RX580 8 GB ile mining yapmak mantıklı mıdır?

Bir tutturmuşlar elektrik faturası gidiyor. Elektrik faturası gelir ama ekstra 40-50 lira gelir hepi topu. Ortalama 550-600W’lık güç kaynağıyla besliyorsunuz bu kartı. Önce 24 saatte, sonra 30 günde saatte 550W tüketimin ne kadar tutacağını hesaplayın, sonra fatura hakkında yorum yaparsınız. Sanırsın 200-250 TL tek başına fatura yükü getirecek mining. O kadar elektrik yakacak kartı önce elinizdeki PSU besleyemez ve sistemi kapatır zaten.

Merhabalar. 6 önce topladığım sistemimle artık nadiren oyun oynayabiliyorum, bende sistem boşa durmasın diye mining yapmaya karar verdim. Elimdeki kart ASUS ROG STRIX RX580'nin 8 GB'lik modeli. Bunun getirisi ve yıpranma durumu hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
Tek kartla mantıksız olur ve kartı yıpratırsınız, ama elektriğiniz ucuzsa kar getirebilir.

Tek kartla mantıksız olur ve kartı yıpratırsınız, ama elektriğiniz ucuzsa kar getirebilir.

Tek kartla mantıksız olmaz sadece getirisi çoklu kartlara göre az olur(ama mantıklı).Bu arada mining oyun oynamak kadar yıpratıyorken herkes miningin bir ekran kartı işkencesi olduğunu düşünüyor.

Hatta yarım kalmasın ben hesaplayayım. Mining işlemi CPU, RAM, HDD gibi parçaları yormaz. Zaten mining rig kuranlara bakarsanız ddr3’lü, eski işlemcili, HDD’li sistemlere 6-7 tane GPU bağladıklarını görürsünüz. Önemli olan ekran kartı ve onu besleyen PSU’dur.

RX580 AMD’nin sitesine göre 185W güç çekiyor. Birçok kişi bu tarz riglerde ısınmanın önüne geçmek için underclock yapar ama hesabı yaparken underclock olmadığını farz edelim. RX580’li sistem ortalama 280W güç harcasın. 280x24x30=201kw yapar. 1kw/h fiyatının ortalama 60 kuruş olduğu düşünülürse 7 gün 24 saat açık bir mining bilgisayarı 120 TL ek fatura yükü getirecektir. Fakat zaten günlük 20 TL olarak paylaşılan hesap bu giderler düşüldükten sonraki tutarlar. Düşmeseniz bile ayda 600 TL kazandıran bir sistemin 120 TL’lik bir fatura yükü oluyor, o da en maksimumu. Elektriğe yetmez diyenler hangi işkembeye dayanarak sallıyorlar bilmiyorum.

Buradan ortalama kazancınızı görebilirsiniz. Ayrıca bu sitenin mining yazılımıyla sitede gösterilen ortalama kazancı elde edebilirsiniz. Kurulumu da kolay.

Hocam kartınızın soğutma anlamında başarılı bir model olduğundan yeterli değerler ve yeterli güç limitini ayarlarsanız kartınıza vereceği tek zarar fanların yıpranması olur. Bu da pek önemli değil bana kalırsa. Karınıza gelirsek aylık 7/24 kazarsanız 440 TL'lik bir geliriniz olur. Tabii ki elektrikleri de çıkarsak.

Bu ayarlar en stabil ve verimli ayarlardır. Kullanabilirsiniz.
1612026272951.png

Açıkçası uzun vadeli mining yapmış biri olarak kartınız 50 MH/s'ın üstü kazmıyorsa tek kartla yapmaya pek değmiyor. Hele geceleri o sesle uyumak, içeriye verdiği kuru sıcak hava vs. vs.

Yinede denemek istiyorum derseniz zararı olmaz.

Yabancı ülkelerin mining hesaplama programlarını kullanıyorsunuz, ama elektrik faturasını Türkiye'den alıyorsunuz. Sizce çıkan sonuçlar gerçeği yansıtır mı hiç. Hesabınızı 1 gün mining yaparak kendiniz almanız en doğrusu olacaktır zaten mininge başlamak 1 dakika bile sürmüyor. Onun dışında kriptom.com diye bir site var daha önce mining yapanlarla karşılaştırmıştım gerçekten şaşırtıcı derecede uyuşuyor. O siteye göre günlük 20-24 saat mining yaparsanız aylık kazancınız o kartla 180 lira olacakmış. 25mh/s olarak alınmış güç. Zaten yüksek bir OC yapmazsanız gerçekten de alacağınız güç o ki voltaj işine girerseniz herkesin mining çok yıpratıyor kartı mahvediyor dediği olaya geliyorsunuz, gerçekten oluyor. Kartı normal ayarlarda hatta underwolt yaparak kullanmanız tek kartınızsa daha sağlıklı olacaktır.

Yabancı ülkelerin mining hesaplama programlarını kullanıyorsunuz, ama elektrik faturasını Türkiye'den alıyorsunuz. Sizce çıkan sonuçlar gerçeği yansıtır mı hiç. Hesabınızı 1 gün mining yaparak kendiniz almanız en doğrusu olacaktır zaten mininge başlamak 1 dakika bile sürmüyor. Onun dışında kriptom.com diye bir site var daha önce mining yapanlarla karşılaştırmıştım gerçekten şaşırtıcı derecede uyuşuyor. O siteye göre günlük 20-24 saat mining yaparsanız aylık kazancınız o kartla 180 lira olacakmış.
Sitede para birimi olarak TRY var. Üstelik elektrik faturasını Kwh cinsinden maliyetini seçebiliyorsunuz. Yabancı sitelerle yerli site arasında neden bu kadar fark var ?

Yeni konular

Geri
Yukarı