Ryzen 5 3600 undervolt ve sıcaklık düşürme rehberi

Merhabalar bende hiçbir şey bilmeden yazıları okuyup denemek istedim Ryzen Master'i yükleyip direk 1.12 cektim ve 3600 da bıraktım. PC'yi yeni aldım aktif olarak bir şey yapmıyorum arada oyun oynuyorum diğer işleri notebooklarla halletiyorum. PC bazen günde 5-10 saat mining yapıyor.

Sorum şu şu an ben ne yaptım ve devamında ne yapmam lazım açıkcası. Yani PC'de render vs hiç olmayacak neredeyse günün 5-10 saati boşta mining yapıyor bazen de 1-2 saat oyun oynuyorum. Amacım serin olması onun dışında 4.2 alayım vs performans gibi bir amacım yok. Hiçbir şey bilmeyen birine tavsiyeniz ne olur?

Ryzen 3600, ASUS Prime B450M-A II anakart ve ASUS RTX 3060 genel olarak PC'nin özellikler bir de Gamepower 120M sıvı soğutucu mevcut.

Hocam 3.60GHz de kullanacaksanız kendiniz elle değer girmenize gerek yok BIOS'tan sadece PBO'yu kapatırsanız otomatik 1.06v a alacaktır çok serin çalışacaktır. Bir çok R5 3600 kullanıcısı böyle kullanıyor çünkü bu haliylede çok yeterli bir performansı var hem de ani sıcaklık krizleri olmuyor.

Merhaba hocam. @Bitflex Öncelikle konu için teşekkürler. Fazla ayar kurcalamadan sizinde dediğiniz gibi 4.2 GHZ hızında 1.2 voltaj vererek OCCT, Cinebench R.20'de denemeler yaptım. Test sonuçlarınızda işlemciniz 71 W güç tüketiyordu. Aynı değerde benim işlemcim 83-86 W arası gidip gelmekte. Bir yerde hatamı yapıyorum? Yardımcı olursanız sevinirim. (CPU Boost clock disable, CPU ratio 42.00, CPU voltaj 1.2V şeklinde ve sistemi stok fanla kullanıyorum. )

Dosya Ekleri

• 4.2 1.2.PNG
    4.2 1.2.PNG
    145,5 KB · Görüntüleme: 49
  • 20210525-005640-CPUOCCT.png
    20210525-005640-CPUOCCT.png
    106,3 KB · Görüntüleme: 46
Merhaba hocam. @Bitflex öncelikle konu için teşekkürler. Fazla ayar kurcalamadan sizinde dediğiniz gibi 4.2 GHz hızında 1.2 voltaj vererek OCCT, Cinebench r. 20'de denemeler yaptım. Test sonuçlarınızda işlemciniz 71 W güç tüketiyordu. Aynı değerde benim işlemcim 83-86 W arası gidip gelmekte. Bir yerde hatamı yapıyorum? Yardımcı olursanız sevinirim. (CPU Boost clock disable, CPU ratio 42.00, CPU voltaj 1.2v şeklinde ve sistemi stok fanla kullanıyorum. )

Hocam öncelikle faydalı olabildiysem ne mutlu bana :) değerlere gelirsek birebir aynıyız. Ancak aynı PC olmadığı için Watt değerlerimizin birebir aynı olmaması normal. Buna etken birçok şey olabilir PSU, anakart vs. işlemciniz yeni serilerdense biraz voltajı aşağı çekebilirsiniz hocam direk değeri girdiyseniz. Birkaç testle daha randımanlı tatlı bir nokta bulmak mümkün. Ama uğraşmayım diyorsanız bu değerlerde gayet tatminkar. Güle güle kullanın :)

Teşekkürler hocam. Çok fazla kurcalamaya gerek yok o zaman :)
Sistem özellikleri ;
- Msi Mag B550M Bazooka anakart
- Corsair 2x8 DDR4 3600 MHZ CL18 RAM
- Thermaltake Smart 700W 80+ PSU
İşlemciyi yeni aldım. Hangi seri olduğunu açıkcası bilmiyorum . Resmini yollayayım.

Dosya Ekleri

• 3600.PNG
    3600.PNG
    790,8 KB · Görüntüleme: 35
  • 3600.1.jpg
    3600.1.jpg
    241,3 KB · Görüntüleme: 40
Teşekkürler hocam. Çok fazla kurcalamaya gerek yok o zaman :)
sistem özellikleri;
- MSI MAG B550M Bazooka anakart.
- Corsair 2x8 DDR4 3600 MHz CL18 RAM.
- Thermaltake Smart 700W 80+ PSU.
İşlemciyi yeni aldım. Hangi seri olduğunu açıkcası bilmiyorum. Resmini yollayayım.

Yeni aldıysanız yeni düzenlenmiş seridir muhtemel PSU'dan olabilir ben Gold PSU kullanıyorum.

Ne zaman Ryzen Master programında defaulta çekmeye çalışsam direk PC donuyor, fare ve klavye ışıkları gidiyor, kabloları çekip gücü kapatana kadar da düzelmiyor. Programı silip yeniden mi kurmam lazım? Şu anda 4000 ve 1.125 de.

Ne zaman Ryzen Master programında defaulta çekmeye çalışsam direk PC donuyor, fare ve klavye ışıkları gidiyor, kabloları çekip gücü kapatana kadar da düzelmiyor. Programı silip yeniden mi kurmam lazım? Şu anda 4000 ve 1.125 de.

Bilemedim vallahi hocam silip tekrar kurmayı deneyin belki ilk kurulumda yazılımsal bir sıkıntı olmuş olabilir hiç başımada gelmedi.

Arkadaşlar undervolt sonrası işlemciye boştayken ayarladığım voltaj gidiyor. (1.15v karşılık 4.2 GHz) Nasıl oldu bilmiyorum ama her testte sıkıntısız.
Ama sistem boşta olmasına rağmen yine de 1.15v çekiyor. Haliyle de sıcaklık 5-6 derece artıyor. Ben sadece max. 1.15v olmasını istiyorum. Bunu nasıl ayarlayabilirim ?

Hocam 3.60GHz de kullanacaksanız kendiniz elle değer girmenize gerek yok BIOS'tan sadece PBO'yu kapatırsanız otomatik 1.06v a alacaktır çok serin çalışacaktır. Bir çok R5 3600 kullanıcısı böyle kullanıyor çünkü bu haliylede çok yeterli bir performansı var hem de ani sıcaklık krizleri olmuyor.
Oncelikle sagolun, bu baslik bir seyleri anlamama oldukca yardimci oldu. Lakin ben yaptigim hicbir ayarda yuk altindaki sicakligi 70'ten asagiya, gucu de 80w'tan asagiya dusuremedim.

4200 ve 4100 mhz olarak ayar tutturmaya calisiyorum. 1.3 - 1.25 - 1.2 - 1.15 vs. hicbir sekilde 70 altina inmedi, genelde 72-73 yuk alti sicakligi ve 39-50 de idle sicakligi olarak aliyorum. Ekledigim gorseller idle durumdaki sicaklik degerleri. Ilginc peakler yapiyor ama reddit'te amd yetkilileri ile konustugumda bunun normal oldugunu iddia ediyorlar. Emin olamadim... a2-3 dakika izleyince 39 olan sicaklik birden 49-50'ye sicrayip sonra tik tik tik 39'a geri dusuyor ve yine 49-50 peak'i yapiyor.

3600 mhz 1.06 dediginiz degerler oyun performansinda dramatik bir dusus yaratir mi? ben new world - wow gibi acik dunya oyunlarinda genelde 2k olarak 60+ fps'i rahat goruyorum 3060ti'da. PUBG'de ise 2k olarak yine 144hz sabit deger alabiliyorum ama bu sekilde kullaninca sicaklik konusu cok kafama takiliyor.

Ryzen 5 3600'de noctua nh-u9s kule tipi sogutucu kullaniyorum ve yukarida verdigim dergerler sogutucu 2000rpm'e sabitken aldigim degerler. Smart sogutmaya gecsem daha da vahimlesecek diye endise etmiyor degilim.

Ha bir de, BIOS'ta su Core Performance Boost mudur ne naneyse, onu kapatamiyorum zira diger ayarlari degistirebilmem mumkun iken Core Performance Boost gri sekilde gozukuyor ve secip kapatmama olanak vermiyor.

Dosya Ekleri

• cpu heat.JPG
    cpu heat.JPG
    94,4 KB · Görüntüleme: 23
  • cpu heat 2.JPG
    cpu heat 2.JPG
    26,8 KB · Görüntüleme: 21

Geri
Yukarı