Seçim

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Seçim demokrasilerde önemlidir. Her demokratik ülkelerde seçim vardır. Her seçim yapan devlet demokratiktir diye bir şey yoktur. Çünkü Dünya'da birçok otoriter rejimde seçim yapıyor. Birkaç örnek vereyim:

Türkmenistan'da %97 oy ile Gurbangulu Berdimuhamedov kazandı. (Türkmenistan'da yüzde 97'lik seçim zaferi)

Azerbaycan'da İlham Aliyev %86,5 oy ile seçimi kazandı. (Azerbaycan'da seçimlerin galibi Aliyev | DW | 11.04.2018)

Kazakistan'da Nursultan %70 oy alarak seçimi kazandı. (2021 Kazakistan parlamento seçimleri - Vikipedi)

Bunun gibi birçok ülkede seçim yapılıyor ve diktatörler kazanıyor. Diktatörler seçim yapar. Diktatör rejimlerde muhalefette vardır ama diktatörün kontrolünde muhalefet vardır. Türk devletlerin (Kıbrıs hariç) hepsi diktatörlükle yönetiliyor. Kıbrıs biraz daha iyi. Kötünün iyisi şeklinde. Türkiye'nin bütçesini tek kişi belirliyor. Medyayı istediği gibi kontrol ediyor. Seçimi açıklayan Anadolu Ajansını kontrol ediyor. Yargıyı kontrol ediyor. Bu kişi seçimle gider mi?

Demokrasi endeksine bakın: Demokrasi indeksi - Vikipedi.
Atatürk'ün gençliğe hitabesini okuyan, düşünüp, araştıran herkes bilir zaten seçim zamanı kime oy vermeyeceğini. Atatürk'ün söylediklerini, yazdıklarını duyunca insan şaşırıyor. Gerçekten bahsedildiği kadar zeki ve ileri görüşlü birisiymiş. Bizim halkımızda okuma yok, araştırma yok, Atatürk düşmanlığı var. Bir diktatörü savunmak için, ülkeyi kuran kişiye düşman oluyorlar. Bir gün aklı başında insanlar bu ülkeyi yönetecek, ben buna inanıyorum.

Kim olursa olsun. Kime atarsan at oyunu at.

Ülkeyi adam gibi yönetecek kişilere veririm oyumu.

Ekmelettin, abdullah gül, kılıçdaroğlu, ince, imamoğlu, yavaş, akşener sence bunlar yönetemez mi?

Yönetebilirler tabii ki de ama chp atmayı düşünüyordum atamın partisi diye oda hdp ile ittifak yaptı akp desen hiç duşünmüyorum bile tabii ki de iktidar da güzel yenilikler getirdi ona bir şey diyemem ama bir o kadar da kötülüğü oldu bana mansur başkan samimi geliyor belki o ona atabilirim.

Yönetebilirler tabii ki de ama chp atmayı düşünüyordum atamın partisi diye oda hdp ile ittifak yaptı akp desen hiç duşünmüyorum bile tabii ki de iktidar da güzel yenilikler getirdi ona bir şey diyemem ama bir o kadar da kötülüğü oldu bana mansur başkan samimi geliyor belki o ona atabilirim.
Şu an Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemindeyiz, parlamenter sisteme öyle hemen dönülemeyecek. Bir yerden sonra halk kısıtlamasına maruz kalıyorsun. Eğer halk açsa karnını doyuracağım dersin, orta seviyeyse zenginleştireceğim dersin, zenginse uzaya taşıyacağım dersin. Bizim ülkede Lise mezunu, Lisans eğitimi alan kaç kişi var ki gerçekten ileri seviye vaatlerle oy toplansın. Mecbur farklı farklı şekilde oy toplamak zorundalar, siyaset böyle bir şey.

Kardeşim 128 milyar dolari çaldiğiyla suçlaniyor cumhurbaşkani ne bekliyorsun? Üstelik açıklaması yapıldığı halde. Ben sana bir şeyi çaldığını söylesem bu hakaret olmaz mı? (delilleri olmadan )
O zaman yazdıklarıni polise götürsem cezayı yersin ispatla hadi bana bu yazdiklarini gorse ceza vereceğini.

Hocam tamam güzel savundunuz, gelin yarın vali olarak işe başlayın.

Kime atayım dostum, kim var?
Fikrinle bire bir uyuşan kimseyi istesen de bulamazsın. Kendine en yakın hissettiğin kişiyi bulup ona atarsın. Ama gidip de yanlışları doğrularını 10'a katlamış kişilere de verme bir zahmet.

Chp yüz kere demiştir hdp ittifak da yok diye.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı