Sizce Osmanlı tarihinde yapılan en büyük hata nedir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Biz hırsız değiliz bu sömürgecilik medeniyet adı altında kibir ve acımasızlık yatan batının bir oyunu.
Maalesef ki bunun sayesinde önümüze geçtiler. Ya da Afrika halkları ile ilişkiler ilerletilip çoğunu sömürgeleşmekten de kurtarabilirdik.

Biz hırsız değiliz bu sömürgecilik medeniyet adı altında kibir ve acımasızlık yatan batının bir oyunu.
Ki bunu yapmış olsaydık şu an daha çok barbar olarak nitelendiriliyor olurduk. Onca insanı katledip bir de hem yerüstü hem de yeraltı zenginliklerinden ve insan sayısından yararlanıp bize Ermeni katilleri diyenler de var. Bu çok başka bir konu oysaki. Neyse.

Arap kültüründe çok eşlilik vardır. Cariyelik vardır. Ağır kadercilik vardır. Kan davası vardır. İslam bunları yasaklar. Sanırım Arap kültürünü bilmiyorsunuz.

Ağzın bal yesin.
Peygamberin birden fazla eşi ve cariyesi yoktu öyle mi? Kuran'ı okusanız şu yazdıklarınızı ben hangi kafayla yazdım diye sorgulardınız, neyse daha fazla bir şey demiyorum.

Peygamberin birden fazla eşi ve cariyesi yoktu öyle mi? Kuran'ı okusanız şu yazdıklarınızı ben hangi kafayla yazdım diye sorgulardınız, neyse daha fazla bir şey demiyorum.
Peygamberlerin birden fazla eşi olmasının sebebini araştırabilirsiniz.

Lütfen artık bu konu burada bitsin 11 yaşındaki bir çocuk yüzünden abilerimin, ablalarımın kavga etmesini ve düşüncelerinin zedelenmesini istemiyorum. YETER

1600'lü yıllardan itibaren askeriye ve eğitim önem vermediğimiz için sonun başlangıcı oldu. Gerisi borç, kapitülasyon vs.

İslam Şeriat yönetimini emreder. Sırf Osmanlı son zamanlarında çok hata yaptığı için veya günümüzdeki şeriat ile yönetilen ülkeleri görüp şeriatı yorumlamak aşırı yanlış. Şeriat ve laikliği tartışmak yanlış anlaşılmaya çok açık bir konu. Bunu tartışsak zaten bu konu bugün kapanmaz. (Atatürk'e falan laf ettiğim yok yanlış anlamayın)

Yalnız ben Osmanlı'nın sadece son döneminde hata yaptığını düşünmüyorum. Şeriatı'da zaten gördüklerimden yorumlamıyorum kendinden yorumluyorum. Ama madem bütün halkı müslüman olarak görüp ona göre muamele ediyorsun o zaman ben de İslam'ı öyle görüp ona göre yargılama hakkına da sahibim. Din ile yönetilen devletleri ve halkın yönetimde söz sahibi olmadığı devletleri hiçbir zaman sevmedim. Osmanlı da ne kadar benim tarihim ve kültürüm olsa da maalesef ısınamıyorum.

Denize çok açılmamaları da hataydı.
Bence bir hata değil. Öyle olsaydı hem merkezi otorite zayıflardı hem de şartlarına dayanıklı gemilere ihtiyacımız olurdu. Zaten olası bir savaşta, donanmada en iyilerden olan Portekizlilere karşı şansımız da olamazdı.

Hocam konuyu karıştırmayın. Lütfen diyorum bakın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı