Sen/Siz Kullanımı

Sokaktaki kartoncuya siz diye hitap edeni hiç duymadım. Sanki zenginlere daha çok siz diye hitap ediliyormuş gibi geldi. Örneğin iş yerlerinde çalışanlar patronla birebir konuşma da patrona siz diye hitap ederken patron çalışanına sen diye hitap ediyor. Askerde de bu durum neredeyse aynı. Her asker komutana siz diye hitap ederken komutan askerlere sen diye hitap ediyor. Madem saygı olarak kullanılıyor bu kelime peki onlar neden siz kelimesini kullanmıyor? Hadi bunları geçtim ben hiç hayatım da dua ederken Allah'ım siz benim dualarımı kabul edin diyen birine hiç denk gelmedim. Şimdi makamı mevkisi rütbesi yüksek olan kişilere siz diye hitap ediyorsak hangi makam Allah'tan daha büyük? Çok basit bir örnek vereyim genelde hepimiz illâki haberlere falan denk geliriz. Ordaki muhabirler bile yoksul ailelerle sen diye konuşurken zenginlerle siz diye konuşuyorlar. Bunlar çok açık ve net. Belki yoksul kesim varlıklıklı kesime göre daha samimi olduğu içinde olabilir orasını bilemem ama gerçekten bu konu da bir ayrımcılık olduğunu düşünüyorum. Bendeki durum ise şöyle ben karşımdakine göre hareket ederim. O bana siz derse demek ki bana saygı duyuyor diye düşünüp bende ona siz diye hitap ederim. Karşımdaki kişi sen diye hitap ederse bende ona sen diye hitap ederim. Ama benim için karşımdaki kişinin ne olduğunun bir önemi yok. Cumhurbaşkanı da olsa o bana nasıl hitap ederse bende ona öyle hitap ederim.

İsterse karşımdaki, benden 10 yaş küçük olsun. Her zaman siz diye hitap ederim. Baktım karşımdaki senli benli konuşmaya devam ediyor hala siz derim. Eğer düzeltmeyecekse sene dönerim.

Üniversitede saygın profesörlerin bana siz diye hitap ettiğini gördüm. Bu kibarlıktır ve çok güzel bir özelliktir. Ben de mümkün oldukça sen dememeye gayret ediyorum.

Kime göre neye göre sen veya siz diye hitap edersiniz, kriterleriniz neler?

Tanımadığınız kişiye siz diye mi sen diye mi hitap edersiniz?

Ayni sekilde (tanımadığınız) sizden büyük birisine sirf büyük diye siz der misiniz? Ne dersiniz?
Saygı bakımından öğretmene, patron gibi rütbesi sizden yüksek olan kişilere ''siz'' demeniz gerekli. Arkadaşınız, aileniz veya akrabanızdan biri ise ''sen'' demeniz mantıklı olacaktır. Ayrıca yine yeni tanıştığınız birine de ''siz'' diye seslenmelisiniz.

Bana siz diye hitap edene bende siz diye hitap ederim bana sen diye hitap edene bende sen diye hitap ederim karşılıklı ben bazen öğretmene sen hitabı kullanıyorum çünkü gerek duymuyorum kendimden yüksek rütbelere ismiyle seslenmediğim sürece sıkıntı yok.
Ben öyleyim kızgın atmayın.
Öğretmene siz hitabını bazen kullanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı