Şeriat kötü bir şey mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

321777

Centipat
Bazı insanları gördüm de yaptıkları yorumlardan şeriatı kötü bir şey olarak nitelendirmişler. İnsanları şeriata çekmeye çalışan kesimi yobaz olarak nitelendirmişler. Allah'ın (c.c) kanunu ve sen bunu beğenmiyorsun. İnsanoğlunun yaptığı kanunu gidiyorsun övüyorsun. Bu bana daha çok işine geleni al, işine gelmeyeni yobaz olarak nitelendir gibi geldi. Sonuçta seni Allah(c.c) topraktan yarattı. Sen ise onun kanununa uyanları yobaz olarak nitelendiriyorsun. Sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler?

Dine aşırı bağlanırsanız ve millete bunu da zorla uygulamaya çalışırsanız tabii ki kötü bir şey olur. Birinin özgür yaşamasına kimse karışmıyor.

TDK üzerinden kelimelerin anlamlarına bakmakta da fayda var.

şeriat.png

yobaz.png

Bazı insanları gördüm de yaptıkları yorumlardan şeriatı kötü bir şey olarak nitelendirmişler. İnsanları şeriata çekmeye çalışan kesimi yobaz olarak nitelendirmişler. Allah'ın (c.c) kanunu ve sen bunu beğenmiyorsun. İnsanoğlunun yaptığı kanunu gidiyorsun övüyorsun. Bu bana daha çok işine geleni al, işine gelmeyeni yobaz olarak nitelendir gibi geldi. Sonuçta seni Allah(c.c) topraktan yarattı. Sen ise onun kanununa uyanları yobaz olarak nitelendiriyorsun. Sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler?

Ülkemiz Suudi Arabistan değil. Ülkemiz cumhuriyet rejimine sahip ve laik bir ülkedir.
Ayrıca bu yobaz bir durum çünkü dinle yönetilen çoğu ülkeye kötü gözle bakılıyor.

Ne ararsın Tanrı ile aramda
Sen kimsin ki orucumu sorarsın?
Hakikaten gözün yoksa haramda,
Başı açığa niye türban sorarsın!

Rakı, şarap içiyorsam sana ne.
Yoksa sana bir zararım içerim.
İkimiz de gelsek kıldan köprüye
Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.

Esir iken mümkün müdür ibadet?
Yatıp kalkıp Atatürk'e dua et.
Senin gibi dürzülerin yüzünden,
Dininden de soğuyacak bu millet.

İşgaldeki hali sakın unutma,
Atatürk'e dil uzatma sebepsiz.
Sen anandan yine çıkardın amma,
Baban kimdi bilemezdin şerefsiz...

Neyzen Tevfik

Ülkemiz Suudi Arabistan değil. Ülkemiz cumhuriyet rejimine sahip ve laik bir ülkedir.
Ayrıca bu yobaz bir durum çünkü dinle yönetilen çoğu ülkeye kötü gözle bakılıyor.
Sizi Allah (c.c) yaratmadı mı ? Sonuçta onun kanunlarına uymamanın neresi normal. Bu bana daha çok işinize gelmiyor da o yüzden insanoğlunun yaptığına yanaşıyorsunuz gibi geliyor banaç

Bu ülkede sadece Müslüman'lar yaşamıyor. Ülke bir İslam ülkesi de değil. Dolayısıyla herkese kendi dininizi dayatamazsınız.

Şeriatla yönetilen ülkeleri de gözlemleme imkanımız var.

Kendi fikrim: Asla kötü bir şey değil fakat ülkemizde siyasal İslam çok yüksek seviyede. Daha cumhuriyet yönetiminde adalet bu kadar torpile siyasete kişilere dayanıyorsa şeriat ülkemizde nasıl kullanılır bilemiyorum. Örneğin: İdam.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı