor hiçbirinin önemi bile yok. Benim kafaya taktığım nokta insanların Skyrim'e "çok iyi RPG" deyip Cyberpunk 2077'ye "çöp RPG" demeleri. Bu resmen taraf tutmak. Sağlıklı bir eleştiri bile yapamıyorlar, yapmayı bilmiyorlar.

Birçoğu oyunu oynamamış bile sağdan soldan duyduğu fikirlerle geçiniyor. Fallout New Vegas ve Bloodlines da çok iyidir.

Birçoğu oyunu oynamamış bile sağdan soldan duyduğu fikirlerle geçiniyor. Fallout New Vegas ve Bloodlines da çok iyidir.

Benim de favorim New Vegas o seride. Ayrica ilk Fallout'u da cok sevmistim.

1609858889251.png

Dedigim gibi bu isler subjektif. kimisine gore oyundaki RPG yeterli seviyededir ve tatmin olmustur. Ben de oyunu GTA ile kiyaslayanlari elestiriyorum mesela. Hem RPG super olsun, hem AI, hem open world, hem item cesitliligi hem de futuristik dunyada bunlar yapilsin kulaga super geliyor ama maalesef hiçbir noktasini tam yapamamislar an itibarıyla. Zamanla oturur belki, bekleyip gormek lazim.

-Oyunda hikayeye etkimiz finali hariç sıfıra yakın.
-Oyun kısa, yan görevleriyle beraber 38 saatte bitti. Ana hikayesini 15 saatte bitiren var.
-Araba sürme mekanikleri iyi değil, hele iç kamera ile sürmek ölüm gibi.
-Yapay zeka diye bir şey yok.
-Hayatımda hiçbir oyunda görmediğim kadar bug var.
-RDR2 High +60 FPS oynadığım bilgisayarda tüm ayarlar lowda zaman zaman 40'a düşüyordu FPS.

Önerilen ekran kartına (yüksek ayar için) 1060 koyup, o karttan daha iyi 1660 Super ile düşük ayarlarda bile zaman zaman rahatsızlık veriyorsa, ortada bir yalancılık var demektir.

Parasını hak eder mi bilmiyorum ben verdiğim paraya üzülmedim, keyifle oynadım ama balon olduğu gerçeğini kabul etmek lazım.

Cyberpunk 2077'in RPG kısmından ben de memnun kalmadım, dediğiniz gibi tüm seçenekler aynı kapıya çıkıyor hiçbirinin önemi bile yok. Benim kafaya taktığım nokta insanların Skyrim'e "çok iyi RPG" deyip Cyberpunk 2077'ye "çöp RPG" demeleri. Bu resmen taraf tutmak. Sağlıklı bir eleştiri bile yapamıyorlar, yapmayı bilmiyorlar.

Birçoğu oyunu oynamamış bile sağdan soldan duyduğu fikirlerle geçiniyor. Fallout New Vegas ve bloodlines da çok iyidir.

Cyberpunk 2077'yi ayıla bayıla oynamış birisi olarak yazıyorum. Skyrim RPG konusunda Cyberpunk'ı 4e katlar 5e böler. Eleştiri yapamama konusuna gelecek olursak da şöyle söyleyeyim; bakmayın burada herkesin eleştiri yaptığına 10 kişi yazıyorsa en az 8 tanesi oynamamıştır oyunu. Zeka seviyesi geriliğinden dolayı düzgün eleştiri yapamadıklarını düşünüyorum. Mesela bir üstte yorum yazan @kassandra13 adlı arkadaş gayet düzgün bir eleştiri yapmış. Ben oyunu sevmeme rağmen katılıyorum yazdıklarına ki yazdıklarından oyunu oynadığı net bir şekilde belli oluyor. Ben araba sürme mekaniklerini beğendim ondan farklı olarak fakat iç açıdan sürmek çok kötü ona da katılıyorum. Araba değil de at sürüyorsunuz sanki. Ufak tümsekten geçiyorum dağa tırmanıyormuşum gibi hissettiriyor. Halbuki ne kadar da güzel tasarlamışlardı iç mekanları.

Geri
Yukarı