SA:MP Roleplay bitti mi?

Selam. 2022'nin 2. yarısındayız ve hala SA:MP Yaşıyor fakat faydasız. Ölüyü gösterip diriye razı etmek hesabı. Piyasayı biliyorsunuz, vendetta kapandı vice, rina vs. gibi sunucular oyuncu kazandı. Daha sonrasında seventeen vice rina gibi yerlerde görev almış kişiler losland Roleplay'i kurdu. Her ne kadar hard RP istensede eski verimi alamıyoruz. Başlıca sebepleri
1. Torpil
Kurucular çektiği sağlam ekiplere VIP hood silah uyuşturucu alayını veriyor sonra bu büyük çeteler karşı karşıya gelince al başına bela. (Adam çatışmada med kit basıyor vuruluyor geri baygınlık süresi bitince geri kalkıp devam ediyor falan bir ton kural ihlali oluyor.)
2. Kamu görevlilerinin kendini üstün görmesi
En ufak şeye ahkam kesip cezaya/jaile çarptırmaya yer arayan tipler dolu oluyor adam lspd aracı ile rutin işlerini halledip karakola dönüyor sonra orada AFK kalıp Payday kasıyor. Bu da bir sorun.
3. Alakasız admin ekibi
Atıyorum 2 eleman var birisi supporter birisi head admin veya management. Supporter haddi olmayan işi yapmaya çalışıyor Management'ta onun arkasını topluyor oyunculara bakacak yetkili nerede? :D
4. Rollerin denetlenmemesi (Yeterince denetlenmemesi)
Yine yönetimde biten olay. Bu kadar zor olamaz yahu. Oyunda 6 admin misiniz 20'şer dakikadan Spec görevi alın rolleri denetleyin böylelikle 2 saat asayiş sağlanmış olur. Gidin spawn noktasını izleyin yeni oyunculara bakın. Zaten 5 seviye adam ticket açmayı biliyordur rolünde sıkıntı olursa açar ticketını. Sizin yeni oyunculara yardımcı olmanız lazım yoksa bunlar bilmediği şeyler için paso chat-ticket kirletecekler.

Benim şimdilik düşüncelerim bunlar, ya sizin?

SA:MP çoluk çocuk dolu her yer böyle bu çocuklar büyüyene kadar yöneticiler para verene bakar bende MTA, SA:MP oynuyordum rol bilmeyen arkadaşlar yüzünden bıraktım bir süre bunların çilesini çekeceğiz mecbur.

Sebebini anlamak çok da zor değil. SAMP TR Roleplay kitlesi için Vendetta dönemi, tek bir sunucunun alternatifi olmadan kararlar alabilmesi yüzünden iyisiyle/kötüsüyle kaliteli geçmişti.

Günümüz standartlarında Vendetta'nın, Breeze'in ya da benzeri sunucuların eski oyuncuları/birlik liderleri ya da ipini koparan random herhangi biri sunucu açtığı için rekabet inanılmaz boyutlara ulaştı ve bu da doğrudan genel kaliteye büyük bir darbe indirdi. Neden? Her şey AFK sisteminin kaldırılmasıyla başladı. Eskiden 7 dakika AFK kalınca oyun otomatik olarak atardı ancak yeni açılan sunucular sayı > kalite politikalarıyla bu tarz tabuları yıkarak kendince "Roleplay" olarak adlandırdığı, Vendetta ekolünün dışında standartlar izlemeye başladı. Sadece bununla da kalmadı. Sunucular oyuncu sayısı yarıştırırken eskiden olan "yetersizse giremez, başvuruyu geçmez, yasaklanır" mantığı, "kimseyi banlamayın öğretin, başvuru sistemini kaldıralım, insanlara bir şeyler öğretelim" olarak değişti. Bugün Vice, Losland gibi hala "heavy" ekolünü korumaya çalıştığını iddia eden sunuculara girdiğinizde 0 imla, /me şahısa bakar örnek tiplemeleriyle karşılaşmanız büyük bir olasılıktır.

Uzun lafın kısası bir platformun adil karar ve özgür karar verebilme yetisini rekabetle ortadan kaldırırsan bunun oyuncuya tek avantajı sidik yarıştıran sunucuların oyun modlarını geliştirmesi olurken, kaliteli kitleye sağlam bir darbe iner. SAMP RP, Türk kitlesi için ölmedi. Aksine, eskisinden çok daha kalabalık ve güçlü bir şekilde ayakta. SAMP RP için "kalite" standartları öldü mü? Bir 6 yıl oluyor ustam ya...

toksik, temel amacı kazanma olan; hileyi sıradan bir modmuş gibi barındıran bir kitleye roleplay sunucusu vermek anlamsız. samp'ta roleplay 2019'un temmuz ayında bitti. bunu 2022 yılında 30.000 kayıtlı kullanıcıya sahip, 4 yıllık sunucusunu kapatmış birisi söylüyor.

kaliteli bir rol yapma sunucusu yapmak istiyorsanız, formülü de şudur.

-
1-) san andreas haritasının dışında, yeni bir haritayla sunucu oluşturmalısınız. insanlar standart los santos'tan sıkıldı. (vice city mapi bu konuda mükemmel.)

2-) ekipte yer alan kişiler, kesinlikle ama kesinlikle oyuncu çerçevesinden bakmayı bilmeli. temel amaçları kazanmak ya da üstünlük kurmak değil, rol ortamındaki kaliteyi sağlamak olmalı. benim birliğim şu kadar iyi rol yapıyor o yüzden bu artıları olsun diye savunma amacı gütmemeli. örneğin lspd'nin yöneticisi, lspd'yi çocuğu gibi savunmamalı. aynı şey illegal taraf için de geçerli.

3-) cezalarınızda katı olun. yeni kitleye hitap etme amacı gütmeyin, yeni oyuncu gelsin bizde roleplayi öğrensin diye açılmış bir sürü sunucu var zaten. insanlar size uyum sağlasın.

4-) sistem dediğimiz şeyler hiçbir zaman birinci planda değil, eğer birinci planda olsaydı rina şu anda en kaliteli roleplay sunucusu olurdu. önemli olan ortamdır, her ortamı yaratabilecek ekibe sahip olmalısınız. gerekiyorsa ekibinizde 50 kişi olsun.

5-) marketinizi minimal tutun fakat hesap başvurularını ücretli yapın.

çünkü herkesin girdiği, yönetimin sıkı olmadığı rol sunucularında insanlar rahat olur ve trollemeye açık olurlar.

kaliteli bir kitle istiyorsanız, başvuru tutarını 50 lira yapın (bir yemek zaten olmuş 100 lira), 50 lira verdim girip maymunluk yapıp kitleyi sabote edeyim düşüncesine çoğu oyuncu girmez.

ama bunu yaptıktan sonra market üzerinde 4x exp, 2x payday, silah alma hakkı, o bu şu gibi salakça ürünler koymayın. ne kaliteli olursunuz, ne oyuncu dostu. para yolmak olur amacınız.
-

bizler samp roleplay'ini bıraktık, daha çok gta5'le ilgileniyoruz. bu konu altında isim falan verip reklam yapmakta istemiyorum, gereği yok.

ama samp bitti mi diye sorarsanız, daha 3 senesi var.

Arkadaşlar benim gözümde GTA World markasının Türkiye girişimi bu tartışmayı sonlandırmıştır. Rol yapmak isteyip aklı olan adam gider avrupalıların 7 yıllık oyun modu ve politikalarıyla girer oynar. Türk sunucularının devrini bitiren ilk adım bu oldu. Bu saatten sonra 2 3 developer ile merdiven altı Türk sunucusu açıp insanları para kazanmaya odaklanmış dandik politikalara mahkum etme devri bitmiştir. Herkese iyi rollemeler.

Geri
Yukarı