Size göre gelmiş geçmiş en iyi liderler kimlerdir?

Hocam varisle alakası olsa Cengiz'in devleti direkt yıkılmazdı diye düşünüyorum :D. Onun da binlerce evladı var. İyi hükümdarlığın da acımasızlık ile olacağını düşünmüyorum. Nice hükümdarlar var Fatih gibi.
Timur Pir Muhammedi geçircekti torunu fakat ölüyor,Timur ölüncede oğlu Şahruh'a kalıyor ada savaşcı bri adam değil,acımasızlık iyidir zira Moğollar gittiği bazı kaleleri direkt teslim ediyorlar katliam yapmasınlar diye.

Siz savaş dehası dememişsiniz ki "En iyi liderler kimlerdir?" demişsiniz.
En iyi liderler bana göre savaş dehasıdır ben böyle yorumlamaktayım.

Sultan Abdülhamid Han Hazretleri, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman.
Abdülhamid devri çok sıkıntılarla geçiyor,Fatih bana göre en iyi Osmanlı Padişahı,Kanuni'ise hatalarını yok sayarsak baya iyi bir Padişah.

Timur Pir Muhammedi geçircekti torunu fakat ölüyor,Timur ölüncede oğlu Şahruh'a kalıyor ada savaşcı bri adam değil,acımasızlık iyidir zira Moğollar gittiği bazı kaleleri direkt teslim ediyorlar katliam yapmasınlar diye.

En iyi liderler bana göre savaş dehasıdır ben böyle yorumlamaktayım.
Evet ama sadece katliam yapan adam hükümdar olamaz. Hükümdar demek hükmedebilen demek. Acımasızlıkla, merhametsizlikle krallık yönetip 100 sene yaşayamadan çökecek bir devlet kurmak değil.

Büyük ihtimalle linç yiyeceğim ama söylüyorum.

Not: yazdığım sıralama herhangi bir anlam ifade etmiyor rastgele yazdım.

Adolf Hitler.

Tarihin en kötü Almanyasını hem ekonomik hem askeri hem de hem de psikolojik yönde kalkındırmıştır. Aynı zamanda İngiltere hariç bütün Avrupayı da işgal etmiştir. Tabii ki yaptığı soykırımı kesinlikle savunmuyorum. Lakin iktidar olmadan önce yaptıkları ve iktidarken uyguladığı kalkınma politikaları günümüz liderleri tarafından incelenmelidir.

Fatih Sultan Mehmet.

Peygamber sözüne nail olması, genç yaşında yaptığı bu iş aslında onun ne kadar iyi bir hükümdar olacağını göstermiştir aslında. Bana kalırsa yaptığı en büyük hata Belgrad kuşatmasında kendi bildiğini okuması ve Akkoyunluları ortadan kaldırmamasıdır.

Cengiz Han.

Nasıl bir mareşal olduğunu tartışmaya gerek yok bence. Zamanında yaptıklarıyla bütün dünyanın kaderini değiştirmiştir.

Evet ama sadece katliam yapan adam hükümdar olamaz. Hükümdar demek hükmedebilen demek. Acımasızlıkla, merhametsizlikle krallık yönetip 100 sene yaşayamadan çökecek bir devlet kurmak değil.
Bak şimdi sen anlamadın,bazı liderler acımasızlıkla anılır bazıları merhametiyle,zaten Cengiz Timur gibi imparatorluklar göçebe ülke süvari orduları direkt,bu yüzden çok uzun bir ömür beklenemez bence bu tarz ülkelerden.

Asaf İlbay'ın Çocukluk Arkadaşım Atatürk adlı kitabında: "Sezar, İskender, Napolyon ayağa kalkınız, büyüğünüz geliyor." şeklinde geçmektedir. Lakin radyo detayı yoktur. Detaylı bilgi için paylaştığım içeriği okuyabilirsiniz.

Adolf Hitler.

Tarihin en kötü Almanyasını hem ekonomik hem askeri hem de hem de psikolojik yönde kalkındırmıştır. Aynı zamanda İngiltere hariç bütün Avrupayı da işgal etmiştir. Tabii ki yaptığı soykırımı kesinlikle savunmuyorum. Lakin iktidar olmadan önce yaptıkları ve iktidarken uyguladığı kalkınma politikaları günümüz liderleri tarafından incelenmelidir.
Bildiğim kadarıyla komutanlarıyla fikir ayrılığı yaşanıyor,adolfa suikast düzenliyorlar fakat ölmüyor.

3 tane en iyi lider ismi söyleyin. Bana göre Cengiz Han, Emir Timur ve Büyük İskender. Cengiz Han, Moğol kabilelerini birleştirip Türk-Moğol karışımı bir ordu kurdu. Komutanları çok iyiydi ve hiç acıması yoktu. Savaş taktikleri de çok iyiydi. Emir Timur da Cengiz Han gibi atlı bir ordu kurdu. O da acımasız taktikleri ile tanındı. Bana göre en iyi Türk liderlerden biridir. Büyük İskender ise döneminin en güçlü imparatorluğu Ahameniş İmparatorluğu'nu yıktı.
Tabii ki de Recep Tayyip Erdoğan. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük hükümdarı, reisimiz. (!)

Fatih Sultan Mehmet.

Peygamber sözüne nail olması, genç yaşında yaptığı bu iş aslında onun ne kadar iyi bir hükümdar olacağını göstermiştir aslında. Bana kalırsa yaptığı en büyük hata belgrad kuşatmasında kendi bildiğini okuması ve akkoyunluları ortadan kaldırmamasıdır.

Genç yaşta yaptığı başarıları mükemmel, otlukbeli savaşı da bayağı önemli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bak şimdi sen anlamadın,bazı liderler acımasızlıkla anılır bazıları merhametiyle,zaten Cengiz Timur gibi imparatorluklar göçebe ülke süvari orduları direkt,bu yüzden çok uzun bir ömür beklenemez bence bu tarz ülkelerden.
Evet ama çökmelerinin sebebi bence göçebelikten ziyade merhametsizlik. Cengiz çoğu kabileyi yerleşmeye ikna etmişti diye hatırlıyorum kitaptan. Peki neden yıkıldı? Ölümünden sonra devletin 4 parçaya bölünmesi ve önceden zulmettikleri bütün insanlar onlara karşı oldu ve yıktılar koca ülkeyi.

Geri
Yukarı