Ryzen 5 3600'e nasıl overclock yapılır?

AKYLKINGS

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar dostlar. Çok deneyimli olmadığım için buralara geldim. Ryzen 5 3600'e OC yapma düşüncem var fakat ayrıntılı bilgim yok.

Stok soğutucu kullanıyorum o yüzden yardımcı olacak arkadaşların sıcaklık konusunda problem olabileceği aklında bulunsun.
Yani demek istediğim öyle ekstrem bir şey yapmak istemiyorum ufak çaplı bir şeyler sadece. Sistemimi aşağıya bırakıyorum.

Gigabyte B450M-S2H.
Ryzen 5 3600.
RX 5500 XT 8 GB.
16 GB DDR4 300MHz RAM.
Cooler Master MB311L 600W PSU.
Adata SU630 480GB SSD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar dostlar. Çok deneyimli olmadığım için buralara geldim. Ryzen 5 3600'e OC yapma düşüncem var fakat ayrıntılı bilgim yok.

Stok soğutucu kullanıyorum o yüzden yardımcı olacak arkadaşların sıcaklık konusunda problem olabileceği aklında bulunsun.
Yani demek istediğim öyle ekstrem bir şey yapmak istemiyorum ufak çaplı bir şeyler sadece. Sistemimi aşağıya bırakıyorum.

Gigabyte B450M-S2H.
Ryzen 5 3600.
RX 5500 XT 8 GB.
16 GB DDR4 300MHz RAM.
Adata SU630 480GB SSD.

O.C yapmanı önermem hele ki stok soğutucu ile. Fazla ısınan bir işlemci.

Aynı işlemciyi kullanan biri olarak stok soğutucu CPB açıkken bile soğutamıyor işlemciyi overclock gerçekten yapılmaz diyorum ben.

O.C. yapma amacınız nedir? Zira sabit 4.4 GHz'de bile çalıştırsanız oyunlarda ki aldığınız fps çok değişmeyecek, yalnızca render performansı olumlu yönde gidebilir, bilginize.

Gigabyte B450M-S2H.
Ryzen 5 3600.
RX 5500 XT 8 GB.
16 GB DDR4 300MHz RAM.
Adata SU630 480GB SSD.

Overclocku bırak normalde bile stok fan önermem. 200 TL civari bir soğutucu işlemciniz için yeterli olacaktır. Şahsen ben de kullanmıyorum stok soğutucuyu.

Gigabyte B450M-S2H.
Ryzen 5 3600.
RX 5500 XT 8 GB.
16 GB DDR4 300MHz RAM.
Adata SU630 480GB SSD.

Kullandığın anakart overclock için çok iyi bir anakart değil fakat bu elinizde bulunan anakart ile overclock yapılamayacağı anlamına gelmez tabii ki de stok soğutucu overclock yapılmadan dahi o işlemciyi yük altında soğutamıyor maalesef eğer overclock ciddi anlamda düşünüyorsanız ekstra olarak 240 bir sıvı soğutma kullanmanızda fayda var fakat ben bu sistemle overclock yapmanızı tavsiye etmiyorum boşu boşuna donanımın ömründen yemeyin.

Eğer overclock yapacaksan sıvı soğutma tavsiye ediyorum stok soğutucun varsa eğer boşuna overclock yapıp hayrını alamazsın gereksiz yere işlemci ısınır ve mavi ekran ile karşılaşabilirsin.

Eğer overclock yapacaksan sıvı soğutma tavsiye ediyorum stok soğutucun varsa eğer boşuna overclock yapıp hayrını alamazsın gereksiz yere işlemci ısınır ve mavi ekran ile karşılaşabilirsin.
Peki saolun teşekkürler. 4.2Ghz yapmak istiyodum en azından ama olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı