Sağlık lisesi mi, Anadolu lisesi mi?

Ben şu an sağlık 9.sınıf oğrencisiyim dersler biraz ağır genellikle meslek dersleri yoğunluklu özellikle anatomi çoh zor şu an anatomi sınavına hazırlanıyorum senin tercihin bu Anadolu'dan iyidir sağlık lisesi.

Peki çok teşekkürler. Son sorum: Alan olarak hangi alanı seçeyim?
• Ebe Yardımcılığı
• Hemşire Yardımcılığı
• Sağlık Bakım Teknisyenliği
Hangisini seçeyim siralama olarak belki bir bölüm doludur?

Merhabalar arkadaşlar, ben şuan bir meslek lisesindeyim. Ulaştırma bölümü aslında okulum 55 puanla öğrenci almış ve benim puanım 70 küsür ve çok pis öğrenciler var. Okulumdan memnun değilim, ama ailem sen bu okuldam çıkarsan mecbur sağlık lisesine gideceksin diye bir baskı yapıyor aslında ben sağlıkta okumak istemiyorum ulaştırma da, ben evimden biraz uzak olan bir Anadolu lisesine gitmek istiyordum fakat ordada kontenjan yok. Bende çarşıdan bir okula gideyim diyorum fakat beni göndermiyorlar. Aslında sizce ben nakil versem sınavlara daha 2 hafta var sizce yeni okula alışabilirmiyim? Ve ailemin baskısından nasıl kurtulacağım ? Şimdiden teşekkürler 😐
Diğer bir konuya geçelim. Anadolu lisesine geçmen senin için daha yararlı olacaktır. Sağlığı bu kadar çok istiyorsan Anadolu lisesinden de kazanabilirsin. Ama sağlık meslekten sınava hazırlanırsan senin için üniversite sınavı problem olacaktır. Lisansta sağlık bölümü okuyup lisede sağlık meslek veya anadolu lisesi okumuş arasında bir fark olmadığını sana söyleyebilirim. Sadece onlar terimlere sahip olmuş oluyorlar. Lisansta sağlık bölümü okuduğunda lisede hangi bölüm diye bakmıyorlar. Seni bir şey bilmemiş gibi kabul ediyorlar. Sağlık bölümü göründüğü gibi değil. Bana en başlarda böyle söylüyorlardı ne olabilirdi diyordum ama gerçekten farklı. Kendi içinden birisi sana farklı bakıyor insanı geçiyorum o yüzden. Bana kalırsa Anadolu lisesine geçiş yapman. Sağlık çok istersen üniversite sınavından yine gider okursun.
Peki çok teşekkürler. Son sorum: Alan olarak hangi alanı seçeyim?
• Ebe Yardımcılığı
• Hemşire Yardımcılığı
• Sağlık Bakım Teknisyenliği
Hangisini seçeyim siralama olarak belki bir bölüm doludur?
Hiçbirisi. Kademe kademe önü kapanıyor. Önce yardımcı olarak yaptılar ve çok kısa süre içinde tamamen kapanacak. Yeterince Lisans hemşiresi mezunun varken gidip sağlık meslekten öğrenci almazsın. Mantıklı olanda budur.

Zaten ebe olamıyorsun.
Bizim okula herkes Anadolu'dan geliyor beğenmiyorlarmış Anadolu'yu bende beğenmiyorum puanım yetiyordu ama gitmedim ortalamam 89 olmasına rağmen ama okul bitip KPSS'den iyi puan alırsan direk mesleğine başlarsın.
En az 4K maaş benim kuzen 4K ile başladı güzel 2 3 ayda bir 2K 3K ikramiyede var.

Zaten ebe olamıyorsun.
Bizim okula herkes Anadolu'dan geliyor beğenmiyorlarmış Anadolu'yu bende beğenmiyorum puanım yetiyordu ama gitmedim ortalamam 89 olmasına rağmen ama okul bitip KPSS'den iyi puan alırsan direk mesleğine başlarsın.
En az 4K maaş benim kuzen 4K ile başladı güzel 2 3 ayda bir 2K 3K ikramiyede var.

Hmm. Hocam bölüm olarak hangisini seçeyim?
Not: Biraz daha araştırma yapıp ondan sonra geçeceğim. Ya Anadolu lisesi ya da meslek ama kesin olarak benim şu anki okuldan kurtulmam lazım. Siz fikirlerinizi belirtin ben ona göre düşüneceğim herkese çok teşekkür ederim.

Siz bolca araştırma yapın bence. Çünkü olmayan olaylar size var gibi anlatılıyor. Buna göre karar vereceksiniz. İyi araştırma yapın. Sonradan pişman olmayın. Benden size tavsiyedir.

Siz bolca araştırma yapın bence. Çünkü olmayan olaylar size var gibi anlatılıyor. Buna göre karar vereceksiniz. İyi araştırma yapın. Sonradan pişman olmayın. Benden size tavsiyedir.

Hocam mesela ne gibi olmayan şeyler var derken? Sizden bilgi almak isterim galiba siz memnun kalmadınız? Nedeni nedir?

Hocam mesela ne gibi olmayan şeyler var derken? Sizden bilgi almak isterim galiba siz memnun kalmadınız? Nedeni nedir?
1- Hemşirelik ile başlamazsın. Klinikte işleyiş farklı. Yaşadığım olayları görerek sana anlatıyorum. Maalesef çok kısıtlı görev dağılımın var. Bunu yatarım diye düşünme öyle bir olay olmuyor ama iş dosya kısmına gelince elin kolun bağlı oluyor. Yaptıklarında yapacakların arasında dağlar kadar fark oluyor.
2- İyi bir KPSS puanı alırsan atanamazsın. ( 1 Yıldır Lisans düzeyinde atama yok. Neredeyse 2. mezunlarını verecek. Elimde lisans hemşiresi varken neden gidip hemşire yardımcısı ataması yapayım? - Sen şuanda başlasan 4 sene sonraya belki atamalar kapanacak ve KPSS'den +95 almak için çırpınacaksın. )
3- Eğer İkramiye varsa büyük ihtimal Sendikalıdır ve kısa süre içerisinde düzenlemeler gelecek. Çünkü şuan ki durumda Lisans hemşiresi olan bir kişi ilkokul mezunu hasta bakıcıdan daha düşük miktarda maaş alıyor.
4- Neden önünde birçok seçenek varken bu seçeneklerini kısıtla hale getiriyorsun. ( Anadolu lisesine gidersen temel dersleri görüp üniversite sınavına daha aktif şekilde hazırlanabilirsin. Ama sağlık meslek lisesine gidersen sadece 9.sınıfta ders görüp ondan sonra meslek derslerine yöneleceksin. Eğer mesleği sevmediğinde hem stajlarda vaktini kaybedeceksin hem üniversite sınavı için hazırlık dersleri alamayacaksın. Madem sağlık ile ilgili bir bölüm okumak istiyorsun anadolu lisesinden üniversite sınavına girip kazanırsın. )

Yeni konular

Geri
Yukarı