Cyberpunk 2077 neden bu kadar kötülendi?

Biri Skyrim'e sallamış, 2020'de çıkan oyunun yürüme animasyonu 2002 de çıkan Morrowindden daha kötü, yani Cyberpunk 2007 bile abartı kaçar. 4 paragraftan 3'ü Skyrim'e hakaret bu ayrı bir garip. Ana hikaye sade biraz evet ama tonla yan görev var. Cyberbug desen adamlar daha oturmayı beceremiyor :D

Skyrim'i bozan tonla bug var (örneğin atı sapan gibi kullanarak uçmak, ya da Alduine tırmanıp zıplamak.) Ama her biri de kasıtlı olarak yapılabilecek buglar. Yani hileden farksız ve imparatorluk kaptanının elini daha erken indirmesi oyunu bozuyorsa Cyberbug 2007 zaten direk fail, çelişmişsin yani :D <3

Ve son olarak suç işleyip bir kapalinalana girince anında ortadan kaybolan polisdense bir tavuğu kestiğimiz için hapse atmak isteyen guarda razıyım. Neyse klasik lafı yazayım.
Zevkler ve renkler tartışılır. Önemli olan bunu nasıl yaptığındır ve sen burada bildiğin aşağılıyorsun.

Biri Skyrim'e sallamış, 2020'de çıkan oyunun yürüme animasyonu 2002 de çıkan Morrowindden daha kötü, yani Cyberpunk 2007 bile abartı kaçar. 4 paragraftan 3'ü Skyrim'e hakaret bu ayrı bir garip. Ana hikaye sade biraz evet ama tonla yan görev var. Cyberbug desen adamlar daha oturmayı beceremiyor :D

Skyrim'i bozan tonla bug var (örneğin atı sapan gibi kullanarak uçmak, ya da Alduine tırmanıp zıplamak.) Ama her biri de kasıtlı olarak yapılabilecek buglar. Yani hileden farksız ve imparatorluk kaptanının elini daha erken indirmesi oyunu bozuyorsa Cyberbug 2007 zaten direk fail, çelişmişsin yani :D <3

Ve son olarak suç işleyip bir kapalinalana girince anında ortadan kaybolan polisdense bir tavuğu kestiğimiz için hapse atmak isteyen guarda razıyım. Neyse klasik lafı yazayım.
Zevkler ve renkler tartışılır. Önemli olan bunu nasıl yaptığındır ve sen burada bildiğin aşağılıyorsun.
Aşağılama demişsin de, nerede aşağıladım? Çeliştiğini de söylemişsin, nerede çeliştim?

Sadece kişisel düşüncemi paylaştım.

Kendim oyunu bitirdim ve rahatlıkla şunları söyleyebilirim.
-Araç mekanikleri çok kötü. Kaza yapmamak için 40 la falan gitmen gerekiyor.
-Düşman, veya şehirdeki NPC'ler çok kötü. Trafikte adamların önüne sakız atınca duruyorlar.
-Polisler sen birini öldürdüğün anda yanına ışınlanıyor. Keşke polis eklemeseler miş.
-Polislerden kaçmanın hiçbir özel mekaniği yok. Belirli bir mesefeden sonra bırakıyorlar. Örnek: Polisle aranda 49 metre varsa kaçamıyorsun ama 50 metre olunca bırakıyorlar.
-Shotgun ve altıpatlar hariç tüm silahlar su sıkıyor gibi gözüküyor. —
-Adama ak benzeri bir silahla bir şarjör boşaltıyorum adam hala bana bakarak ateş ediyor.
-Katanayla adam kesmek de zira öyle.
-Ana görevler çok kısa. 17-18 saat sonunda bitti ana görevler. Zorlasam 15 saatte rahat bitirirdim.

Hikaye ve karakter anlatımı güzel ona bir şey diyemem.
Bir daha alma şansım olsaydı 250 lira vermezdim ben.

O oyunun tadını 20 saatte alamazsın çok kısa oyunun gerçek vuruş hissi ve yan hikayeleri mekaniklerini görmek istiyorsan bir 50 saat daha göm sıkılmazsın senin suçun erken bitirmek.
Vuruş hissi rezalet. Sanarsın oyuncakla sıkıyorsun hiçbir haz vermiyor. Yakın dövüş rezalet. Suikast modu da yapay zekadan dolayı rezalet. Ana hikayesi de çok kötü.

Oyunu oynasaydın keşke neresi kötü pardonda o vuruş hissi gizlilik mükemmel çalışılmış istediğin şeye Build kasarak çok zevkli hale getirebilirsin ana hikayesi çok kötü mü? Trollsün muhtemelen.
Bence bu kadar savunulmaya calisilmasi daha ilginc. Teknik eksikliklerini gectim, oyun dogru duzgun RPG bile degil, daha cok Action-adventure tadinda ilerliyor. Skill tree koyunca RPG olmuyor oyun.

Kotu bir oyun degil. Cok şey olmaya calisirken hiçbir seyi tam olamamis bir oyun. Altindan kalkamamislar.

RPG değil mi bu oyun RPG değilse sizin RPG dediklerinizi merak ediyorum Build sistemini geçin oyunun her Build'e göre bölüm tasarmını ve oynanışı desteklemesini gene geçinde ya diyaloglar? Oyunda ilişki sistemi var diyebiliriz silverhand ile olanlar panam Judy diğerleri hepsinin var. RPG değil hala diyorsan sana örnek vereyim. Spoiler giriyor. Oyunun başında meredite gitmezsen bütün görevleri kayboluyor ve bulamıyorsun. Ayrıca meredith sana 1. jackie ile olan görevde çip veriyor bu çip gidiceğiniz yerde adamlara bir tuzak isterseniz verebiliyor ve royce ile düşman olabiliyorsunuz veya çipi hackleyip çipteki virüsü kaldırıp royce ile dost olabiliyorsunuz ve militech ile savaşıyorsunuz. Aynı zamanda orada ister bricki kurtarın ister kurtarmayın eğer kurtarırsanız brick size oyunun ilerlerinde yardım ediyor. Bu RPG değil de nedir ilişki sistemi var seçim sonuçları var oynanış var belli karakter portresi olsa dahi sesli hangi böyle oyun var bu kadar yüksek bütçeli uzun süren oyun?

Son düzenleme:
Hem oyuncular hem CDPR suçlu. CDPR yüzünden insanlar hayvan gibi hyplandı. Bu CDPR'nin suçu. Oyuncuların suçu ise CP'ın erken çıkması için deli gibi istekte bulunması. Olayın özeti bu kadar.
Aslında bir bakıma oyuncular daha haklı diyebiliriz. CDPR çok hype yaptı oyuna.

Oyun vaat edilenleri veremedi. Benim sadece iki beklentim vardı. Biri New Vegas kafası bir RPG bekliyordum ki öyle demişlerdi. Diğeri ise deus ex gibi bir aksiyon oyunu. Karşıma çıkan şey RPG ögeleri olan bir shooter oyunu oldu. Dedim ki"tamam zaten deus Ex'i de seviyorum"bu da olur dedim. Ama yetenek kısmı da deus Ex'in gerisindeydi. Yetenek puanlarını harcamaya heveslenmemeye başladım. Çoğu yetenek istatistiksel avantaj veriyordu. Oyunu genel olarak sevdim ancak benim için standardın bir iki tık üstünde bir oyun olabildi sadece.

Merhaba Technopat dostlar. Cyberpunk 2077 neden bu kadar kötülendi?

+Oyunun atmosferi bayağı güzel.
+Silah mekanikleri oyuna göre iyi yapılmış. (birazcık daha geliştirirlerse tam oturacak.)
+Dövüş mekaniklerde güzel yapılmış. (birazcık daha geliştirirlerse tam oturacak.)
+Araba mekanikleri ise GTA 4 ve Watch Dogs karışımı olmuş. Yine de güzel olmuş. (birazcık daha geliştirirlerse tam oturacak.)
+Oyunun şarkıları bile şahane.
+Grafikleri bile güzel. ( Low'da bile güzel gözüküyor.)
+Hikâyesi ise sağlam olmuş.

-Beğenmediğim kısım ise yapay zeka. Umarım güncelleme ile geliştirirler.
-Optimizasyon ve bug sorunu var.
-Hikaye kısa olmuş biraz uzatsalarmış. (ana görev)

+Şimdi diyeceksiniz ki oyun 8 yapılıyor ve sonuç bu mu?
Akıl var mantık var. Biraz düşünün. O zamanlar Witcher 3 yapılıyordu. Oyun 19 Mayıs 2015 yılında piyasaya çıktı. Güncelleme ve DLC ile birlikte 2016'da bitirdiler. Sonra Cyberpunk 2077 official trailer 11 Haziran 2018 yılında çıktı. Demektir ki oyun 2017-2018 yılında geliştirilmeye başlandı. 8 yıl önce trailer yayınlandı diye oyun 8 yıldır yapıldığı anlama gelmiyor.

+Şimdi diyeceksiniz oyun o kadar hype yapıldı ve sonuç bu mu?
Arkadaşlar CDPR oyunu güzelce reklam yaptılar. Tamam ama Hype'yi oyuncular büyüttü. CDPR herhangi bir suçu yoktu. Yani oyuncuların yüzünden Hype'yi abartılar. Ve böylece oyun balona sebep oldu.

+Şimdi diyeceksiniz ki oyun sorunlu çıkacaktı niye ertelenmediler?
Bazı zihniyetiz oyuncular CDPR'ye ölüm tehdit veya hakaret edip oyunu erken çıkmasını sebep oldu.
-Tanrı olarak gördüğünüz Rockstar Games RDR 2 PC'ye çıktığında bile optimizasyon ve bug sorunu vardı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

-Bir de Türkiye özel fiyatlandırma ve Türkçe desteği bile sundu CDPR.

-Oyuna bence büyük haksızlık yapıldı. Hangi oyun piyasaya sorunsuz çıktı? Ubisoft firmasını biraz araştırın görürsünüz bugların efendisi olduğunu.

-CDPR bütün platformlarına çıkartmak yerine PC'yi çıkarıp sonra bütün sorunları çözüp, konsol platformla yayımlamak mantıklı olurdu. Ama çıkartmaya mecburmuş.

Yorumu size bırakıyorum. Düşünceleriniz nedir?

*Yanlış anlaşılma olmasın oyuna kusursuz demiyorum. Tabii kusurları da var. Ama bu kadar gömülmeyi hak etmiyordu bence.

Oyunu 25-30 FPS ile bitirdim. Kısacası müthişti.

Sistemim:
R3 3200G.
Vega 8.
16 GB 3000MHz.

Hiçbir oyunun fanatiği değilim. Doğruysa doğru yanlışsa yanlış çat çat söylerim. Öncelikle sistemim nedeniyle ne Witcher 3, ne RDR 2 ne cyberbug oynayabildim. Anlayacağınız üzere bu hayata izlemek için geldim. Her neyse kısaca bahsedeceğim.

İlk çıktığı zamanlar için konuşacağım. Oyun çıkmadan bayağı önce oynanış videosu geldi. Oyunda olacak bazı özellikler vardı. Oyun ertelendi denildi sonra satışa çıkarıldı. İlk fiyatları PC 249, PS4 459, Xbox One için 468 TL bandında satışa çıkıldı. Söylenilen özellikler kaldırılmış hatalar ile karşılaşılmıştı. En iyi bilgisayarda dahi oynanamıyor ve çeşitli buglar vardı. Ki PS4 sürümü daha rezil durumdaydı karakterlerin yüzleri falan kayıyordu.

PS4 için durum kötüydü. İade etme şansının olup olmadığı belli değildi ve açıklama çok geç gelmişti. Elbette ki oyunların hepsi düzgünce çıkmıyor. Yahu geçen sene yapılan oyun tanıtımlarında dahi kasan oyun vardı. O konuda dediğim bir şey yok. İlk zamanlar çok belirsizdi. O kadar para verilmesine rağmen bitmemiş oyunla karşılaşmak üzücüydü. Cyberbug olarak tarihe kazındı.

Kötü ün kazanması ilk zamanlarda gerçekleşti. Çünkü herkes hayal kırıklığına uğramıştı. Elbette herkes vermiş olduğu paranın hakkını almak ister. Oyundan çıkartılan özellikler, buglar ve kısa hikaye derken anlayacağınız insanlar soğudu. Sonuç olarak bakıldığında bu kadar iddialı ve gelecek temalı nadir oyunlardan biriydi bu kadar çok beklenti normaldi. Şirket lehine çevirmiş olsaydı cyberbug efsanevi olabilirdi.

Geri
Yukarı