Sinerji Bilgisayar İade Kabul Etmiyor

Dostum mesela ben bir mouse beğendim, denemek istiyorum. Paketine, ambalajına zarar vermeden güzelce açtım, denedim hoşuma gitmedi, elime oturmadı almak zorunda mıyım? Bence biraz esnek olmalı tabii ki ürüne zarar vermemek gerekiyor. Ürünün satılabilirliğinin korunması gerekiyor, satıcıyı da düşünmek gerekir.
Ona bakarsaniz urunlerin tanitim / reklamlariinn da incelenmesi gerekli. Nerede ise hicbiri gercek bilgi vermiyor. Inceleseniz %90'i yalan cikar. O urunler de yasaklansin o zaman. Adini vermeyecegim ama buyuk bir online satis platformunda hic bir urunun olumsuz yorumlari yayinlanmiyor ornegin. Saticilar durust olsun ki sorun yasamasinlar. Amazon hakli oldugu durumlarda bile oncelik musterinin deyip zarar etmeyi goze alirken biz kendi saticilarimizdan hakli oldugumuz halde ilgi gormuyorsak biraz da onlar dusunsun.
Bir kac yil once Izmir Cankaya'da bir dukkandan BT kulaklik aldim. Yarim saat sonra kulaklik calismamaya basladi. Geri dondum, adam ben bunu iade alamam, kullanmissin bunu dedi. Tabii icerinin kalabalik olmasi sayesinde parami kurtardim ama musteriler olmasa siddet gorme ihtimali bile var bu adamlardan.

Son düzenleme:
Beğenmedim diye iade bence saçma. Kusuru varsa iade olmalı sadece.
Artık tartışmalara girmek istemediğim için yazmıyorum ben de ama açtığın ürün sorunsuzsa(ayıplı değilse/arızası yoksa/bozuk değilse) iade olmamalı bence de. Firmalar söylenilen ürünü sorunsuz şekilde gönderiyor. Kutusunu açıp, beğenmeyip iade istiyorlar. Bu kadar seçeceksen öncesinde araştır, alanlardan bilgi iste ya da gidip mağazadan al. 14 günlük iade hakkına güvenilip de araştırmadan alınıyor çoğu ürün. Ayıbı olmayan ürünler için var mı bilmiyorum ama varsa kaldırılmalı bence bu hak. Alırsın, paketini açmazsın, hakkında çok olumsuz şey duymuşsundur veya bir sebeple fikrin değişir ve iade hakkını kullanırsın ama paketi açtıktan sonra ayıpsız üründe iade hakkı olmamalı. Sadece kendi düşüncelerimi belirttim ve başka mesaj yazmayacağım bu konuya.

İnternetten görüntülere bakınca tamam bunu alacağım diyebilir misiniz ? Burada 5-10₺ söz konusu değil büyük meblağlar söz konusu. Zaten kargo şirketleri ile anlaşmaları var. Paşa paşa alacaklar efendim.
Artık tartışmalara girmek istemediğim için yazmıyorum ben de ama açtığın ürün sorunsuzsa(ayıplı değilse/arızası yoksa/bozuk değilse) iade olmamalı bence de. Firmalar söylenilen ürünü sorunsuz şekilde gönderiyor. Kutusunu açıp, beğenmeyip iade istiyorlar. Bu kadar seçeceksen öncesinde araştır, alanlardan bilgi iste ya da gidip mağazadan al. 14 günlük iade hakkına güvenilip de araştırmadan alınıyor çoğu ürün. Ayıbı olmayan ürünler için var mı bilmiyorum ama varsa kaldırılmalı bence bu hak. Alırsın, paketini açmazsın, hakkında çok olumsuz şey duymuşsundur veya bir sebeple fikrin değişir ve iade hakkını kullanırsın ama paketi açtıktan sonra ayıpsız üründe iade hakkı olmamalı. Sadece kendi düşüncelerimi belirttim ve başka mesaj yazmayacağım bu konuya.

Belirli noktada haklısın, tüketici satın alacağı ürünün marka ve modeli belli ise mutlaka internet üzerinden inceleme videolarını inceleyerek ürün hakkında fikir edinmeli. Bu konuda olduğu gibi "TN panelmiş renk kalitesini beğenmedim" demek ürünün araştırılmadığını açığa çıkarıyor.

Ancak satış sözleşmesinde kanunlar "Tüketiciye ürünü beğenip beğenmeme hakkı tanıyor". Satıcılar bu kanun maddelerini kabul ederek satış yapıyor. Haliyle mağaza veya çalışanın sayısız masraf kaleminden muaf kalabiliyorlar. Kullanıcı ürünü kusursuz şekilde teslim ettikten sonra emin ol satıcılar zarar etmezler :)

Son düzenleme:
Durumu tamamen "keyfi" bir şeymiş gibi görülmemesi adına yaşadığım yer ve genellikle siparişlerimin tarafıma nasıl ulaştığı hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Genellikle teknolojik ve bilgisayar bileşeni ürünleri yine bilindik büyük sitelerden sipariş verdiğim zaman, bu firmaların neredeyse hepsi İstanbul üzerinden kargoya vermekte. Bulunduğum şehire o kargonun, kargoya verildiği günden üç gün sonra ulaşıyor ve ulaştığı gün dağıtıma çıkmıyor. Bulunduğum adrese haftada bir defa dağıtım yapılıyor. Yani bir ürün sipariş verdiğim zaman şehir merkezine gidip kendim alamadığım sürece ürünün elime ulaşması bir hafta sürüyor.

Bu bağlamda "keyfi" iade etmek gibi bir durum söz konusu değil. Kaldı ki bir ürün almak istediğimdeki süreci de hesaba katarsak, zorunlu olmadığım sürece neden ben de böyle bir talepte bulunayım ki?

Bedel iadesini içeren sözleşmeyi seçeceksin. Kargo dahil cebinden çıkan veya faturada yazan total bedeli uyuşmazlık bedeli olarak yazacaksın, doğrudur.

Ben onun yerine "6502 Sayılı Kanunda Yer Alan Diğer Talepler"i seçip özet olarak olayı anlatmışım 17 Aralık'taki başvurumda. Sorun olur mu? Yeni bir başvuruyu dediğiniz maddeyi seçerek mi yapayım?

Yeni başvuru işine girme hiç, yanlış bir hareket olur. Şikayetinde isteğini net bir şekilde ifade ettiysen sorun olmaz. Yalnızca heyeti arayıp bu noktada yanlış bir işaretleme yaptım, bilginiz olsun şeklinde haberdar etmen gerekir.

Geri
Yukarı