Series X vs PS5

Oynadığım oyun türlerinden dolayı Series X. Daha küçük bir cihaz olmasının da artısı var. Yazılımsal olarak da çok başarılı işlere imza attılar. Gamepass de bir tercih sebebi olabilir. Oynadığınız oyun türlerine göre ve bütçenize göre cevap değişir.

2 cihazı da Mayıs ayından beri kullanıyorum. PS5 çok daha klas bi cihaz, bunu kullanım tecrübeme dayalı olarak söylüyorum çünkü ilk duyurularda Series X'in çok daha kaliteli gözüktüğünü düşünüyodum. Kullandıktan sonra PS5'in gerçekten daha özel hissettirdiğini söyleyebilirim.

Benim sıkıntım şu ki her iki tarafta da yeni oyun yok. PS5 için Miles Morales ve Dark souls aldım onun dışında full ps4 ile bitirdiğim oyunları oynuyorum. Toplam oynama süremde seriex çok daha fazladır çünkü oyunsuzluktan paso game pass'e oyun kovalıyorum. Böyle düşününce de series s de alınır. En çok fallout 4 ve skyrim oynadım, bunları pc'de de oynuyodum zaten. Demem o ki geldik gaza aldık 2 cihazı da ama yeni oyun sıkıntısı var.

Merak ettiğim bir şey var, Series X tam olarak 4K 60 FPS veya 120 FPS (120 FPS kulağa imkansız geliyor) verebiliyor mu? Örneğin, FH 5 gibi bir oyunda.

500 birimlik alet yapabileceğini fazlası ile yapıyor daha ne olsun..
Benim bahsettiğim mevzu, bu oyun konsolları (Series X ve PS5) 4K pazarlama stratejisi ile çıkarılmadı mı? Yanlış anlamayın oyun konsolu arayışındayım eğer Series X doğru düzgün 4K performansı veremiyorsa hiç bu tarz işlere girmeyeceğim.

Benim bahsettiğim mevzu, bu oyun konsolları (Series X ve PS5) 4K pazarlama stratejisi ile çıkarılmadı mı? Yanlış anlamayın oyun konsolu arayışındayım eğer Series X doğru düzgün 4K performansı veremiyorsa hiç bu tarz işlere girmeyeceğim.

Daha yeni neslin başındayız. Konsolun tam gücünü kullanacak sadece yeni nesile özel oyunlar çıktıkça verecektir. Ama 30 FPS'de mi verir 60 mı o biraz da oyunu yapanın hünerlerine bağlı..

Siz alabiliyorsanız en güçlü olan modellere bakın yine de çünkü diyorum ve sebeplere geçiyorum:
1-Evet 4K 120FPS kulağa imkansız gibi gelebilir fakat o aslında rekabetçi oyunlar için geçerli olan bir durum yani siz hikayeli oyun oynuyorsanız 4K 60FPS alırsınız rahat.
2- Aldığınız 4K şu anki durum için konuşuyorum tam 4K olmayabiliyor. Yani işte 1800P gibi değer olabiliyor gerçekte ama bu durum ileride düzelir rahat olun.
3-nasıl düzelir? Öncelikle cihazların donanımları doğal 4K'yı verebilecek güçte ama öyle fazlası da yok yani sınırın bir tık üstü diyebiliriz donanımsal anlamda. E daha bunlar bu yıldan itibaren 4K'yı tam verememeye başladılar bile hele ileride bu iyice düşer diye düşünebilirsiniz. İşte burada kurtarıcı AMD'nin FSR teknoloji işe giriyor.
4-AMD FSR ne işe yarar? Özetle donanıma gerek kalmadan çözünürlük ve FPS gibi şeyleri artıran bir teknoloji. Yani tamamen yazılımsal ama ilaç olacak bu konsollara. Daha henüz yok ama Xbox zaten gelecek dedi PS5'e de gelir. Örneğin mesela A oyunu şu anda konsollarda 4K 30FPS - 1800P 60FPS gibi seçeneklerle çalışıyorsa o teknolojiden sonra direkt hiç 1800P'ye düşmeden 4K 60FPS verecektir. Buna yarıyor yani :)
Umarım anlatabilmişimdir.

Geri
Yukarı