Sizce Osmanlı tarihinde yapılan en büyük hata nedir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu konu çok geniş kapsamlı, Din, alfabe, ırk gibi zibilyon tane konuyla bağlantılı. Keşke bize konuyu saptırmayın diyeceğine araştırma yapsan. Halil İnancık ve İlber Ortaylı okuyun bol bol.
Konuyu saptırmayın dedim çünkü eğer detaylı konuşursam konu kapanır. Benim alanım tarih zaten. Merak etme günüm okumakla geçiyor. Konuyu kapattırmak hoş bir hareket değil.

İslamla günümüz müslümanlarını sakın bir tutma.
Maalesef Osmanlı İslam'ı devlet dini olarak görüp ona göre hareket edince biz de İslam'ı uygulayan veya öyle yapabildiğini sanan müslümanları yargılamak zorunda kalıyoruz yoksa kimsenin İslam ile bir alıp veremediği yok tabiki de. :)

Dostum çaldıran savaşını, mohaç savaşını, ridaniye savaşını, mercidabık savaşını teknoloji sayesinde kazandık. Osman'lı kılıçla saldırırken Avrupa tüfekle saldırıyordu da ne demek? Belli bir müddet bilime önem verilmedi ancak bunu tüm devre yaymanın bir mantığı yok.

Yok zaten tümüne demiyorum. Zaten o yüzden yükselme, duraklama, gerileme gibi dönemler var. O belli bir müddet maalesef bize pahalıya patladı. Ama burada coğrafi keşiflerin de çok büyük önemi var. Yeni rotalar keşfedilince Osmanlı ticarette cazibesini kaybetti, kazanmak için ayrıcalıklar(kapitülasyonlar)verildi avrupalılara ve bu sefer de Osman'lı üzerinden ticaret yapmak daha ucuza geldi. Ayrica bir müddet dediginiz 200 yıl yahu, 2 asır yani. 200 yıl daha biz el yazması eserler kullandık. Bunun öğrenimde payı çok büyük.

Saltanat,
Teknolojide geri kalma,
Eğitime önem vermeme gibi nedenler. Say say bitmez.
İslam'ı benimsemek Arap kültürünü benimsemek anlamına gelmez. Arap alfabesindeki sesler ile Türkçe'nin sesleri uyuşmuyor.
Kesinlikle katılıyorum. İslam'ın içinde Arap kültürü yoktur.
İslam'ın içinde bol bol Arap kültürü mevcut ama kendiniz bilirsiniz Ferhat bey. Bu konuları milyon defa felsefe bölümünde detaylıca açıkladık.
İslam'ın içinde Arap kültürü yoktur. İslam'ın içine saltanat, ağır kadercilik gibi bir çok Arap kültürünü Emeviler sokmuştur. Buna da Emevi İslam'ı denir.

Şu konuları konuşmaktan o kadar sıkıldım ki, felsefe bölümünde açılan konulara bakın çoğunda detaylı bir şekilde açıklandı, sanki kendisi ilk indirilen kuranı okudu da biz onla aynı kitabı okumadık. Araplara indirilmiş bir kitabın nasıl Arap kültürü ile bağlantısı olmaz şaştım kaldım yahu. Neyse konuyu başka yerlere çekmek istemiyorum, sonra konuyu dağıtıyorsun diyorlar.

Maalesef Osmanlı İslam'ı devlet dini olarak görüp ona göre hareket edince biz de İslam'ı uygulayan veya öyle yapabildiğini sanan müslümanları yargılamak zorunda kalıyoruz yoksa kimsenin İslam ile bir alıp veremediği yok tabiki de. :)
İslam Şeriat yönetimini emreder. Sırf Osmanlı son zamanlarında çok hata yaptığı için veya günümüzdeki şeriat ile yönetilen ülkeleri görüp şeriatı yorumlamak aşırı yanlış. Şeriat ve laikliği tartışmak yanlış anlaşılmaya çok açık bir konu. Bunu tartışsak zaten bu konu bugün kapanmaz. (Atatürk'e falan laf ettiğim yok yanlış anlamayın)

Benim hatırladığım (yanlış olabilir affola) gavur Mali deyip dış ülkelerden almamak, bir de kibrimiz yüzünden diğer ülkelerin ne yaptığını önemsememek.

Bayağı bir nedeni var.:
  • 1.Ahmet'in getirdiği kafes sistemi yüzünden yeteneksiz padişahların başa gelmesi
  • Kırım Hanlarının, Osmanlı vasallığından kurtulmak için Ruslara desteği
  • İttihat ve Terakki
  • Teknolojik gelişmelerden geri kalmamız
  • Padişahların sefere çıkmayı bırakması ve bu yüzden büyük savaşlar kaybetmemiz (2.Viyana)
  • Dünyadaki gelişmelere ayak uyduramamamız (Sanayi devrimi)
  • Fransız İhtilaline karşı önlem alamamız
  • Ticaret yollarımızın değerini kaybetmesi (Akdeniz)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı