RTX 2080 ve 3900X tabanlı sistem tavsiyesi

Şimdi en baştan başlayalım.

İşlemci konusunda Ryzen 3900X-3800X-3700X oyun performansı konusunda birbirlerini çok fazla aratmazlar. Rendering, benchmark gibi uygulamalar kullanmaya başladığınız anda 3900X tepede olmak koşuluyla sıralama devam eder. Bunların hepsiyle 4K oyun deneyimi yaşarsınız. 3'ü de yarı yolda bırakmaz. 3900X almayacaksanız 3700X alın. 3800X ile 3700X arasında uçurum fark yok. Aradaki farkı başka yerlerde değerlendiririz.
-Tavsiyem bütçe uygunsa 3900X değil ise 3700X.

Anakart konusunda Gigabyte X570 serisinde bence altın çağını yaşıyor el alttan en üstte ürünleri çok iyi. Ben şuan X570 Aorus Pro modelini kullanıyorum (Wi-Fi modelsiz) aşırı memnunum. 200-300 TL farklar ile Wi-Fi modeleni yada X570 Aorus Ultra modelini alabilirsiniz. Ama ben Wi-Fi modülü var diye ekstradan para vermeyin diyorum. 75 liraya canavar Wi-Fi modülleri var. 150 lira cebimizde kalsın harcarız başka birşeye. Birde yukarıda ki gibi güçlü bir işlemci seçiyoruz. X570'den ne olursa olsun vazgeçmeyin. Sağlam anakart alın. Gelin biraz anakartta paradan kaçmaylım.
-Tavsiye: Gigabyte X570 Aorus Pro / Gigabyte X570 Aorus Ultra

RAM konusunda 3600 MHz RAM'ler tavsiye edilsede izlediğim testler sonucunda 3200 MHz RAM'ler ile aralarında devasa performans farkları yok. Ama fiyat farklarına geldiğimizde uçurumlar söz konusu. 3200 MHz CL16 RAM alıp hem bütçe artıralım hem de performans öldürmeyelim. Şayet illada RAM'e ben o parayı harcayım derseniz kapasite yükseltin.
-Tavsiye: Gigabyte Aorus 8 GBx2 3200 MHz CL16/ GSkill TridentZ 8 GBx2 3200 MHz CL16 / Corsair Vengeance Pro 8 GBx2 3200 MHz CL16

Ekran kartı en sevdiğim bileşen. Eğer bütçemiz el verirse kafa yormayalım. 2080 Ti alıp geçelim. Ti ile 2080S arasında 3-4 bin liraya varan farklar var. Bu farkı karşılayabilirseniz alın geçin keyfinize bakın. Dokunmayın 3-5 sene kasaya. Gel gelelim bütçe olmadı 2080S için de aynı şeyler geçerli. Ama Ti alınabilirse Ti alınsın.
-Tavsiye:
* MSI Gaming X Trio GeForce RTX 2080 Ti / Gigabyte AORUS RTX2080 Ti /
MSI GeForce RTX 2080 Ti LIGHTNING Z /GIGABYTE AORUS GeForce RTX 2080 Ti XTREME / MSI GeForce RTX 2080 Ti LIGHTNING Z

*MSI GeForce RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO / GIGABYTE AORUS GeForce RTX 2080 SUPER Waterforce / GIGABYTE AORUS GeForce RTX 2080 SUPER

Depolamada işleri biraz değiştirelim. Sistem kurulumu içim yine 500/512 GB kapatiseli bir SSD alalım. Her gün kullandığımız oyunlar ve günlük dosya depolamaları için 1 TB SATA SSD işimizi çok rahat görür. Uzun vadeli depolama için 2 TB HDD şuan için yeterli. Yetmezse alırsın taksitler bitince bir 2 TB daha.
-Tavsiye:
*500 GB Samsung 970 Evo Plus /XPG SX8200 PRO 512 GB
*Samsung 860 QVO 1TB/Gigabyte GP-GSTFS31100TNTD 1TB
*Seagate Barracuda 2 TB 7200 RPM 64 Mb / WD Digital Blue 2 TB 7200 RPM 64 Mb

Güç kaynağı sistemin can damarı. 15 bin liralık sistemi gidip 800-1000 liralık birşeye emanet ediyorsunuz. Kaliteli seçmek lazım.
Tavsiye: Gigabyte P750W/P850W 80+Gold / FSP Hydro G Pro 750W/850W 80+Gold / Corsair HX850i 80+ Gold

Kasayı kişisel tercihinize görsel zevkinize bırakıyorum tamamen. Tavsiye olarak HDD/SSD yuvaları önde olmayan kasa önü mesh olan bir kasa seçmeniz.
Yinede tavsiye olacak olursa: Cooler Master MB511 MSI MPG Gungnir 100 / Cooler Master H500P

Sıvı soğutucu şuan için belki gereksiz olabilir ama ilerisi için mantıklı. 240mm veya 280mm işinizi görecektir.
Tavsiye:
Nzxt Kraken X62 / CORSAIR Hydro Serisi H115i RGB PLATINUM / GIGABYTE AORUS LIQUID COOLER 280

Monitör günümüz için 4K olabilir ama ilerleyen süreçte 4K yorabilir. Hemde aşırı pahalılar. 2K yüksek Hz bir monitör işinizi görür. Uzun süreler bu sistemi ayakta tutar. 4K ya vereceğiniz paraya 2 tane 2K alır üstünede eksikleri tamamlarsınız.
Tavsiye: Acer XV272UP / AOC AGON AG241QG / Samsung LC27HG70QQMXUF

Sanırım donanımlar bitti. Fikir oluşturması dileğiyle.
Vay canına siz gerçekten çok bilgilisiniz.

FreeSync monitör diye belirtmişim zaten. FreeSync ve G-Sync bir nevi Adaptive-Sync'in çeşitidir, bilginize.
FreeSync olan bir monitör Adaptive-Sync desteklediğini belirtmediği gibi G-Sync olması da Adaptive-Sync desteklediğini belirtmez. Monitörün destek kısmında bu destek belirtiliyor ise mevcuttur ve FreeSync veya G-Sync her ne ise Adaptive-Sync olarak işlev görür. FreeSync ve G-Sync, Adaptive-Sync'in çeşidi olmadığı gibi Adaptive-Sync, FreeSync ve G-Sync teknolojinin birleşik kullanılmasıdır. İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı AMD ise FreeSync, Nvidia ise G-Sync özelliği var. Adaptive-Sync diye bir ayar mevcut değil. Markaya göre FreeSync veya G-Sync var. Monitörde de özelliklerinde Adaptive-Sync belirtilip G-Sync veya FreeSync sertifikası varsa o da belirtilir.
Örneğin:
Screenshot_20200102-101335_1.jpeg

Gigabyte P750W/P850W 80+Gold

Öneriler çoğunlukla güzel ama RM750x gibi Jonnyguru, Kitguru gibi sitelerden 9 üzeri puan almış, Tier listelerinde Tier A seviyesi bir PSU’ya dandik muamelesi yapmışsınız, öteki yazdıklarınızı bile geçersiz kılabilecek bir yaklaşım. RM750x ortalama oyuncu değil high end oyunculuk için önerilen çok kaliteli bir PSU’dur, önerdiğiniz Gigabyte modeline hiç bakmadım ama muhtemelen ondan da kalitelidir. HX serisi almayı gerektirecek bir şey göremiyorum, 900 liralık RM750x gayet de babalar gibi 20-25 bin liralık sisteme takılabilir. RM850x daha iyi olabilir ama seri aynı seri.

Zaten anakartı, ekran kartını anladım da PSU ve RAM için Gigabyte önermenizi de anlamadım. G.Skill takılıp geçilir bu bütçelerde, fazla aramaya gerek yok. Ayrıca 3200 ile 3600MHz arasında fark sanıldığı kadar düşük değil, özellikle işlemciye yüklenen oyunlarda (Ryzen 3000 olduğu için) fark yaratacaktır bu. Bugün fark yaratmasa bile X570’ten sonra hemen DDR5’e geçilmezse, yeni chipsette fark yaratacağı kesin. 20 bin TL’ye sistem düzerken 10 bin TL’lik sistemlere bile giren 3600MHz RAM yerine sırf 250 TL için 3200 MHz alınmaz.

Ayrıca ekran kartında da soğutma konusunda piyasanın lideri Rog Strix serisi de önerilerde yok. Ne kadar soğuk çalışan ekran kartı, o kadar OC dayanımı.

Öneriler çoğunlukla güzel ama RM750x gibi Jonnyguru, Kitguru gibi sitelerden 9 üzeri puan almış, Tier listelerinde Tier A seviyesi bir PSU’ya dandik muamelesi yapmışsınız, öteki yazdıklarınızı bile geçersiz kılabilecek bir yaklaşım. RM750x ortalama oyuncu değil high end oyunculuk için önerilen çok kaliteli bir PSU’dur, önerdiğiniz Gigabyte modeline hiç bakmadım ama muhtemelen ondan da kalitelidir. HX serisi almayı gerektirecek bir şey göremiyorum, 900 liralık RM750x gayet de babalar gibi 20-25 bin liralık sisteme takılabilir. RM850x daha iyi olabilir ama seri aynı seri.

Zaten anakartı, ekran kartını anladım da PSU ve RAM için Gigabyte önermenizi de anlamadım. G.Skill takılıp geçilir bu bütçelerde, fazla aramaya gerek yok. Ayrıca 3200 ile 3600MHz arasında fark sanıldığı kadar düşük değil, özellikle işlemciye yüklenen oyunlarda (Ryzen 3000 olduğu için) fark yaratacaktır bu. Bugün fark yaratmasa bile X570’ten sonra hemen DDR5’e geçilmezse, yeni chipsette fark yaratacağı kesin. 20 bin TL’ye sistem düzerken 10 bin TL’lik sistemlere bile giren 3600MHz RAM yerine sırf 250 TL için 3200 MHz alınmaz.

Ayrıca ekran kartında da soğutma konusunda piyasanın lideri Rog Strix serisi de önerilerde yok. Ne kadar soğuk çalışan ekran kartı, o kadar OC dayanımı.
RM 750X'e dandik dediğimi nereden çıkardınız? Ya da o muameleyi yaptığım çıkarımına nerden ulaştınız? RM750X'in eski ve yeni versiyonları var. Farklı bir konu başlığında da bunu konuşmuştuk arasam bulurum sanırım konuyu. Eski versiyonlarında 8+8 pin işlemci güç çıkışı yok. Single rail değil bu yüzden her bir hat için ayrı kablo çekmek gerekiyor. Kablo fazlalığı yaratıyor. Ve eski yeni versiyon karışıklığı olmaması adına önermedim. Bana RM750X'e dandik veya başka bir muamele yaptığımı açıklayan metnimi bulabilirseniz sevinirim. Tavsiye etmemin sebebi bunlar. Sadece 8 pinlede sistem çalışıyor beslenir tartışmasına da girmicem. Bununla ilgili güç kaynağı başlıklarında yeterince tartıştığımı düşünüyorum. Bana göre olması gereken bütün pinlerin doldurulması gerektiği. Gigabyte Aorus güç kaynağı incelemelerde ve araştırdığım kadarıyla fiyat performans ürünü. 650-700 lira arasına bulanabiliyor. Corsair serisi 1000-1100 TL. Aynı kaliteye niye fazla para versin.

RAM şuan kendim Gigabyte modelini kullanıyorum. Anakart ile uyumlu. O.C içinde yeterli. Kullanmadığım ürünü tavsiye etmek yerine ilk başta kullandığım ve memnun kaldığım bir ürünü tavsiye etmek istedim. Zaten ben bunları alın demedim herşeyin ikinci bir opsiyonu mevcut orda.

3600 MHz ile 3200 MHz arasındaki farka 10 lirada olsa değdiğine inanmıyorum. İsraf geliyor bana. Gereksiz geliyor. 3200 MHz RAM'ler yeteri kadar tatmin edici. Yapılan testler bunu gösteriyor. Render ile bench testlerinde de göstersin göstersin 20 saniye fark. AMD'nin XMP sisteminin otomatik 3600 MHz için yeterlide olmadığı kanaatindeyim. Mavi ekranlar havada uçuşuyor.

Ekran kartında da ASUS'un gereksiz pahalı olduğunu düşündüğüm için önermedim. Bunlar kişisel tavsiyeler ve hepsinin birer farklı opsiyonu var. Konu sahibi değerlendirebilir. Şunu şunu alın diye net donanımlar belirtmedim farkındaysanız. 2080S/2080 Ti klasmanındaki hangi ekran kartını alırsanız alın soğutma iyi zaten. Hangisini alırsa alsın sorun yaşamayacak. Fazla para vermeye gerek yok.

Ekran kartı AMD ise FreeSync, Nvidia ise Gsync özelliği var. Adaptive-Sync diye bir ayar mevcut değil. Markaya göre FreeSync veya G-Sync var. Monitörde de özelliklerinde Adaptive sync belirtilip G-Sync veya FreeSync sertifikası varsa o da belirtilir.
Örneğin:
Eki Görüntüle 481027
Benim demek istediğim de buydu. Sizin söyleminiz FreeSync ve G-Sync gibi teknolojiler Adaptive-Sync kolu anlamındaydı.

Benim demek istediğim de buydu. Sizin söyleminiz FreeSync ve G-Sync gibi teknolojiler Adaptive-Sync kolu anlamındaydı.
''FreeSync monitör diye belirtmişim zaten. FreeSync ve G-Sync bir nevi Adaptive-Sync'in çeşitidir, bilginize.'' derken ne anladın acaba?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı